VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den s Deníkem: Co o městě možná nevíte

Hradec Králové je městem plným zajímavostí. Jsou tu turisticky atraktivní zařízení, ale i prastaré uličky, při jejichž procházení na člověka dýchne doba dávno minulá. Žili tady například Alois Jirásek, Karel Čapek, Václav Kliment Klicpera, Alois Rašín a další velikáni české historie.

18.5.2007 1
SDÍLEJ:

Historické jádro HradceFoto: DENÍK/David Taneček


Mnoho tajemství ukrývá dominanta Bílá věž a celá historická část, zajímavosti najdeme také v novějších částech města i pověstech. Víte, proč se Hradečákům říká Votroci, nebo kde najdete telefon Vlasty Buriana z filmu Přednosta stanice?

Čas pro rolníky

Několik zajímavostí, o nichž mnoho lidí ani neví, se váže přímo k Bílé věži postavené ve druhé polovině 16. století. Jednou ze zvláštností jsou věžní hodiny. Ručičky na ciferníku totiž ukazují čas obráceně, malá minuty a velká hodiny. Podle tradice je to kvůli rolníkům z polí v okolí města, kteří se řídili časem z Bílé věže. Z dálky samozřejmě lépe viděli velkou ručičku, ta proto ukazovala hodiny…
Málokdo ví, že Bílá věž se v jedné věci podobá světoznámé památce v italské Pise. Také se naklání! Odklon od svislé osy jižním směrem ale činí „jen“ necelých 40 centimetrů.

Slavní obyvatelé

V Hradci žilo mnoho velikánů české (i slovenské) historie. Na Velkém náměstí bydlel za svých studií na zdejším gymnáziu například Alois Jirásek. Na sousedním Malém náměstí pobýval dramatik Václav Kliment Klicpera, stejně jako student Alois Rašín, prvorepublikový ministr financí. Na Malém náměstí žil rovněž spisovatel a dramatik Karel Čapek a je zde také rodný dům českého herce Josefa Beka. Na domech, kde všechny tyto osobnosti dlely, visí pamětní desky (foto). Stejně jako na objektu mezi Velkým a Malým náměstím. Deska připomíná místo pobytu slovenského buditele Ľudovíta Štúra, kterého do Hradce přivedla láska.
Mnohé domy a prostranství starého města se díky literárním dílům staly i slavnými. Například na Malém náměstí se odehrává část Čapkova románu Továrna na absolutno, koloniál ze stejného náměstí je zase „hrdinou“ díla Ignáta Herrmanna U snědeného krámu…

Sluchátko přednosty

Velké množství zajímavostí lze vidět také v hradeckých muzejích. Kromě Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží, jehož bohaté sbírky jsou všeobecně známé, existuje ve městě i zastrčená muzejní expozice železniční sdělovací a zabezpečovací techniky. Funguje od roku 2001, kdy sem přesídlila z Vidnavy na Jesenicku. Sídlí v areálu firmy Signal mont u železničního přejezdu na Pláckách. Venkovní část představuje vývoj návěstidel a dalších zařízení umístěných v kolejišti. V jednom z osmi sálů je zřízena ukázka dopravní kanceláře železniční stanice s vybavením odpovídajícím první polovině dvacátého století. V dalších místnostech je k vidění zhruba pět stovek exponátů, většinou funkčních. K unikátním kouskům patří koš z košového návěstidla, vyhledávaný je také telefonní přístroj známý z filmu Přednosta stanice, který používal Vlasta Burian. Lidé zde mohou kromě telefonů vidět například i telegrafy, stavěcí páky, kolejová relé, výstražné tabule a desítky dalších zařízení. Funkčnost některých si mohou i sami vyzkoušet. Přes zimu je expozice přístupná jen v pátek a v sobotu, od května do konce září denně mimo pondělí a úterý.

Votroci? To je dávno

Proč se Hradečákům říká Votroci? Mladší generace zná toto slovo jen ve spojení s hradeckými fotbalisty, kterým tak někteří lidé stále říkají. Votrok však je oslovení, jímž se lidé v Hradci kdysi častovali ve velké míře, a tak se obyvatelům města začalo říkat Votroci. Ačkoliv by toto oslovení mohli mnozí považovat za hanlivé, skutečnost byla jiná. Šlo o mnohovýznamové slovo bez sociálních nebo jiných podtextů.

Je libo deštný prales?

Stotisícové město se chlubí také Obřím akváriem, které je podle jeho majitelů jednou z největších sladkovodních nádrží v Evropě. Inu, 130 tisíc litrů vody, to už je pořádné „akvárko“. Není mořské, jak se někdy mylně uvádí, ale sladkovodní. Simuluje totiž tropickou tůň z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Unikátní je prohlídka tohoto hojně navštěvovaného zařízení, kdy hosté pozorují život ve vodě z proskleného tunelu na dně. Když se nabaží ryb, z nichž některé jsou až metrové, vystoupají nad hladinu do deštného pralesa.
Zhruba 174 tisíc lidí vloni navštívilo další hradeckou zajímavost – městské lázně. Předchůdce dnešního akvacentra byl otevřen v roce 1933 a na svou dobu byl ojedinělým dílem. Pyšnil se kromě jiného umělým vlnobitím, jehož strojovna z Kolbenovy a Daňkovy továrny je nyní technickou památkou. Po rekonstrukci v roce 1998, kdy byly lázně v nové podobě otevřeny, je zařízení funkční dodnes.

