Ondrášovka Cup byl zkraje ledna oceněn Grassroots akcí roku 2019 a i v probíhající sezoně se prezentuje nárůstem počtu týmů, které se celoroční soutěže účastní. Do Ondrášovka Cupu se přihlásilo více než 800 týmů! Šestnáct tisíc mladých fotbalistů během sezony od září až do června odehraje v součtu předkol, kvalifikací a finále celkem 187 turnajů! „Mám velkou radost, když vidím, kam se Ondrášovka Cup od svého prvního ročníku posunul. Začínal jen s několika týmy a dnes už se dostal přes 800 zúčastněných celků. Pro náš fotbal je to skvělé, že ve spolupráci s Ondrášovkou má takový turnaj, na kterém mohou hrát děti z velkých klubů i malých obcí,“ řekl předseda FAČR Martin Malík.

Ve finále i menší obce

Program finálových turnajů odstartuje 2. května v Šumperku nejstarší kategorií U13 a vyvrcholí 5. – 6. června v Příbrami turnajem nejmladší kategorie U8. Finále druhé nejstarší kategorie U12 přivítá Hradec Králové, který patří k tradičním pořadatelům finálových turnajů. Třeba před rokem se v Hradci sešly nejlepší týmy v kategorii U11. Finálové turnaje nebudou jen záležitostí prvoligových klubů, diváci uvidí i mladé fotbalisty z menších obcí jako Solnice u Rychnova nad Kněžnou, Medlov u Uničova či Bohdalice u Vyškova. Právě Bohdalice například narazí ve své skupině v kategorii U10 na Slavii a Liberec. „Je to pro nás velká výzva i svátek. Jsme malý klub, kluky svážím z devíti vesnic vlastním autem. Už postup do finále je pro nás obrovský úspěch. Myslím, že utkání s mládeží prvoligových klubů nám budou leckde v okolí závidět,“ říká trenér Bohdalic Jaroslav Palíšek.

„Podobná měření sil jsou jedním z důvodů, proč jsme Ondrášovka Cup založili a proč ho nadále podporujeme. Podobnou možnost měření sil s vrstevníky z celé republiky před jeho startem hráči a hráčky z klubů neměli. I některé legendy reprezentace nám potvrzují, že právě to v českém mládežnickém fotbalu chybělo,“ vysvětluje Libor Duba, ředitel společnosti Ondrášovka, jež je generálním partnerem turnaje.

S řadou osobností

„Ondrášovka Cup sleduji už několik let a myslím, že je to skvělá myšlenka, která nám pomáhá s výchovou talentů. Ale nejde jen o ně, spousta dětí si díky němu může zahrát s nadšením fotbal a udělat něco pro svoje zdraví,“ uvedl při losování legendární reprezentant Karel Poborský, který se na FAČR věnuje rozvoji regionálních fotbalových akademií. Spolu s ním losovali jednotlivé kategorie také jeho spoluhráči ze stříbrného Eura 1996 v Anglii a dnes trenéři u mládežnických reprezentací Jan Suchopárek a Radek Bejbl nebo manažer národního týmu a bývalý reprezentant Libor Sionko. Losování vedl sportovní komentátor České televize Pavel Čapek, který bude i letos přinášet na obrazovce ČT sport reportáže z jednotlivých finálových turnajů. Kromě kvalitního fotbalu se mohou opět všichni během finálových víkendů těšit i na spoustu zajímavých osobností a doprovodných aktivit. Novinkou je například spolupráce s týmem Real Top Praha, složeným z bývalých reprezentantů a zajímavých osobností, který hrává po celé republice charitativní fotbalové exhibice.

Loňská prvenství v jednotlivých kategoriích obhajují čtyři kluby: AC Sparta Praha (U8, U10, U13), SK Slavia Praha (U12), FC Slovácko (U11) a FK Mladá Boleslav (U9). Fotbalisté Sparty se pak stali celkovými vítězi a právoplatnými držiteli obřího poháru Ondrášovka Cupu. Oficiální tváří letošního ročníku je obránce Slovanu Liberec a kapitán reprezentace do 21 let Matěj Chaluš.

Novinkou superpohár

Největší novinkou tohoto ročníku je utkání o Ondrášovka Superpohár, které vítěz nejstarší kategorie U13 sehraje 2. září 2020 proti vítězi turnaje krajských výběrů dané kategorie. Tento zápas bude součástí akce k oficiálnímu zahájení následujícího ročníku Ondrášovka Cupu.

Kalendář finálových turnajů ročníku 2019/20: 2. a 3. 5. Šumperk (U13), 9. a 10. 5. Benešov (U11), 16. a 17. 5. Hradec Kr. (U12), 23. a 24. 5. Tábor (U10), 30. a 31. 5. V. Mýto (U9), 5. a 6. 6. Příbram (U8).

Více informací na webu www.ondrasovkacup.cz.   (nik)