Jasně, pohár je o tom. Slabší si vyšlápne na silnějšího. Tým z nižší soutěže potrápí a případně i vyřadí výše postaveného favorita.

Hradec tato specifika letos poznal. Divizního soka ze Slatiňan vyřadil s kupou štěstí. Na třetiligový Radotín nestačil.

Stát se to může, to samozřejmě. Jenže černobílý fotbalisté spadli po nadějném začátku sezony do stavu, jež nebudí zrovna nadšení.

„Ale nemyslím si, že je to krize. Jedna výhra to může změnit,“ řekl zkušený Milan Černý, který v Radotíně hrál s kapitánskou páskou.

Čísla však mluví trochu jinak. Z posledních pěti zápasů vyhráli Votroci jen jeden. Ve Slatiňanech vyrovnali v nastavení a rozhodli v prodloužení. Připomeňme, že šlo o soupeře, který kope o dvě třídy níž.

Ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE nedali tři zápasy gól. Dvakrát remizovali a naposledy prohráli ve Varnsdorfu. Pak přišel propadák v Radotíně.

„Podceníte jednu dvě situace a už se do hry nevrátíte,“ říkal po prohře kouč Zdenko Frťala.

Pak se pustil do hodnocení křehké psychiky hradeckých fotbalistů. „Výkon je třeba ze sedmdesáti procent o hlavě. Kluci si tady žili růžový svět sebeklamu. Snad porážka otevře některým oči, aby si nemysleli, jací jsou fotbalisté,“ pronesl dost tvrdě.

„Fotbal je i o tom, jak jsou ochotní jít do bolesti. To tady u hodně kluků pořád nevidím,“ doplnil.

Podobná slova nezaznívají při hodnocení hradeckého mančaftu poprvé. O stejných faktorech mluvil rovněž bývalý trenér Karel Havlíček, později je naťukl také nynější výkonný ředitel klubu Jiří Sabou.

„Jestli se někteří kluci bojí hrát pohár s Radotínem, pak se nemají šanci prosadit,“ přisadil ještě Frťala.

„Jasné, není to úplně dobré. Teď musíme vyhrát nad Vlašimí, aby nám zase věřili naši fanoušci,“ prohlásil záložník Černý.

S Vlašimí hraje Hradec 7. kolo druhé ligy doma v neděli od 15 hodin.

Nový systém hrál Frťala už ve Varnsdorfu
V neotřelém rozestavení se představili hradečtí fotbalisté v Radotíně, v neúspěšném zápase 2. kola MOL Cupu. Defenzivní formaci tvořili tři hráči - trio stoperů. Dosud nastupovali Votroci pod koučem Zdenkem Frťalou se čtyřmi zadáky, dvěma stopery a dvěma krajními beky.

„Tohle rozestavení jsem praktikoval už ve Varnsdorfu,“ připomněl kouč své zvyklosti z minulého angažmá. Posílení středu má vést k většímu držení míče, což je Frťalova mantra. „V Radotíně se nám to dařilo, měli jsme šance,“ řekl.