Budou se po nařízeních vlády ještě mít lidé kam vrátit do práce? Budou schopni platit své závazky vůči bankám? A co řemeslníci, lidé s volnou živností, maminky samoživitelky a další a další… A jak je to ve skutečnosti v nemocnicích? Nebo s respirátory a rouškami? Představitelé vlády v čele s Andrejem Babišem se předhánějí v ujišťování, že je vše pod kontrolou. Ale proč jsou lékaři bez ochranných pomůcek, proč je nedostatek testů a míst k vyšetření, a také proč stojí nemocní s horečkami mnoho hodin u provizorních stanů mezi lidmi, kteří si jen myslí, že by nemocní být mohli? Jsem si jistá, že hrdinové nejsou Babiš a spol., ale lékaři, sestry a další záchranné složky pracující téměř bez oddechu a respirátorů spousty hodin, pouze snad když přeje štěstí, tak v roušce, jejíž činnost je limitována časem 2-3 hodin. Nejlepších a nejúčinnějších respirátorů pak hodin osm poté musíte vyměnit filtr.

A tak se vracíme do dob minulých a systému „poraď si sám“. Ochranné pomůcky šijí manželky policistů, lékařů a hasičů, nebo jejich známí. A vláda si pochvalně mne ruce, jak to všechno „šlape“…nechme ale teď úvahy o tom, kdo a jak nahradí lidem ušlé zisky, zkrachovalé provozovničky a jiné ztráty, a koukněme okem „pololaika“ na samotný virus…

Viry byly, jsou a budou, s tím se prostě musíme smířit. Z mého pohledu bývalého zdravotníka si ale nejsem úplně jistá správností všech současných nařízení. Jelikož čtu odborné lékařské časopisy, ani světoví epidemiologové a hygienici se nejsou schopni domluvit. Snad jenom na tom, že je třeba populaci promořit, aby vznikly protilátky. Jenže promořit znamená onemocnět, takže proč neochránit starší a nemocné a virus nechat, ať si jde svou vlastní cestou. Protože nebudou-li lidé v kontaktu s viry a bakteriemi a nevytvoří-li si svou vlastní imunitní bariéru, stejně je podobná situace bude zase dřív nebo později čekat. Koronavirů je přece mnohem víc druhů a navíc mutují. A co se stane, až pandemie poleví? Virus nikdo ze světa lidí „nesmete“, ten si bude dál žít. Kdo nám pak zaručí, že se to samé nestane za pár měsíců znovu? Naše vláda to asi nebude, ta bude mít starosti úplně jiné. Takže na to zase budeme sami a s námi ti, kteří už dnes nasazují vlastní krky za ty naše… A co je podle mého nejhlavnější? Přece tolerance, ohleduplnost a respektování druhých. Když budeme mít ohled jeden ke druhému, tak by to snad mohlo klapnout a my se budeme moci vrátit k našim normálním životům.

Jiřina Roškotová