Může za to jeho hokejové angažmá. Jako rozhodčí to dotáhl na nejvyšší tuzemskou úroveň, do extraligy. A ani v ní není zrovna přehlédnutelný.

Vždy sebevědomý, rád v centru dění. To se ne každému pozdává, například hlavní hvězda soutěže, plzeňský Milan Gulaš, s ním měl nejednu rozepři.

Na černé listině je Lacina i v Hradci Králové, kde ho nesnášejí fanoušci i vedení. V roce 2014 ho klub vetoval dokonce v průběhu zápasu - a v přímém přenosu. Informaci vyhlásil moderátor ještě během duelu s Litvínovem. „Lacina je amatér,“ nechal se pak slyšet šéf Mountfieldu Miroslav Schön.

Rovněž ve fotbale jsou na šestačtyřicetiletého bafuňáře různé náhledy.

Je zajímavé, že o něm spousta lidí promluví, ale všichni chtějí zůstat v anonymitě…

Začněme tím pozitivnějším. Lacina se stará o klub svého srdce (stadion se jmenuje Ondrášovka aréna, Lacina je totiž obchodním zástupcem firmy), o Poříčí nad Sázavou. První tým hraje středočeský přebor. Ani mládež tady nestrádá.

„Máme perfektní podmínky,“ tvrdí jeden z trenérů.

Ondrášovka Cup: Mladí Votroci triumfovali před Spartou.
Zneužili dotaci na turnaj dětí. Zfalšovali výplatnice pro sudí

V Poříčí fungují předpřípravka, mladší i starší přípravka, mladší a starší žáci a také dorost. To je v dnešních poměrech nadstandard.

Jeho další aktivity však už budí rozporuplné emoce.

Například odchod z Benešova v roce 2018, kde působil jako šéf klubu, byl plný zla.

Nové vedení ho obvinilo, že chtěl využít dotaci milion od města na platy hráčům, ne na mládež. „Proto byl pan Lacina z pozice předsedy klubu odvolán,“ řekl člen výboru Petr Slepička. „Nesmysl,“ reagoval Lacina. Přesto se přesunul do Poříčí.

Lacina je také členem výkonného výboru krajského svazu, je blízkým spolupracovníkem předsedy Miroslava Liby. Znát je to i na názvech soutěží. První krajská liga se jmenuje Ondrášovka přebor, v němž podle zasvěcených Poříčí nemá potíž s rozhodčími. „Jsou krytí,“ potvrzuje jeden z trenérů.

Jméno Liba se však může objevit i v případu Ondrášovka Cupu. Vlivný boss byl podle zdroje Deníku „na koberečku“ u šéfa asociace Martina Malíka, který se ho vyptával na jeho případnou angažovanost. Liba ji odmítl.

Každopádně je jisté, že kolem kauzy bude ještě rušno.

Ondrášovka Cup. Ilustrační fotografie.
Můj podpis to nebyl, potvrzuje klíčový muž

Turnaj má dál podporu

Není to konec. Společnost Kofola (vlastník firmy Ondrášovka) necouvl. Přes vypuknutí dotační kauzy kolem finálového turnaje v Hradci Králové v loňském roce bude dál podporovat fotbalový Ondrášovka Cup.

Je to dobře? Ano. „Do chvíle, kdy jsem se dozvěděl o machinacích s penězi, bych těžko hledal věc, které se mně nelíbí. Kluci mají zážitky, které v nich zůstanou napořád,“ přikývne Petr Strnad, trenér v šumperském klubu, který se na Ondrášovka Cupu podílel také jako pořadatel či sponzor.

„Je tam prestiž, atmosféra, celorepubliková konfrontace. Navíc se až do finále může dostat i malý klub,“ přidá se Radek Halamíček, kouč přípravek v Baníku Ostrava.

Oba zasvěcení přihazují i další klady. „Systém je spravedlivý a skoro vždy vyhraje opravdu ten nejlepší tým v dané kategorii,“ tvrdí Strnad.

Ondrášovka Cup. Ilustrační fotografie.
Co vlastně fakturoval Hradec? Tři turnaje kvalifikačních kol

Halamíček zase kvituje, že se po skončení dají dohromady výsledky všech kategorií. „Je tam určité porovnání kvality mládeže v klubech,“ říká.