Hradecký mamut

Málokdo ví, že Hradec Králové se stal koncem 19. století místem ojedinělého nálezu – části mamuta. Kly a některé velké kosti, které jsou ve sbírkách hradeckého muzea, byly nalezeny v roce 1999 v jedné z cihelen ve Svobodných Dvorech. Podle archeologa Radka Bláhy jde o jediného mamuta nalezeného v Hradci. „Na různých dalších místech se našly rovněž velké kosti, ale není jasné, zda jde o mamuta, nosorožce, soba nebo jiné zvíře,“ tvrdí hradecký archeolog.

18.5.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Chemičtí technici projektanti, konstruktéři a 26 000 Kč

Chemičtí technici projektanti, konstruktéři a pracovníci v příbuzných oborech PŘÍPRAVÁŘ/-KA VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘÍPRAVÁŘ/-KA VÝROBY, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: zpracování výkresové dokumentace do firemního softwaru, tvorba dokumentace a její zadání do výroby, vedení skladu distančních prvků a evidence kari sítí, - Požadujeme: středoškolské odborné vzdělání se stavebním zaměřením, ukončené vzdělání, orientace ve stavebních i statických výkresech, schopnost samostatného řešení problémů, organizační a komunikační schopnosti, odpovědnost, trpělivost a důslednost, aktivní přístup, ochota práce v týmu a pečlivost, časová flexibilita, velmi dobrá uživatelská znalost práce na PC (MS Office, formáty .pdf, .dwg), řidičský průkaz skupiny B, - Nabízíme: 13. plat, benefity v rámci programu Gallery Beta (měsíční výkonností prémie), stravovací poukázky, 5 týdnů dovolené, zdravotní volno (1-3 dny), pracovní oblečení a obuv, náborový příspěvek (pro ty kdo zaměstnance doporučí), - V případě zájmu zašlete životopisy s průvodním dopisem na e-mail: horakovajana@feri-hk.cz, - Akceptujeme pouze životopisy s průvodním dopisem. Pracoviště: Feri, s.r.o.:, Kampelíkova, č.p. 881, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Jana Horáková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 24 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce REFERENT/KA ODDĚLENÍ SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA ODD. SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ , - Výběrového řízení se mohou zúčastnit uchazeči, kteří splňují předpoklady pro vznik pracovního poměru úředníka dle § 4 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících a další požadavky stanovené vedoucí úřadu pro toto výběrové řízení. , - Platové zařazení dle NV č. 341/2017 Sb., 11. platová třída. , - Bližší informace včetně náležitostí přihlášky do výběrového řízení naleznete na www.kr-kralovehradecky.cz v sekci Volná místa. , - Uzávěrka podání přihlášek je 16.07.2018.. Pracoviště: Královéhradecký kraj, Pivovarské náměstí, č.p. 1245, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 23 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel TATRA*** v Novém Bydžově hledá do svého týmu SERVÍRKU - ĆÍŠNÍKA , , Nabízíme: , - PP na dobu neurčitou, - motivační finanční ohodnocení-možnost nadstandartních výdělků , - zázemí stabilní společnosti, - možnost zdarma ubytování, - firemní benefity, Životopisy: goodluck_sro@volny.cz. Pracoviště: Hotel tatra nový bydžov, Třída Čsl. armády, č.p. 100, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Hana Sluková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: ŠIČ/-KA, - Místo výkonu práce: Kladská 292/43, Slezské Předměstí, Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: šití potahů na opěrky do automobilů, - Požadujeme: doklad prokazující kvalifikaci dosaženou vzděláním nebo praxi, - Nabízíme: podnikové stravování, příspěvek na dopravu do zaměstnání, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontaktní osoba: Odl Daniel, e-mail: daniel.odl@snezka-na.cz, tel:: 491 409 216, 495 407 602 nebo nás navštivte osobně na adrese provozovny v pracovní dny v době od 8:00 do 14:00 hod. Pracoviště: Sněžka , výrobní družstvo náchod - provozovna hradec králové [035], Kladská, č.p. 292, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Daniel Odl, +420 491 409 216,495 407 602.


Ilustrační foto.

Chystaná výluka na Rychnovsku: vlaky nahradí autobusy

Ilustrační foto

Po nocích řádí žhář, nejraději zapaluje túje

OBRAZEM: Hroší pláž

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem /FOTO/ - Hula, Mona a Mike, hroší trojice v královédvorském Safari Parku, obývá během jara a léta velký přírodní výběh s vodní nádrží, pláží a prostornými pastvinami. Když uhodí vedra, nejlépe jim je na pláži a ve vodě.

Začíná nákladná proměna atletického stadionu

Královéhradecko, Rychnov nad Kněžnou - Atletický stadion v Rychnově získá za pár měsíců novou podobu. Právě na měsíc červen je naplánován začátek stavebních prací.

Opravený čtyřpruh. Vyhozené miliony?

Královéhradecko, Úlibice - „Prosím vás, dělejte něco s tím čtyřpruhem, vždyť je to hrůza. A proč tam jsou ty značky, když tam nikdo nic nedělá,“ obořil se na nás v telefonu rozzlobený řidič. Nebyl sám. Lidé, projíždějící silnicí I/16, kritikou na vrub nového povrchu v úseku čtyřpruhu Úlibice - Robousy nešetří.

Gerčák jde do Sparty: „Chci zlomit nadvládu Chrudimi"

Východní Čechy, Vysoké Mýto - Klub, kde strávil celou futsalovou kariéru, to zabalil. Co bude s ním, byla snad nejožehavější otázka. Brankář Libor Gerčák, symbol Nejzbachu Vysoké Mýto, přestupuje po krachu týmu z východních Čech do pražské Sparty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT