Příliš se o nich nemluví, bez jejich chytrých hlav by však automobilový průmysl nebyl tam, kde je, nebo by se tam dostal později. Řeč je o ženách inovátorkách, jejichž nápady přispěly k příjemnějšímu a bezpečnějšímu cestování. 

Zdroj: Youtube

Hold vynalézavým řidičkám vzdala automobilka Ford a u příležitosti Měsíce žen v dějinách (tím je každoročně březen a v Americe je tradiční připomínkou ženských úspěchů v historii) vydala vtipné video s imaginárním SUV. Představuje v něm speciální edici Fordu Explorer nazvanou Men's Only, která se vyznačuje absencí navigace, blinkrů a brzdových světel, ale třeba i topení nebo stěračů, zkrátka prvků, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost.

To vše jsou totiž vynálezy, o jejichž začlenění do výbavy automobilu se významným způsobem zasadily ženy. 

Margaret Wilcox a nohy v teple

Už v roce 1893 si nechala talentovaná konstruktérka patentovat automobilové topení. První mechanismus, který vytápěl kabinu auta za pomoci tepla produkovaného motorem, měl hned dva příjemné dopady na cestování v autě. Posádka v chladném počasí nemusela drkotat zuby a odmlžená okna poskytovala bezpečný výhled ven.

Jedinou nevýhodu prvního topení představovala nemožnost regulace teploty, o to se však postaral vývoj v průběhu dalších let.

Ukázky renovovaných Fiatů 500 původní generace
Fiat 500 je k mání ve stavu lepším než v okamžiku zrodu. A navíc docela levně

Florence Lawrence a první „blinkry“

Hvězda němých hollywoodských filmů byla první herečkou, jejíž jméno se objevilo ve filmových titulcích. Významné prvenství jí však patří i ve světě automobilů. Jako nadšené řidičce jí dělalo starosti, že při jízdě netuší, kdy auto jedoucí před ní odbočí nebo zastaví.

Právě z její hlavy pochází první nápad na signalizaci změny směru. Ta první měla podobu dvou vlaječek namontovaných po stranách auta, ovládaných tlačítkem v kabině. To však nebylo všechno. Florence koumala dál a přišla s dalším vynálezem - značkou s nápisem „stop“, která automaticky vyskočila nad zadním nárazníkem, kdykoli došlo k sešlápnutí brzdového pedálu. 

Dorothy Levitt - bez zrcátka ani ránu

Konstruktérka, novinářka a podnikatelka.

Dorothy se nebála ničeho, k jejím největším vášním však patřila auta a závodění. Právě během závodu poprvé použila své kosmetické zrcátko, aby se podívala, jak daleko vzadu se nacházejí její soupeři.

Později ve své příručce „Žena a auto“ doporučila všem řidičkám, aby měly zrcátko při jízdě uložené na dostupném místě. Kromě svého účesu totiž s jeho pomocí mohou bezpečně zkontrolovat situaci za vozem a kolem něj. Pro chaotický londýnský provoz počátku 20. století to byla rada k nezaplacení. 

Tatra 815 v expozici kopřivnického muzea nákladních vozů
Čtyřicet let té nejtvrdší služby. První Tatry 815 sjely z linky už v roce 1983

Mary Anderson, matka stěračů

Majitelka farmy a obchodnice s realitami dostala objevný nápad ve chvíli, kdy v newyorské dopravní špičce sledovala řidiče tramvaje, jak se marně snaží vyhlédnout ven. Venku padal déšť se sněhem a ubohý řidič byl nakonec nucen zastavit, vyskočit ven a otřít okno rukou.

Mary nebyla vynálezkyně, zato schopná podnikatelka, a hned zavětřila příležitost. Po návratu do Alabamy najala designéra, aby navrhl stírací gumovou lištu ovladatelnou pomocí páky z kabiny vozu, a domluvila se s lokální firmou na výrobě. O další stupeň vývoje - stěrač na elektrický pohon - se zasloužila opět žena, divadelnice a nadšenkyně do automobilismu Charlotte Bridgwood. 

Gladys West a cesta bez bloudění k cíli

Kdykoliv si v autě pustíte navigaci, težíte z vynálezů nadané americké matematičky Gladys West. Pocházela z chudých zemědělských poměrů, ale tvrdou pílí si vydřela univerzitní vzdělání a patřila dokonce k prvním počítačovým programátorům. Její výpočty hrály zásadní roli ve vývoji globálního polohového systému známého jako GPS.

Zdroj: Wikimedia Commons

Později přiznala, že nikdo z týmu, v němž pracovala, neměl tušení, jak obrovského významu se technologie GPS jednou dočká. Dnes je součástí každého chytrého telefonu a téměř každého auta.