Ano, není to střet největších rivalů. Ale vždyť i třeba zápasy Slavia – Bohemka mají pro Pražany své kouzlo. Také ve východních Čechách se hrají derby dvou kategorií. „Čeká nás to menší,“ řekl Zdenko Frťala, trenér Hradce.

Ve 24. kole FORTUNA NÁRODNÍ LIGY přivítá v neděli od 17 hodin jeho tým nováčka z Chrudimi.

„Musíme uhrát tři body,“ pronesl obránce Jakub Martinec. To je vlastně ultimátum. Jenže platí. Tady jsou důvody, proč to tak je.

Zlomit sérii

Votrokům se (sakra) nedaří. V posledních čtyřech zápasech získali pouze dva body. Dali jen jeden gól.

Naposledy na Žižkově předvedli naprosto bídný první poločas, ve druhém se mírně zvedli. „Od něj se musíme odrazit,“ řekl záložník Adam Vlkanova. Na výhru to však nestačilo.

Hra o baráž

Výsledkový propad - logicky - znamená i ztrátu pozic v tabulce. Hradec vypadl z elitní trojice, je čtvrtý za Brnem. Ztratil tak místo znamenají na konci sezony postup do baráže o první ligu.

„Když člověk chce enormně, někdy není odměněný. Nejsme jediní na světě, stává se to i velkým týmům: Paris Saint-Germain nevyhrála tři zápasy v řadě. Nemáme sebemenší důvod skládat zbraně. Jedním z důvodů, proč nám chyběla lehkost, bylo možná to, že jsme si na sebe upletli bič, dostali jsme se nahoru,“ řekl Frťala.

Pomsta

I to je velmi zásadní motiv. Na podzim totiž Hradec nečekaně v Chrudimi prohrál 0:1. V tu chvíli přitom držel velmi pěknou sérii tří vítězství v řadě. Přesto ho nováček udolal.

„Čeká nás soupeř, který u nás nemá co ztratit. My se ale musíme soustředit na svůj výkon, na svou odvahu a sebevědomí,“ nakázal kouč Frťala.

Zorvanova motivace

Je tu i jedna osobní záležitost. Záložník Filip Zorvan má na soka pořádnou pifku. Po utkání v Chrudimi mu totiž skončil podzim, a to se hrálo na konci září.

Po faulu Petra Drahoše měl zlomenou zánártní kůstku. „Bylo to ve mně docela dlouho. On se mi ani neomluvil. Já kdybych věděl, že jsem někomu zlomil nohu… Neznám se s ním, ale všichni víme, že nehraje zrovna fair,“ řekl Zorvan. V neděli si na to určitě vzpomene.

Král východu

I to je motivce. Hradečtí vloni skončili za Pardubicemi, nyní jsou před nimi o pouhé čtyři body.

Na podzim derby s Pardubicemi vyhráli, s Chrudimí padli. „Víme, že je to pro naše fanoušky důležité,“ už poznal regionální rivalitu Frťala.