Vánoční trhy, na kterých nabízejí své výrobky chráněné dílny se na východě Čech v budově Čezu konaly již poněkolikáté. V letošním roce byla účast dílen menší, protože se jich několik omluvilo z důvodu nemoci a nedostatku personálu. I tak ale zaměstnanci u dvou chráněných dílen utratili 14 9869 korun.

Energetici svými nákupy podporují znevýhodněné občany pravidelně. Výrobky z chráněných dílen jsou oblíbeným dárkem pod stromeček. Zaměstnanci jednak pomohou dobré věci a zároveň vyřeší dárky svým blízkým. Na letošní vánoční trhy přijely dvě chráněné dílny – Portus Praha a Šťastný domov Líšnice. Na prodej byly nejen dárky s vánočními motivy, andělíčci, trpaslíci či vánoční svícny, ale i praktické věci jako látkové tašky či kuchyňské chňapky a jedlé dobroty, nakládané sýry a utopenci.

Z adventu v Dohalicích.
Advent v Pileticích voněl makovými buchtičkami, v Dohalicích i po medovině

Trhů se zúčastnily dvě chráněné dílny:

Šťastný domov Líšnice, z. ú. je sociálně zemědělská firma zaměřená na podporu znevýhodněných osob ve smyslu jejich rehabilitace, vzdělávání a integrace, ale také podporující různé služby spojené s venkovským prostorem a multifunkčním pohledem na zemědělství. Využívá dostupné zemědělské zdroje v daném místě. Zajímavostí je, že celý tým v Líšnici žije na zemědělském statku a ukazuje svému okolí, co zdejší zaměstnanci zvládnou a dokážou. Chovají se zde koně, včely, pěstují byliny a organizují programy pro děti. Na vánočních trzích si vydělali téměř 7 tisíc korun.

Portus Praha - DOBROTY S PŘÍBĚHEM jsou nakládané potraviny, které vznikají v dílnách pod rukama lidí se speciálními potřebami a vytvářejí pro ně možnost plnohodnotného zaměstnání. V dílnách se věnujeme zejména výrobě nakládaných sýrů a utopenců, Naším cílem je plnohodnotně a smysluplně začlenit lidi s určitým zdravotním omezením do společnosti a vytvořit jim vhodné podmínky pro jejich práci. Projekt DOBROTY S PŘÍBĚHEM vznikl jako výsledek pracovní terapie lidí s mentálním postižením v sociálně terapeutické dílně na Slapech. Tu již 19 let provozuje organizace Portus Praha, která je známá například pořádáním celostátního benefičního projektu AKCE CIHLA. V ČEZu na trzích si vydělali 8 tisíc korun.

Celá akce má mezi zaměstnanci velký ohlas, nejde jen o to, nakoupit dárky, ale především pomoci potřebným. A to se podařilo. Děkujeme.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce