V příjemném prostředí královéhradeckého Restaurantu Duran se uskutečnilo v pořadí již dvanácté slavnostní vyhlášení Hradecké fotbalové osobnosti 2018.

Přítomni zde byli mimo jiné trenérská legenda Ladislav Škorpil, Evžen Čejka za Sport Forte Poděbrady, předseda Okresního fotbalového svazu Hradec Králové Martin Zbořil, místopředseda OFS Hradec Vladan Haleš, předseda STK OFS Hradec Marcel Tuček, zástupci sportovní redakce týdeníku Gól, Hradeckého deníku, Fotbalu v kraji a další.

Slavnostní setkání zahájil a moderoval Bohumil Lemfeld, za Výkonný výbor OFS Hradec Králové přivítal všechny účastníky předseda Martin Zbořil, který oceněným poděkoval za odvedenou práci pro fotbal v rámci OFS Hradec. Díků se dostalo manželkám a rodinám za podporu i toleranci, protože bez toho by fotbal nebylo možné dělat.

Následoval slavnostní přípitek a kulturně sportovní program, kde vystoupili několikanásobní mistři světa ve footbagu Tomáš Tuček s Patrikem Černým, zpěvák Michal Horák s kytarou a kouzelník Miloš Malý, což orámovalo slavnostní předávání pamětních plaket, výpravné knihy MS Rusko 2018 a týdeníku Fotbal v kraji. Za oceněné poděkoval organizátorům Zdeněk Pejcha ze Sendražic, nechyběl rovněž typický příspěvek Ladislava Škorpila.

Představme sedm oceněných osobností Okresním fotbalovým svazem Hradec Králové za letošní rok 2018.

PAVEL BAJER (TJ Lokomotiva Hradec Králové, nar. 15. 10. 1956): Patří k duším Lokomotivy HK a pamatuje léta, kdy se zde hrávaly zápasy na škváře. V rámci dlouholeté činnosti v kluci jako hráč, funkcionář a správce se dočkal vysněného travnatého hřiště, kde A tým nyní hraje krajskou I. A třídu. Kopačky obouval i v pokročilejším věku za B mužstvo, které nyní hraje III. třídu. Jak konstatoval předseda oddílu Svatoslav Kopecký, patří mu obrovský dík a uznání.

MARTIN ČERNÝ (SK Smiřice, nar. 6. 8. 1964): Ikona smiřického fotbalu. Je dlouholetým činovníkem klubu, nejdříve byl trenérem žáků a později dorostu, se kterým dosáhl velkého úspěchu, když se probojoval až do krajského přeboru. Momentálně je asistentem u A týmu mužů, který hraje krajskou I. B třídu. Je rovněž členem výboru. Stará se i o přípravu hřiště. Při mistrovských utkáních působí jako hlasatel. Oddíl v něm má po dlouhá léta oporu.

FRANTIŠEK HANSL (SK Převýšov, narozen 10. 2. 1955): Neuvěřitelná dlouhověkost charakterizuje stále aktivního brankáře. Mezi třemi tyčemi působí od roku 1967, nyní v 63 letech nastupuje z béčko ve IV. třídě. Jeho hráčská kariéra je bohatá. Začal v Chlumci nad Cidlinou za žáky, kde byl i v dorostu a mužích. V letech 1974 až 1976 byl na vojně ve Slavii Karlovy Vary. V období 1992 – 1995 působil v Německu. Po návratu z tohoto zahraničního angažmá hrál za Nepolisy a od roku 2007 je v rezervě Převýšova. Jeho brankářské kariéře trvající více jak půl století nezbývá než smeknout.

EVA HRUŠKOVÁ (FC Hradec Králové, narozena 3. 8. 1968): Její dráha hráčská i trenérská je obdivuhodná. V lize žen odehrála 336 utkání a nastřílela 98 gólů. Celkově za svůj tým odehrála 731 zápasů a dala 341 gólů. Byla i v reprezentaci. Je dlouholetou úspěšnou trenérkou dívčích týmů FC Hradec Králové. Se svými celky získala několik republikových titulů a medailových umístění (kat. přípravek a ml. žákyň). Nyní se věnuje ml. žákyním, které dlouhodobě dosahují předních umístění v lize. Práci s nejmenšími a začínajícími hráčkami se v Hradci Králové věnuje mnoho let. Výborně dokáže motivovat mladé hráčky, které to na hřišti instinktivně vycítí a odměňují trenérku, rodiče, prarodiče i ostatní diváky vynikajícími výsledky, bojovností, nasazením a v neposlední řadě radostí ze hry.

