Jestli se dá použít spojení fotbalový insider, tak na něj sedí. Roman Čáp je člověk znalý poměrů, jako spolumajitel a sportovní manažer divizního Náchoda ví, o čem se kde mluví. Jeho firma prodává sportovní oblečení (fotbalové především). Navíc Čáp junior má smlouvu s druholigovou Jihlavou.

Náchod se v divizi C rval s Vysokým Mýtem o postup. Vzali byste třetí ligu, pokud byste si ji uhráli?
Samozřejmě, ale divize C je vyrovnaná. Nahoru chtěly i Benátky nad Jizerou a Kolín.

Vloni jste se zachránili na poslední chvíli. Nebyl úspěšný podzim jen výkřikem do tmy?
Nemyslím, tým se srovnal díky trenérovi Nejmanovi. První jarní zápas jsme vyhráli v Kutné Hoře a viděl jsem tam rozdíl třídy.

Měl by Náchod na ČFL?
Zázemím, tradicí a mládežnickou základnou určitě Náchod do třetí ligy patří.

A finančně?
To by se vidělo, ale měli jsme přislíbené peníze od města. Navíc nechceme rozpočet šponovat, chceme hrát s odchovanci a kluky se vztahem k regionu.

Jenže přišla krize…
Je to jasné, bude míň peněz. Někteří sponzoři už řekli, že nebudou moci splnit závazky. Například pivovar Primátor, jeden z hlavních partnerů. Také město bude dávat nižší finance.

Je to průšvih?
Na vyčíslení ztráty je ještě brzo. Na druhou stranu si myslím, že se stát nemůže otočit zády ke sportu. Stát nemůže dovolit, aby lidi jen seděli doma, musí je dostat ven. Jinak se mu to vrátí například ve zdravotnictví.

Vaše společnost obchoduje se sportovním oblečením. Zasáhla vás krize hodně?
Je to průšvih… Byl začátek sezony, měli jsme mít špičku a firma byla někde na pěti procentech běžného objemu. Musím ale říct, že už se to začalo trochu rozjíždět, jak se začalo trénovat.

Ilustrační foto
Zpět na hřiště! Svaz navíc připravil pohár

Rozlet uťal koronavirus. Co dál?

Bez zápasů, v nejistotě. Fotbalové kluby z nižších soutěží řeší budoucnost.

Trenér Uničova, klubu třetí ligy, který si dělal naděje na postup o patro výš, Dušan Žmolík musel místo cesty k úspěchu na brigádu.

Jinak je profík, jako hráč to dotáhl do druhé ligy – i nyní se živí fotbalem, například má dětskou akademii.

Jenže koronavirový průšvih změnil plány celému sportu, tomu na nižší úrovni zvlášť. „Bylo to pro mě něco docela nového. Člověk si pak daleko víc začne vážit třeba toho, že nemusí každý den vstávat v pět ráno, jak to řada lidí v životě má normálně,“ podotkl Žmolík.

Jeho klub si myslel na úspěch, asociace však v dubnu sezonu ukončila s tezí: Nikdo nepostupuje, nikdo nesestupuje. Samozřejmě v jejích soutěžích, dvě nejvyšší ligy řídí Ligová fotbalová asociace, a ta si jede po svém.

Výjimkou v nižších patrech bude třetiligové Táborsko, které vstřídá ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE končící Sokolov. Dostat se může i na Blansko, první tým MSFL, pokud budou padat například Vítkovice…

Ostatní mají smůlu: Skvěle rozjetou sezonu měly kluby v divizních Přešticích, Vysokém Mýtě, Českém Brodu, Náchodě, v Kozlovicích, Hodoníně… Ve třetí lize vedle Blanska ve Frýdku-Místku či zmíněném Uničově.

Do výčtu jsme nezapočí-tali B týmy ligových klubů, ty jsou v jiné situaci.

Ale zpět k Blansku. Klub šel za postupem, v zimě angažoval i známého Bosňana Harise Harbu. Nyní na severu od Brna netuší, jak se postavit k možnému postupu. Logicky, ve společnosti je nejistota, co bude dál.

Stejně jako u dalších. Vždyť každý postup znamená skok. „Předpokládám navýšení rozpočtu minimálně o dva miliony,“ vypočítal předseda Kozlovic Lubomír Korytko rozdíl mezi divizí a třetí ligou.

„Musíme prověřit všechny dotační tituly a jak na tom budou naši partneři,“ doplnil ho předseda Vysokého Mýta Miroslav Trnka.

Snad kluby nedostanou moc chmurné zvěsti.

V AGRO VS Poháru nebude chybět duel Náchoda se Dvorem Králové nad Labem.
Top pětka změří síly v turnaji. Zaskočí divizní fotbalisté účastníky ČFL?