Období masopustu začíná po svátku Tří králů a trvá do začátku postního období, tedy do Popeleční středy. Masopustní zábava vrcholila poslední tři dny před zahájením půstu. Jak už název masopustu napovídá, jednalo se především o tradici hodování. Žáci se tak dozvěděli, že masopust je především oslavou vepřových hodů a sladkých koblih, bujarého veselí, tance a zábavy v maskách, a v každé části republiky se slaví odlišně. A právě jeho odlišnost dělá tento svátek poutavým.

I na naší škole jsme si připomněli, jak masopust slavili kdysi naši předkové a jak se slaví dnes. Masopustní veselí u nás začalo v pátek 28. února. Dopoledne patřilo výhradně výrobě tradičních masek, které vždy doprovázejí masopustní průvod. Třídní učitelky si povídaly s dětmi o tom, která maska rozhodně nesmí chybět v masopustním rejdění, protože podle tradice nese určitý význam.

Žáci se tak mohli dozvědět například o medvědovi, který nikdy nechodí sám, ale s medvědářem, jenž ho naoko trestá za neposlušnost. Vesnické ženy a dívky z každého domu s ním musely tancovat, odmítnutí se totiž považovalo za urážku. Kromě kobyly, báby, nevěsty či smrtky se ve slavnostní průvodu objevovali i různí řemeslníci a zvířecí masky či masky v uniformách. Žáci zjistili, že ve výrobě masek neexistují skoro žádná přísná pravidla, proto mohli zapojit svoji fantazii a vyrobili opravdu pestrobarevné masky.

Masopust na předměřické škole byl završen, stejně jako v dřívějších dobách, průvodem masek a maškarním karnevalem, který se konal v odpoledních hodinách ve školní družině.

Žáci se oblékli do svých kostýmů a paní vychovatelky pro ně připravily zajímavý program, kde nechyběly různé soutěže a tanec. Na konci masopustních oslav proběhlo vyhodnocení masek a kostýmů a předání sladkých odměn a diplomů.

Romana Albínová