Srší z něho pozitivní energie. Chce být s týmem úspěšný. ,,Ale všechno nejde hned. Jsme ve fázi budování. Přál bych si, aby lidi odcházeli ze zápasu a těšilo je, že tam kluci nechali všechno,“říká nový hradecký kouč Zdenko Frťala, který má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru a slušně našlápnutou tu trenérskou.

Chtěl jste se vždycky živit fotbalem?
V mládí jsme dělali různé sporty, atletiku, házenou, ale fotbal se v naší generaci jevil jako nejpřitažlivější. Jsem z Hlohovce, mým snem bylo hrát za Spartak Trnava. V patnácti se mi to splnilo, figuroval jsem v krajských výběrech a oni si mě vybrali. Tenhle klub má tradici, historii. Při fotbale jsem studoval a po roce se dostal hned do áčka. Bylo to až moc raketový. Měl jsem individuální studijní plán, denně byl na hřišti. Tehdy jsem si poprvé řekl, že bych se fotbalem chtěl živit. Moc na to nechtěla slyšet moje maminka. Ta z nás dětí chtěla mít inženýry, ale já jsem vsadil na jednu kartu. Dodnes toho nelituju.

Jakou razíte filozofii? Určitě máte své zásady…
Řeknu to obšírněji. Měl jsem v kariéře štěstí na trenéry. Od těch trnavských po ty v Teplicích. Ať už to byli pánové Cerman, Pešice či Rada. Od každého jsem nasával pozitiva i negativa. Už v průběhu hráčské kariéry jsem si říkal – takhle bych se chtěl chovat, takhle ne. Ve finále chci být sám sebou, mám představy o své práci, ale sám se charakterizovat nechci. To přenechám jiným.

Vyzařuje z vás pozitivní energie. Je náročné udržet v mužstvu dobrou náladu, i když se zrovna nedaří?
To je naše práce. Když se daří, je všechno jednodušší. V opačném případě musíte působit jako dobrý psycholog, nepřipouštět si, že se děje něco strašného. Vždyť je to jen fotbal. Když prohrajete, nejde o žádnou katastrofu. Samozřejmě můžete být smutní. Je ale potřeba si vysvětlit příčiny. Fotbal mě baví, a to musí do hlav dostat i hráči. Musí to vnímat tak, že fotbal je ve sportovním životě zatím to nejlepší, co je potkalo a podle toho k němu přistupovat. Špatně nastavená hlava je problém.

Jak moc vás v náročném řemesle podporuje rodina? Dokážete úplně vypnout?
Měl jsem obrovské štěstí, že jsem potkal svoji manželku. Ta je pro mě dar z nebes. Pokud nemáte v rodině toleranci a pochopení, nefungujete dobře. Hlavní formou relaxu je pro mě kickbox. Jde o kontaktní sport, člověk úplně vypne a všechno ze sebe vybouchá. Přivedl mě k tomu syn. On se tomu věnuje od devíti let. Dělá to pro radost, což je nejdůležitější. V ringu se seřežou, ale pak jsou zase kamarádi. To je na tomhle sportu nejvzácnější.

Hlavu si občas čistíte i při exhibičních utkáních. S Pavlem Horváthem a dalšími osobnostmi nastupujete za jedenáctku rockové skupiny Kabát. Člověk si užije spoustu srandy, že?
Je to parádní odreagování. Před nějakými deseti lety jsme si to ještě užívali pohybem, postupně stárneme, kluci z Kabátů se teď už hlavně starají o občerstvení. Nejaktivnější je v tom Pepa Vojtek. (směje se)

Zdenko Frťala
Narodil se 3. srpna 1970. Je ženatý, má manželku Vladimíru a syna Patrika (24).
V první fotbalové lize nasbíral coby hráč 192 startů a vstřelil 3 branky. Jako hlavní trenér vedl Čáslav, Varnsdorf, Podbrezovou a Jablonec.

Máte rád v mužstvu vtipálky podobného ražení jakým byl a je Pavel Horváth?
Jsou potřeba. Když k tomu umí fotbal, promíjel bych všechno. (směje se) Podobných typů je minimum.

A co raubíři?
Člověk to s nimi musí umět. Jsou to zpravidla kluci, kteří v životě nějaké chyby udělali. Když u toho nejsem, nikoho nesoudím. V každém týmu, kde jsem působil, se někdo takový vyskytl. Pak už je to jen o nastavení určitých hranic a mantinelů. Andílky nemám v lásce, na hřišti chci vidět čerty a plamen v očích.

Někde jste pronesl, že všechno je o hráčích. Že trenér není až tak důležitý pokud oni pochopí, co po sobě chcete. Jak je nastavená hradecká kabina?
Jsem tu krátce. Pojmenoval bych to asi následovně: máte mlhavé počasí a já potřebuju, aby se vyjasnilo. Když je v kabině ticho a hráči cítí obavu a strach, že něco řeknu, tak to je špatně. Musí se tam vytvořit fungující podhoubí. Oni musí Hradec vnímat jako historicky významný klub. Musí tady chtít odvést poctivou práci a pak bude i pro Hradec vizitkou, že o ně bude zájem v jiných klubech.

Co by mělo zdobit tenhle tým, který v létě opustili poměrně klíčoví hráči?
Představy, jak bychom se měli prezentovat, mám. Ale pobavme se o tom za půl roku. Teď se snažíme ten tým přebudovat. Herně, myšlením, vztahem ke klubu. Pro mě bude důležité, aby lidi, kteří půjdou ze zápasu, těšilo, že tam kluci nechali všechno. Samozřejmě, že chceme vyhrávat, ale nehodláme dát fanouškům důvod, aby říkali, že jsme něco odflákli.

V přípravě jste příliš branek nedávali. Jak moc problematický bude odchod kanonýra Pázlera?
Je pravda, že jsme zatím podobného hráče do klubu nepřivedli. Takových typů je u nás jako šafránu. Ale počítali jsme s tím. Způsob naší hry musí být takový, že se tady na Honzu Pázlera v dobrém co nejdříve zapomene.

A co tolik diskutovaný stadion? Nedávno přestoupil Cristiano Ronaldo z Realu Madrid do Juventusu Turín, kde bude pobírat roční gáži kolem 800 milionů korun. Rozpočet na výstavbu nového stánku v Malšovicích je poloviční. Ohromila vás ta částka?
Škoda, že se neznáme. Mohli bychom ho o nějaký příspěvek požádat. (směje se)