Nejčastější příčinou, proč dává vaše pokojová rostlina najevo svoji nespokojenost žloutnutím a padáním listů, bývá špatná intenzita zalévání, světla, nevhodná teplota v místnosti, malý květináč nebo nedostatek živin. Žluté listy také mohou poukazovat na napadení škůdcem nebo bakteriální onemocnění.

Jak tedy můžete své pokojovce pomoci a zachránit ji? A jak můžete předejít podobným problémům u ostatních rostlin, které doma máte?

Péče o pokojovky v zimě:

| Video: Youtube

Špatná zálivka

Nedostatečná nebo přílišná zálivka, to jsou dvě hlavní příčiny, proč rostlině začnou žloutnout, vadnout a opadávat listy. Jak tedy poznat, zda má nedostatek, nebo nadbytek vody? Zkuste „ukazováčkový test“.

„Vložte ukazováček několik centimetrů do zeminy. Obecně platí, že zalévat byste měli pouze tehdy, když je zemina suchá. Pak rostlinu důkladně zalijte. Pokud je zemina vlhká nebo mokrá, počkejte několik dní, aby mohla trochu proschnou,“ radí web Pennington zaměřený na péči o zahrady.

Říká se, že většina pokojových rostlin zahyne vlivem přílišné péče, a tedy nadměrné zálivky. Ta může způsobit vznik plísní, nákazu houbovými chorobami nebo hnilobu kořenů. Proto se snažte, aby byla zemina v květináči po zalití pouze vlhká a ne přemokřená a květináč nestál ve vodě.

Nevhodná teplota

Pokojové rostliny jsou na teplotu citlivé. Pokud je na ně příliš chladno, listy jim vadnou a opadávají. Pokud je naopak příliš teplo a sucho, listy jim začnou hnědnout a usychat.

V zimě je ale nejdůležitější dávat pozor při větrání. Když je venku pod nulou a otevřete na ně okno, byť na chvíli, reakce na mráz a průvan na sebe nenechá dlouho čekat.


Nahrává se anketa ...

Důležité světlo

Světlo je pro pokojové rostliny velmi důležité. Pokud ho mají málo, budou jejich listy malé, slabé a vybledlé a rostlina se bude nepřirozeně natahovat směrem ke slunci.

Tady pokojové rostliny milují:

Příliš světla zase způsobí, že se na listech objevují kruhová hnědá místa a listy žloutnou nebo hnědnou. Náhlá změna intenzity světla zase může způsobit opad listů. V každém případě zkuste rostlinu přemístit na vhodnější místo.

Nedostatek živin

Zásadní význam mají pro prospívání pokojovek živiny. „Pokud listy žloutnou, může být v půdě málo dusíku, který rostliny potřebují pro svůj růst. Spodní listy jsou obvykle první, které při nedostatku tohoto prvku začínají žloutnout. Zkuste tedy půdě doplnit dusík hnojivem,“ doporučuje iReceptář.

Rostlinám bychom měli v době vegetačního růstu, tedy na jaře a v létě, zajistit dostatek živin dodáním hnojiva rozpustného ve vodě, a to minimálně jednou za týden.

Malý květináč

Pokud se kořeny tlačí přes dno nádoby, znamená to, že je nutné rostlinu přesadit do většího květináče. Zhutněné kořeny brání pohybu vody, kyslíku a živin a listy proto začaly žloutnout.

Odstraňte tedy nezdravé kořeny, jemně je uvolněte a rostlinu přesaďte do větší nádoby s drenážní vrstvou a sypkou zeminou.

Přesazování pokojových rostlin:

| Video: Youtube

Pokud ale zjistíte, že jsou kořeny tmavé, shnilé a páchnou, nemá už smysl snažit se rostlinu zachraňovat.

V hlavní roli alobal

Obyčejný alobal, který používáte v kuchyni, má pro pokojové rostliny hned trojí využití. Pomůže vám nejen zajistit, aby nebyla vaše rostlina přemokřená, ale ještě ušetříte za zeminu. Pokojovku také ochrání před vaší nenechavou kočkou a přidá světlo tam, kde je ho málo.

Trojí využití alobalu:

  1. Předtím, než dáte při přesazování do květináče zeminu, nasypejte na dno různě velké kuličky, které uděláte z alobalu. Pomohou vám vytvořit lepší drenáž. Navíc s nimi zaplníte část květináče, takže pak už budete potřebovat na zasazení pokojovky méně zeminy. Voda bude moci snáz odtékat a ke kořenům se dostane vzduch.
  2. Aby pokojové rostliny vypadaly skvěle, musíte je pravidelně otáčet, aby měly dostatek slunečního světla ze všech stran. Pokud jim chybí, může vám pomoci alobal. „Pomocí alobalu můžete zdvojnásobit sluneční záření, které vaše pokojové rostliny dostávají. Funguje jako zrcadlo a odráží světlo z okna,“ uvádí web House Digest zaměřený na dům a zahradu. Podle něj si můžete z kartonové krabice, alobalu a průhledné pásky udělat sluneční box. „Vezměte kartonovou krabici alespoň o dva centimetry vyšší než horní listy vašich rostlin. Poté odřízněte jednu ze stran a horní část krabice. Vnitřek krabice vyložte alobalem lesklou stranou ven a přilepte páskou. Nakonec dejte květináč do krabice a umístěte blízko okna,“ popisuje postup House Digest.
  3. Alobal můžete použít i na odstrašení koček, aby vám pokojové rostliny neokusovaly ani z nich nevyhrabávaly hlínu. „Zkuste vyložit horní vrstvu zeminy uvnitř květináče alobalem. Některé kočky opravdu nenávidí zvuk alobalu, takže je to od hrabání v květináči odradí. Nesmíte ale zatlačit alobal do půdy, abyste tak nezabránili proudění vzduchu a nezačala se tvořit plíseň,“ radí web House Digest.