Jak vytírat bez mopu:

| Video: Youtube

Zásady, které byste měli dodržovat

Pokud je vytírání podlahy součástí většího úklidu bytu, je samozřejmé, že k němu přistoupíme až v závěrečné fázi tohoto procesu. Bylo by zbytečné umývat podlahu dřív, protože při úklidu by se zřejmě znovu ušpinila.

Před vytíráním podlahu důkladně vyluxujte, případně umeťte, protože drobečky, prach a chlupy nebo peří domácích mazlíčků by vám práci ztěžovaly.

Při vytírání postupujte od nejzazších částí bytu k místu, kde budete na konci vylévat znečištěnou vodu, abyste po umyté mokré podlaze zbytečně nešlapali.

Vodu v kbelíku během vytírání kontrolujte a podle míry znečištění či druhu povrchu ji měňte.


Nahrává se anketa ...

Nejoblíbenějším nástrojem na vytírání podlah je zřejmě otočný mop, který se dostane do každé skuliny, jestliže však dáváte přednost hadru na smetáku, protože vám vyhovuje nejvíc, klidně se jej držte. Stejně jako u mopu je však důležité, abyste jej po ukončení práce zbavili nečistot, vyprali a usušili.

U octa se nebojte zápachu. Po saponátu podlahu opláchněte

Ještě než začnete přemítat, jaký čisticí prostředek přidat do kbelíku s vodou určenou na vytírání podlahy, musíte si uvědomit, na jaký druh podlahy jej použijete.

Recept na výrobu domácího čističe podlah - smíchejte:

  • 1/2 šálku teplé vody
  • 1/2 šálku jaru na nádobí
  • 2/3 šálku jedlé sody
  • 2 lžíce bílého octa

U dřevěných podlah se nevyplatí experimentovat, lepší je použít čistič určený přesně na tento typ povrchu. „Nikdy nepoužívejte namočený mop. Větší množství vody může poškodit tmel na dřevěných podlahách a způsobit jejich vyboulení,“ upozorňuje web The Spruce, který poskytuje rady pro domácnost.

U dalších typů podlah jsou možnosti širší. Na dlaždice, kámen, laminát, vinyl a linoleum můžete použít saponát na nádobí v poměru asi deset kapek na čtyři litry teplé vody. Podle odborníků je saponát na nádobí vhodný hlavně na podlahu v kuchyních. Po umytí je však dobré ji opláchnout.

„Vraťte se zpět s kbelíkem čisté horké vody, abyste odstranili všechny zbytky saponátu,“ radí web Simple Read, který se zabývá testováním produktů a radami pro domácnost.

V poslední době se při úklidu v domácnostech těší velké oblibě používání bílého octa. Do vody na mytí podlahy jej můžete použít samotný v poměru půl šálku na čtyři litry vody, případně lze přidat i trochu saponátu.

„Nebojte se zápachu – zmizí, jakmile podlahy uschnou, takže nebudete mít dům, který voní octem,“ uvádí úklidová firma Upstairs Downstairs.

U podlah z tvrdého dřeva, mramoru a travertinu se však octu raději vyhněte.

Líh zničí bakterie, čistič skla šmouhy

Někteří úklidoví profesionálové doporučují použít na laminát, dlaždice či vinyl líh v poměru jeden šálek na čtyři litry vody.

Podle nich je to účinný a cenové výhodný čisticí prostředek, který navíc dokáže zlikvidovat bakterie, viry, plísně i houby, a také dezinfikovat povrch, takže jej není nutné oplachovat. Může také zbavit podlahu nežádoucích pachů.

„Chcete-li odstranit šmouhy z laminátových podlah nebo keramických dlaždic, můžete do kbelíku s vodou přidat trochu čističe oken. Na dlaždicové podlahy použijte jeden díl na jeden díl teplé vody. Laminátové podlahy potřebují naředěnější směs,“ radí odborníci z úklidové firmy Upstairs Downstairs.

Pokud dáváte přednost prostředkům z obchodu, dodržujte pokyny na jejich obalech, abyste své podlahy čistili správně.

Voňavá aviváž: dobře nebo špatně?

Používání aviváže na prádlo při úklidu bylo svého času hitem internetu. Vedle svých čisticích schopností totiž aviváž nabízí také benefit ve formě příjemně provoněné domácnosti.

Aviváž rozhodně není vhodná na všechny druhy podlahových krytin, ale někteří odborníci ji doporučují na dlažbu, vinyl, linoleum a PVC podlahy. Podle nich aviváž přidaná do vody na mytí podlahy pomůže k lesklejšímu a hladšímu povrchu. Dejte jí tam zhruba tolik jako běžného čisticího prostředku.

„Hadřík na podlahu nebo mop ponořte do vody s přídavkem aviváže, dobře vyždímejte a setřete jím podlahu. Pak umytou plochu ještě přejeďte suchým mopem,“ uvádí server Homelyee.