Desátý ročník této tradiční akce, letos konaný 13. září, přivítal 376 žáků z 13 základních škol. Celkem 152 žáků v 38 družstvech soutěžilo v různých disciplínách, pro dalších 224 účastníků byly připraveny zajímavé aktivity. Hned po zápisu si jednotlivá družstva a skupinky dětí převzali studenti z Vocelovky, kteří byli po celý den jejich průvodci a o své svěřence se pečlivě starali.

Pro soutěžní týmy bylo připraveno osm stanovišť, kde si účastníci vyzkoušeli své znalosti a dovednosti a zároveň se poměřili se soutěžícími z dalších základních škol. Hned na začátku, v garáži číslo 1, si žáci připadali jako na závodech Formule 1. Jejich úkolem totiž bylo vyměnit na čas pneumatiky. Na stanovišti 2 čekaly na účastníky elektro stavebnice. Na trojce učitelé připravili malou STK a soutěžící zde plnili úkoly související s kontrolou vozidla. Stanoviště 4 neslo název Kudy a kam teče voda. Tato soutěžní disciplína byla velmi reálná, protože bylo třeba zapojit potrubí na skutečný přívod vody a voda nesměla nikde prosakovat. Úkol na pětce byl letos úplně nový. Děti měly sestavit model rozhledny ze dřeva tak, jako by ji ve skutečnosti stavěli opravdoví tesaři. Model v rámci výuky připravili žáci Vocelovky s učitelem odborného výcviku. Další stanoviště také patřilo stavařům a soutěžící zde z obkladaček sestavovali mozaiku. V posledních dvou disciplínách si žáci zahráli nejen na „Kutila Toma“, ale i na policisty při policejní kontrole automobilů.

Ani nesoutěžící se nenudili. Po celé škole pro ně byla připravena stanoviště, kde se zajímavým způsobem seznamovali s obory vyučovanými na Vocelovce i s životem školy. Hravým způsobem se dozvěděli, kde všude žáci z Vocelovky byli na zahraničních stážích, hlavu si potrápili při řešení úloh výrokové logiky na počítačích. Velmi přitažlivý byl i trenažér pro osobní a nákladní automobil. A velkou atrakcí pro všechny zúčastněné byl soutěžní závod koloběžek na školním dopravním hřišti a soutěž v ovládání robotů M-bot.

Pamětníci fotbalu v Myštěvsi se setkali po 55 letech.
Pamětníci fotbalu v Myštěvsi se setkali po 55 letech

Aby pedagogům, kteří své žáky doprovázeli, nebylo líto, že soutěží jen žáci, bylo i pro ně připraveno pět soutěžních stanovišť. Na trenažéru si všichni vyzkoušeli schopnost řízení motocyklu, při Vocelovském pexesu prokázali svou schopnost postřehu a soustředění, v učitelském testu si prověřili svůj důvtip a znalosti. Sportovní dovednosti pak mohli prokázat při kuželkách a šipkách.

Po skončení všech disciplín byly vyhlášeny výsledky z hlavních soutěží. V soutěži družstev první místo obsadili žáci ze ZŠ Štefánikova Hradec Králové. V soutěži M-botů vyhrál žák ze ZŠ Opatovice nad Labem. Ve velmi dramatické soutěži koloběžek patřilo vítězství základní škole z Hořic. A v soutěži pedagogů si nejlépe vedl pan učitel ze ZŠ Hradec Králové – Pouchov.

Výherci si za své výkony odnesli poháry a medaile, všichni pak za své snažení dostali upomínkové předměty. Ceny pro výherce věnovala i firma PORSCHE Česká republika s.r.o. Všichni účastníci akce obdrželi v rámci preventivních aktivit od společnosti BESIP reflexní předměty. Celou akci podpořilo město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.

Ačkoliv se letošního Dne pro vás zúčastnilo přesně o sto žáků více než v loňském školním roce, vše se perfektně povedlo. A všichni již nyní očekávají další ročník, který přinese i některé inovace – určitě se bude na co těšit.

Ilustrační fotografie.
Podzimní kampaň začíná, charitní centra se otevírají veřejnosti

Lukáš Nepokoj