Může se stát prvním Brazilcem v historii, který zasáhne do fotbalového derby Hradec Králové vs. Pardubice. Dvaadvacetiletý útočník Votroků Wesley da Silva si důležitost zápasu uvědomuje, před nedělním mačem je zdravě nažhavený. „Motivují mě velké zápasy. Na derby se hodně koncentruju. Rád bych vstřelil gól, abychom vyhráli,“ říká usměvavý Brazilec, který se dočkal i příletu přítelkyně. „Určitě mi to pomůže,“ věří.

Wesley přišel do České republiky v létě 2016 z německého Neugersdorfu, svého prvního evropského působiště. Tehdy mu smlouvu nabídl Liberec, v dresu Slovanu naskočil do 16 utkání v nejvyšší soutěži. Půl roku strávil také ve Varnsdorfu, od září hostuje v Hradci.

Očima kouče
Zdenko Frťala, trenér Hradce:
„Z hlediska vnímání fotbalu je vidět, že Wesley je Brazilec, miluje fotbal, miluje míč… A právě, když se v utkání často nepotká s balonem, bývá rozhozený. V tomto směru s ním pracujeme, je to o psychice. Jeho výkony jsou někdy kolísavé, ale věřím, že s příletem jeho přítelkyně už mu nebude nic chybět k tomu, aby se soustředil jen na fotbal a plně rozvinul svůj potenciál. Pro jeho adaptaci jsme udělali maximum. Věřím, že teď nám ukáže, co v něm je.“

Vnímáte kolem sebe atmosféru, že Hradec čeká derby s Pardubicemi?
Cítím, že se chystá velký zápas. Hodně se o tom bavíme. Jednak chceme rivala porazit a taky potřebujeme body. Přijde hodně lidí, bude to vypjaté. Zažil jsem už derby v Chrudimi, kde byla početná návštěva. Do zápasu mám velkou motivaci.

Znáte tým Pardubic?
Moc ne. Ještě v Liberci jsem proti nim hrál za juniorku a potom přátelák. Jenže to Pardubice nastoupily v kombinované sestavě. Ale co vím, je to velmi dobře složené mužstvo, které je silné ve všech řadách. Pro nás to bude těžký zápas.

S čím vy osobně půjdete do derby? Milujete velké zápasy?
Derby je nejvíc. Motivuje mě to, že jde o velký zápas a ve velkém zápasu člověk musí ukázat daleko víc ze svého umění než v jiném utkání. Je to moje první velké derby. Hodně se na něj koncentruju. Rád bych vstřelil gól, abychom vyhráli. A získali ty potřebné body.

V České republice je nejslavnější derby Sparta vs. Slavia. Viděl jste nějaký duel, třeba ten poslední?
Ano. Byl to velmi dobrý zápas se skvělou atmosférou.

V Brazílii patří k nejžhavějším soubojům zápasy celků ze Sao Paula Corinthians vs. Palmeiras. Při těchto utkáních je to nejenv hledišti asi dost divoké, že?
Právě Corinthians je můj oblíbený tým, kterému fandím. Zápas s Palmeiras opravdu patří k největším a k nejbláznivějším derby v Brazílii. Sleduje ho mnoho fanoušků, na tribunách panuje opravdové fotbalové šílenství. A mám radost, když můj favorizovaný tým vyhraje. Osobně jsem ale zápas neviděl, jen v televizi.

Můj NEJ zápas? Trnava vs. Slovan
První derby s Pardubicemi zažijei hradecký trenér Zdenko Frťala. „Každé derby má svoji atraktivitu. Mluví se o něm už týdny dopředu, hráči jsou motivovaní. V derby rozhodně chceme být úspěšní. Zápas přitáhne hodně lidí. Věřím, že je nezklameme a vyhrajeme i pro ně,“ říká rodák z Nitry, kterého ještě z dob hráčské kariéry uchvátil jiný duel. „Už je to sice hodně zaprášená historie, ale pro mě těmi největšími byly zápasy Trnavy se Slovanem Bratislava,“ povídá někdejší obránce Trnavy.

V Hradci Králové jste pár měsíců. Už jste si zde zvykl?
Líbí se mi tady. Město mi trochu připomíná Liberec, kde jsem působil. S tím rozdílem, že tady je více kultury a zeleně. Je tu hezké prostředí pro život.

Po fotbalové stránce jste spokojený? Dosud jste odehrál pět zápasů a vstřelil jednu branku…
Jsem tady šťastný. Je pravda, že jsem dal zatím jeden gól, ale je to dáno také tím, že se nesoustředím jen na střílení gólů, ale chci být také co nejvíce prospěšný pro tým, to znamená góly i připravovat a pomoci v defenzivní práci.

Byl jste se podívat i v sousedních Pardubicích?
Ne. Tam jsem ještě nebyl.

O víkendu za vámi přijela vaše přítelkyně. Pomůže vám to k lepším výkonům a nastříleným gólům?
Určitě mi to pomůže. (usmívá se). Přítelkyně mi hodně pomáhá. Můžu se soustředit jen na fotbal, také díky její přítomnosti lépe spím a dobře jím, protože ona velmi dobře vaří, je výborná kuchařka.

