Za naši školu byly na začátku minulého semestru vybrány tři zdravotní sestřičky a dvě diplomované laborantky. Společně jsme odlétly 17. března z Prahy do Osla, odkud jsme se vydaly vlakem do kraje Vӓrmland, kde se nachází malé město Arvika. Z jedné strany ho obklopuje nádherné jezero Glafsfjorden a leží severozápadně hodinu cesty od většího města Karlstadt.

V průběhu čtrnácti dní jsme pracovaly v nemocnici Sjukhuset Arvika. Tady nám sestřičky, doktoři a pracovníci laboratoří ochotně předávali své zkušenosti. Co se jazykové bariéry týče, bát jsme se nemusely, jelikož většina Švédů mluví plynně anglicky. Všichni byli velmi vstřícní a pomohli nám se ve všem zorientovat.

Novou servisní cyklostanici umístí město na labské nábřeží u Novákových garáží.
VIDEO: Hradec otevře samoobslužný cykloservis, chystá i myčku pro kola

V době osobního volna jsme se vydávaly prozkoumat malebné město, navštívily jsme muzeum motorismu, vydaly jsme se na místní rozhlednu, procházely se kolem krásného jezera, ale také jsme ochutnaly tradiční švédskou „fiku“, která se skládá z kávy a malé sladkosti.

Možnost vycestovat nám byla dopřána prostřednictvím programu Erasmus+, díky kterému Zdravotnická škola Hradec Králové navázala kontakt s místní školou Tuserudsgymnasiet. Myslíme si, že tento program nás obohatil v mnoha ohledech a jsme rády, že je hradecká Zdravotnická škola do tohoto programu zapojena. Letos v rámci tohoto programu mělo možnost vycestovat 27 studentů naší školy do 5 zemí. Věříme, že se následující roky přidají k Erasmu+ další studenti, kteří chtějí nasbírat nové zkušenosti a vykročit ze své komfortní zóny.

Nejlepší studentské návrhy vystavené v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Rolba nebo hravé veverky jako věšák. Podívejte se, jak vypadá design budoucnosti

Tato akce je pro nás nezapomenutelná zkušenost, jež nás posunula dál. Měly jsme možnost nahlédnout do funkčních aspektů švédského zdravotnictví, seznámily se s novým kulturním prostředím a zjistily jsme, že se ve světě neztratíme.

Děkujeme za tuto unikátní zkušenost a těšíme se na další spolupráci s místní nemocnicí a školou.

Zdravíme vás z Arviky!

Janča, Terka, Verča, Anička a Charlota