Přítomným se představila redakce Hradeckého deníku, zájemci mohli vidět vystoupení skupiny The Coolers, roztleskávačky z A–teamu Jany Nováčkové, tvorbu novin a dozvěděli se také o chystané rekonstrukci Benešovy třídy. Lákadlem byla soutěž o automobil Hyundai Santa Fe a různá klání. „Nejvíc se mi líbila soutěž v kopání do míče s měřením rychlosti,“ svěřila se nám jedenáctiletá Denisa Kovářová. Spokojena odcházela i její kamarádka Tereza Hejčlová. „Zaujalo mě vystoupení roztleskávaček,“ prohlásila.

Roztleskávačky okořenily premiérový Den s Deníkem, který se uskutečnil v Hradci Králové na Baťkově náměstí

S POM–POM TŘÁSNĚMI na rukou předvedly odvážné kreace roztleskávačky z A–teamu Jany Nováčkové. Okořenily tak odpolední program putovního serialu nazvaného Den s Deníkem, který si pro návštěvníky i pro pouhé kolemjdoucí připravil tým Deníku. Na pódiu na Baťkově náměstí se lidem představila formace dívek, které se mnohdy nebály ukázat také krkolomné kousky. A–team Jany Nováčkové působí v ZŠ Milady Horákové na Moravském Předměstí. Jeho členky slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Na včerejším Dni s Deníkem si mohly dívky po vystoupení vyzkoušet také řadu soutěží, které byly pro návštěvníky nachystány.


Jak se lidem líbil první Den s Deníkem, který se uskutečnil v krajské metropoli, jsme se ptali příchozích návštěvníků

ANKETA KE DNI S DENÍKEM

Veronika Láclová

Hradec Králové, 22 let

Akce Den s Deníkem se mi moc líbí. Hradecký deník čtu sice pravidelně, ale na podobné akci jsem ještě nikdy nebyla. Prozatím se mi asi nejvíc líbilo vystoupení roztleskávaček.

Olga Hatáková

Hradec Králové, 46 let

Na Dni s Deníkem se mi líbí, ale zatím stále čekám na hlavní bod programu. Na diskuzi o Benešově třídě. Velmi mě to zajímá. Prozatím se mi líbilo vystoupení tanečnic.

Tomáš Doležal

Hradec Králové, 38 let

Na akci Hradeckého deníku jsem dnes poprvé. Avšak jinak tyto noviny čtu pravidelně. Nejvíce se mi líbilo vystoupení roztleskávaček. A to také proto, že tam tančila má dcera.

Slavomír Bém

Hradec Králové, 10 let

Den s Deníkem se mi hrozně moc líbí, i když já noviny ještě nečtu. Všechny ty hry byly úžasné a rád jsem si je zkusil. Líbily se mi taky tanečnice. Ty byly nejkrásnější.

Jaroslava Dolenková

Hradec Králové, 64 let

Hradecký deník se snažím číst pravidelně a tato akce se mi rozhodně líbila. Především teď ještě čekám na hlavní debatu o Benešově třídě, kde bydlím. Takže mě to zajímá.


Soudní znalec: Benešova třída v Hradci měla být původně cihel

Kdyby se město drželo původního projektu na stavbu třídy Edvarda Beneše, nemuselo by po dvaceti letech do rekonstrukce investovat půl miliardy korun.

Na akci Den s Deníkem na Baťkově náměstí to včera tvrdil soudní znalec v oboru stavebnictví Vladimír Minařík.

„Soutěž na studii vyhrál v sedmdesátých letech minulého století architekt Marhoul. Domy podle jeho návrhu měly být z cihel a měly potvrdit, že Hradec je stále salon republiky. Jenže pak byly obavy, že by se nesplnila produktivita práce a město postavilo paneláky,“ řekl Vladimír Minařík.

Největším problémem třídy jsou podle mluvčího radnice Václava Svobody chátrající železobetonové rampy s chodníky. Město do jejich oprav investovalo desítky milionů korun, ale bez valného efektu.

„Rekonstrukce začne nejdříve v roce 2011. Čekáme, jak dopadne studie proveditelnosti. Ta nám řekne mimo jiné to, zda budeme moci čerpat dotaci od Unie. V ideálním případě by to bylo až 200 milionů korun,“ řekl Svoboda.

Novou podobu Benešovy třídy na Dni s Deníkem popsal spoluautor návrhu Alexendr Pur. „Zmizí rampy i rychlá silnice. Přibyde zeleň, 900 parkovacích míst a šedesát bytů ve dvou domech, které jsou vzdálenější od silnice,“ řekl.

Novou dominantou by měly být hodiny na obří lávce v polovině ulice. „Hlavně bude všechno bez bariér.“

Další Dny s Deníkem na Hradecku se uskuteční 6. května v Nechanicích, 27. května v Třebechovicích pod Orebem a v polovině června opět v Hradci Králové. (čer)