JOSEF KLAPKA (SK Roudnice, nar. 17. 5. 1958): Je největší osobností roudnické kopané v její novodobé historii (od znovuzaložení klubu v r. 1979). Stál u zrodu a od té doby se na činnosti výrazně podílí. Nejprve jako hráč, později trenér, ale především po celou dobu jako jeden z hlavních činovníků (dlouhá léta předseda klubu). Zdejší nádherný sportovní stánek V lesejčku je také jeho dílem, kde nyní A tým hraje krajskou I. A třídu. Věnuje se výrazně i výchově mládeže.

ZDENĚK PEJCHA (Sokol Sendražice, narozen 28. 1. 1951): Výrazná osobnost, jeden ze zakladatelů klubu v r. 1978. Dlouhá léta byl hráčem postupně ve Smiřicích, Hořiněvsi a Sendražicích, kde byl poté i trenérem. Dále byl dlouholetým sekretářem klubu, správcem a příležitostným pomezním sudím. Celý život se stará o vše potřebné okolo sendražického fotbalu, za což mu patří velký dík. Samozřejmě nechybí při utkáních mužů, kteří nyní hrají IV. třídu.

JAROSLAV RULF (SK Slavia Libřice, nar. 23. 3. 1948): Bývalý výborný fotbalista, trenér a dlouholetý funkcionář libřického klubu. Po skončení kariéry trénoval mužstvo dospělých. Někteří jeho bývalí svěřenci stále působí jako hráči či trenéři. Po ukončení trenérské činnosti působí ve výboru. Stále se aktivně podílí na fungování oddílu a na údržbě sportovního areálu. Patří mezi skalní fandy Libřic, které nyní hrají na špici III. třídy. Sleduje mistrovské i přípravné duely.

Co pro ně znamená ocenění?
Pavel Bajer: „Děkuji OFS Hradec, který zhodnotil moji celoživotní lásku k fotbalu. Líbí se mi, že OFS tuto akci pořádá, protože tím zhodnotí práci obětavých funkcionářů a činovníků, bez nichž by fotbal na této úrovni nemohl existovat.“

Martin Černý: „Za ocenění mé práce a krásný večer patří můj dík OFS Hradec. Velké poděkování patří mé rodině, že mi umožňuje věnovat se fotbalu. Mé přání je, aby se fotbalu věnovalo více dětí a dospělých.“

František Hansl: „Tento večer se mi velice líbil, panovala zde přátelská atmosféra a celý průběh se nesl ve slavnostním duchu, což bylo doplněno příjemným programem. Chtěl bych poděkovat OFS Hradec za ocenění, kterého se mi dostalo. Byl jsem z toho dojat a ještě jednou děkuji všem zúčastněným.“

Eva Hrušková: „Moc si ocenění vážím nejen za sebe, ale hlavně za celý dívčí fotbal. Chtěla bych, aby dívčí fotbal získával stále více na popularitě a aby veřejnost, především maminky, pochopila, že to je fajn sport i pro děvčata.“

Josef Klapka: „Hlavně děkuji OFS Hradec za ocenění, kterého si moc vážím. Myslím, že je ještě spousta jiných, kteří by si obdobné ocenění rovněž zasloužili. Byl jsem mile překvapen s průběhem akce, což odpovídá jejímu významu.“

Zdeněk Pejcha: „Strašně si vážím ocenění, kterého se mi dostalo, za což především děkuji OFS Hradec a funkcionářům obce Sendražice. Budu se snažit, vzhledem k mému zdravotnímu stavu, ještě nadále sendražickému fotbalu pomáhat.“

Jaroslav Rulf: „Moc si vážím tohoto ocenění, které jsem nečekal. Touto cestou děkuji OFS Hradec, neboť večer se mi velmi líbil, hlavně kulturní části. Přeji všem hlavně zdraví do další práce a hodně úspěchů.“

Lubomír Douděra