V letošním roce si připomínáme 140. výročí narození Josefa Gočára, který v Hradci Králové zanechal nesmazatelnou stopu. Na programu proto najdeme procházku po Gočárových stavbách s komentovanými prohlídkami interiérů škol a sboru kněze Ambrože. Druhá vycházka objasní, jak se po roce 1900 moderní architektura prosazovala v historickém jádru města, byť se to neobešlo bez několika skandálů. Obě procházky povede historik umění Ladislav Zikmund-Lender.

„Program festivalu Den architektury je od roku 2001 založen na procházkách pro omezenou skupinu lidí a akce se konají převážně venku, proto věříme, že se letošní ročník uskuteční v plánovaném rozsahu. Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu,“ říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová.

Festival má na programu přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. V Královéhradeckém kraji se zapojila města: Hradec Králové, Broumov, Jánské Lázně, Jaroměř, Jičín, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Nová Paka a Vrchlabí. Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Autor: Silvie Marková