Jiří Miker (vpravo).
Šťastný Miker: „Nůžky? Byla to první myšlenka"

Posledních šest duelů

Sezona 2017/18: Střelec Schwarz

3. kolo – 14. srpna 2017:

Hradec Králové – Pardubice 2:1 (0:1). Branky: 60. z pen. Pázler, 73. Schwarz – 13. P. Černý. Rozhodčí: Ardeleanu – Ratajová, Šimáček. ŽK: Čech – Piroch, Jeřábek. ČK: 59. Piroch. Diváci: 2551. Hradec: Ottmar – M. Černý, Bederka (66. Žondra), Plašil, Shejbal – Jirsák, Schwarz – Martan, Zorvan, Vlkanova (65. Krátký) – Pázler (82. Čech). Pardubice: Knobloch – Přibyl, Piroch, Šejvl, Surzyn – Jeřábek – Mužík, Řezníček, P. Černý (74. Kopřiva), Ladra – Petráň (67. Kovář).

17. kolo – 24. března 2018:

Pardubice – Hradec Králové 0:1 (0:1). Branka: 28. Schwarz. Rozhodčí: Lerch – Vlček, Vlasjuk. ŽK: T. Čelůstka – M. Černý, Urma. Diváci: 1710. Pardubice: Knobloch – Prosek, Kopřiva, Šejvl, T. Čelůstka – A. Fousek (62. D. Novák), Jeřábek, Řezníček, Sokol (62. Mužík) – P. Černý, Petráň (72. Kašiar). Hradec: Ottmar – M. Černý, Čech, Kvída, Urma – Martan (84. Súkenník), Janoušek, Schwarz, Funda (64. Zorvan) – Vlkanova, Pázler (90. Plašil).

(Pozn.: Pardubice skončily v tabulce třetí s 51 body, Hradec byl o bod čtvrtý)

Sezona 2015/16: Remíza a obrat

2. kolo – 16. srpna 2015:

Hradec Králové – Pardubice 1:1 (1:0). Branky: 15. Vaněček – 73. Kopřiva. Rozhodčí: Machálek – Kubr, Černý. ŽK: Vaněček – Kopřiva. Diváci: 3792. Hradec: Ottmar – Holeš, Nosek, Krmaš, Mareš – Schwarz (70. Pázler), Černý – Súkenník (69. Malinský), Trubač (85. Zorvan), Vlkanova – Vaněček. Pardubice: Frydrych – Šejvl, Kopřiva, Pospíšil, Kakrda – Kim (69. Fusek), Jeřábek, Řezníček, Kudrna (67. Valenta), Fousek (46. Pánek) – Fousek.

22. kolo – 19. dubna 2016:

Pardubice – Hradec Králové 1:2 (1:0). Branky: 40. Petráň – 53. Holeš, 62. Pázler. Rozhodčí: Berka– Kříž, Koval. ŽK: Kovář, Petráň - Mareš, Holeš, Chleboun, Krmaš, Malinský, Krátký, Lindr. Diváci: 2147. Pardubice: Frydrych – Šejvl, Jeřábek, Vencl, Kakrda – Pospíšil, Řezníček, Kudrna (69. Kovář), Kim (78. Pánek) – Fusek (78. Fousek), Petráň. Hradec: Lindr – Holeš, Krmaš, Chleboun, Mareš – Janoušek (46. Krátký), Schwarz (46. Trubač) – Vlkanova, Zorvan (89.Bederka), Malinský – Pázler.

(Pozn.: Hradec postoupil do ligy z 2. místa (59 bodů), Pardubice byly 6. (38 bodů))

Sezona 2013/14: Góly Kakrdy a Haliloviče

1. kolo – 28. července 2013:

Hradec Králové – Pardubice 2:2 (0:0). Branky: 77. z pen. Šisler, 78. Kraják – 54. Hundák, 84. Kakrda. Rozhodčí: Příhoda – Gallo, Vostrejž. ŽK: Rolko, Šisler, Malinský – Hundák, Řezníček. ČK: 14. Rolko. Diváci: 4350. Hradec: Lindr – Zelený, Hochmeister (74. Kopáč), Rolko, Poděbradský – Šisler, Kučera, Janoušek, Kraják – Zec (62. Kulič), Voltr (46. Malinský). Pardubice: Frydrych – Tischler, Pospíšil, Přibyl (75. Dostálek), Rešetár, Kudrna (64. Řezníček), Petrus (82. Kakrda), Norek, Šejvl, Jeřábek, Hundák.

30. kolo – 4. června 2014:

Pardubice – Hradec Králové 0:1 (0:0). Branka: 77. Halilovič. Rozhodčí: Bílek – Blažej, Filípek. ŽK: Klátil, Dostálek, Kudrna, Vencl, Jeřábek – Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák. Diváci: 2500. Pardubice: Frydrych – Přibyl, Jeřábek, Vencl, Šejvl – Fusek, Řezníček (58. Němeček), Kudrna, Dostálek – Fikejz (81. Kim), Klátil. Hradec: Koubek – Holeš, Plašil, Rolko, Poděbradský – Hable – Malinský (62. Zelený), Kulič, Halilovič (81. Križko), Shejbal (70. Čermák) – Dvořák.

(Pozn.: Hradec postoupil do ligy z 2. místa (61 bodů), Pardubice byly 10. (37 bodů))

Jediný gól Chrudimi v druholigové premiéře vstřelil na Žižkově Daniel Vašulín (s míčem).
Střídající žolík Vašulín uspěl. Ale jen částečně