SK Převýšov - FK Mladá Boleslav

Zápas bude atraktivní hned z několika důvodů. Domácí fotbalisty poprvé povede Jan Kraus, který u kormidla nahradil Tomáše Hrabíka kvůli neuspokojivým výsledkům i výkonům v úvodu sezony. V podobné situaci je i Mladá Boleslav. V nejvyšší soutěži patří ambicióznímu středočeskému celku až 11. místo. Naposledy utrpěl debakl na trávníku mistrovské Plzně (6:1) a MOL Cup pro něho bude dobrou příležitostí k oklepání.

Devětatřicetiletý Jan Kraus míří do důvěrně známého prostředí. Na převýšovské lavičce už před časem působil. Nyní má před sebou jasný úkol – pozvednout mužstvo, které nezvládlo vstup do podzimní části České fotbalové ligy. ,,Cesta z krize vede přes maximální nasazení,“ má jasno.

Váhal jste dlouho, zda kývnout na nabídku z Převýšova?
V létě jsem skončil u dorostenecké osmnáctky v Hradci Králové. Počítal jsem, že si odpočinu alespoň půl roku, ale nevyšlo to. (směje se) S panem Rybou (majitel SK Převýšov - pozn. red.) se známe léta, jeho nabídku jsem nemohl odmítnout.

Týmu se ve třetí lize nedaří, je bez bodu poslední. Už jste s vedením klubu analyzoval příčiny?
Dopodrobna ne. Ještě před středečním pohárem si to rozebereme. Je ale třeba vzít v potaz, že mužstvo nemělo na rozjezd snadné soupeře. Kádr je tu dobrý. Kluci potřebují správný impuls. Věřím, že ho přinesu.

Určitě máte plán, jak tým nastartovat?
Každý trenér má svůj náhled na fotbal, svoji filozofii. Tomáš Hrabík tu působil dlouho, odvedl velký kus práce. Mužstvo zůstávalo pokupě několik sezon. V tom je všechno složitější. Vedení hodlalo atmosféru v kabině okysličit. Snad se mi to povede.

Je zakopaný pes především v psychice?
Psychika dělá samozřejmě hodně. Když prohrajete třikrát po sobě, udělá to své. Je to o jednom vítězství a vše se může otočit.

Co svým svěřencům zdůrazníte před pohárovým duelem s Mladou Boleslaví?
Cesta z krize vede přes maximální nasazení. Mám to ověřené sám na sobě ještě z doby, když jsem hrál. Na hřišti musíte nechat všechno. Jedině pak může přijít zlom. Než kluky pořádně poznám, budeme stavět na morálně volních vlastnostech a bojovnosti.

V zápase nemáte co ztratit. Půjde o výhodu?
Půjde. Tenhle zápas je za odměnu pro kluky i fanoušky. Všichni si to půjdou užít, od hráčů to musí být jízda. Nasazení je základ. Nikde není psáno, že nemůžeme uspět. Chceme uhrát dobrý výsledek.

Kvalita prvoligového soupeře je nesporná…
Jedou na takových vlnách. Prohra, výhra, prohra, výhra. Rozhodně budou pod větším tlakem než my. Boleslav vždycky toužila po pohárových příčkách a MOL Cup je jedna z možností, jak dojít do Evropy. Určitě to nepodcení.

Jak početnou byste si představoval návštěvu?
Na prvoligové týmy bylo v Převýšově vždycky skoro plno. I ve středu očekávám velkou podporu. Kluci ji budou potřebovat.