VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co o Chlumci nad Cidlinou asi nevíte?

CHLUMEC NAD CIDLINOU - Dnes „Město v zahradách“, jak se někdy Chlumci nad Cidlinou kvůli zdejším rozsáhlým zeleným plochám přezdívá, obývá pět a půl tisíce obyvatel. Před sedmi sty sedmdesáti lety, kdy se o tomto místu poprvé zmínily listiny jednoho z místních příslušníků rodu Šternberků, byl však jen malým poddanským městečkem, které z vrchu střežila šternberská tvrz.

1.6.2007
SDÍLEJ:

Chlumec je spádové městoFoto: Repro

Historie města pod lupouVývoj Chlumce nad Cidlinou byl plný vzestupů a pádů. Nejdříve ho dobyli husité, ale za vlády Pernštejnů se z něj rázem stalo město s vlastním znakem. Posléze bylo dokonce komorním sídlem českého krále. O opětovný úpadek se postarali Švédové a Prusové během nekonečných válečných desetiletí. Roku 1775 se zase bránilo útočícím sedlákům. Vždy se ale dokázalo vzpamatovat. Na počátku 18. století v něm žilo už tisíc obyvatel a dařilo se řemeslům.
Po napoleonských válkách zůstával Chlumec centrem panství Kinských. Pravomoc vrchnosti nad měšťany postupně slábla ve prospěch státu, ale šlechta měla stále důležitou roli. Od druhé poloviny 19. století zažívalo město rychlý hospodářský růst.

Slavní rodáci známí i neznámíKulturní život významně ovlivnil zdejší rodák Václav Kliment Klicpera. Už ve svých jedenadvaceti letech vystupoval při studiích v Praze jako ochotník Stavovského divadla. Byl autorem velkého množství divadelních her a věnoval se též pedagogice. Se svými studenty působil i v místním ochotnickém spolku. Proto zde zapustila kořeny každoročně pořádáná divadelní slavnost Klicperův Chlumec.
Další, tentokrát světově proslulou rodačkou, byla Berta Kinská. Tato bojovnice za mír se osobně znala s Zweigem, Tolstým či Nobelem. Procestovala celý svět. O její články se dělily světové žurnály a nakladatelství. Přednášela na turné po Spojených státech, kde ji přijal prezident Roosevelt. Za své zásluhy byla oceněna Nobelovou cenou za mír.

Karlova Koruna láká i k sňatkuDo anglického parku byla architektem Janem Santini – Aichlem zasazena rezidence Karlova Koruna (nahoře na snímku) hraběte Františka Ferdinanda Kinského, patřící mezi vrcholná díla české zámecké barkní architektury. Název dostala na počest císaře Karla VI., který tady pobýval po své korunovaci v Praze. V její jízdárně byly vyslýcháni mnozí účastníci selského povstání rozdrceného u Chlumce. Zámek je znám stálou výstavou českého barokního umění zastoupeného originály předních umělců, jimiž byli například Petr Brandl nebo Matyáš Bernard Braun. Atraktivní prostředí láká k uzavření sňatku české i zahraniční páry.
Na stavbě zámku se podílel František Maxmilián Kaňka, který je autorem zdejšího bývalého kláštera piaristů Loreta, v němž se dnes nachází muzeum. Hrabě Kinský chtěl zřízením tohoto poutního místa posílit katolickou víru na svém panství. Dříve se zde rozkládaly zahrady s četnými zákoutími a barokními sochami.
Expozice se zabývá městem a okolím. Zahrnuje například archeologické nálezy z dob pravěku a středověku. Zajímavé jsou pozůstatky života obyvatel v 19. století – jedná se o cenný soubor střeleckých štítů, lidovou barokní architekturu a ukázky měšťanského životního stylu.

(jal)

1.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bohumír Zeman.
4

Průkopník s kabinkou. Zeman na třetí OH nemohl: Vyhodili mě z reprezentace

Filmaři. Ilustrační foto.

Film studenta z Třebechovic se uchází o Cenu Magnesia

Ondrášovka Cup: Do Hradce zamíří finálový turnaj U9

Hradec Králové - Šestý ročník Ondrášovka Cupu, oficiálního Poháru mládeže Fotbalové asociace České republiky věkových kategorií U8 až U13, který se stal jednou z klíčových událostí mládežnického fotbalu, vstupuje do své jarní části, ve které se uskuteční finálové turnaje.

Soud bude řešit zločin ve Valdicích

Hradec Králové - Pokusem o vraždu, který se stal loni v létě ve valdické věznici, se bude ve středu zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

Jednou větou, ve zkratce, pozvánky aneb Ze světa sportu v regionu

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, pozemní hokej, stolní tenis, šipky, volejbal.

OBRAZEM: Vítáme v uplynulých dnech narozená miminka

Hradec Králové - Prohlédněte si jedny z nejkrásnějších snímků, které na stránkách Deníku můžete spatřit pravidelně každý týden. Ano, jsou to nově narozená miminka, která přišla na svět v královéhradecké porodnici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT