Mnozí oslavy vnímali právě jako symbol překonání epidemie. „Nejen místní se těšili, až se život vrátí do normálu a budou se zase moci shromáždit na těchto největších městských slavnostech. Jejich obnovení považujeme za úspěch a to nejen díky účasti známých hudebníků,“ řekla tajemnice Nového Bydžova Marcela Česáková.

„Novobydžovská merenda je jediná svého druhu v Česku a zároveň jde o nejstarší kontinuálně pořádanou slavnost na našem území,“ uvedl předseda Sdružení studentstva novobydžovského a vedoucí městského muzea Jan Kohout. Dodal, že letos na merendu přijel i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Když město ovládnou studenti
Ve čtvrtek večer zahrál v kostele sv. Jakuba zřejmě nejvýznamnější český houslista a rodák z Hradce Králové Svěcený. Oslavy Nového Bydžova pak ve 21:00 oficiálně zahájily fanfáry z věže kostela sv. Vavřince. O půl hodiny později začalo na Masarykově náměstí promítat letní kino.

V pátek dopoledne odstartovala na náměstí 134. studentská merenda. Slavnost s prvky recese zahrnovala příjezd pantáty a panímámy a symbolické předání vlády nad městem studentům. Následovala soutěž v pojídání švestkových knedlíků, kterou vyhrál Milan Pšenička. I přes parné počasí vyrazili odpoledne mladí i dospělí na několikakilometrový běh. Večer patřil místním a regionálním kapelám.

Sobotu zpestřil staročeský jarmark, mažoretky, průvod městských spolků a křest pamětní mince Nového Bydžova, která je nyní k dostání v mincomatu na náměstí. Večer se vydražil dres fotbalisty Jana Kuchty, odchovance bydžovského klubu a současného útočníka Slavie. Doprovodný hudební program vyvrcholil nočním vystoupením skupiny Žlutý pes a zpěváka Ztraceného, který před 13 lety vyhrál Českého slavíka v kategorii Objev roku.

Merendu proslavila Božena Němcová
Pořadatelé dali prostor i významným místním firmám. Svůj stánek měl na akci například výrobce designových plotů a bran Lamark, který na konání slavnosti i přispěl. „Kromě brožur jsme rozdávali i červené batůžky. Zároveň jsme připomínali, že rádi zaměstnáme další především technicky zdatné lidi,“ sdělil majitel a ředitel Lamarku Milan Kučera.

První doložená merenda se konala v roce 1750. V 19. století se merend účastnily i významné kulturní osobnosti jako Božena Němcová, František Ladislav Čelakovský a Václav Kliment Klicpera.

Lukáš Kantor