I když se příznivci Čert, Kníže, Čučo a dýdžej Fousek gólu v úvodním zápase Tipsport Malta Cupu proti Austrii Vídeň nedočkali, své návštěvy turnaje po bezbrankové remíze v žádném případě nelitují.

„S kluky si to užíváme. Je to fajn výlet,“ shodují se.

S nápadem vyrazit v lednu na Maltu přišel Petr Kníže.

Jednapadesátiletý příznivec Hradce Králové soukromě navštívil nejmenší členskou zemi Evropské unie už v prosinci a po pár týdnech se na oblíbený ostrov moc rád vrátil.

„Když jsem se dozvěděl, že Hradec tady bude hrát, obvolal jsem kluky a museli jet,“ říká s úsměvem.

Kníže, který žije v Trutnově, s sebou vzal i Pavla Ulricha z Nové Paky, ve výpravě nechyběl ani dýdžej Fousek a taky fanda s přezdívkou Čert.

Vybavili se klubovými šálami, dobrou náladou a vyrazili na krátký trip. Na Maltu přiletěli v pondělí z polské Wroclawi, na východ Čech se vrací v pátek. „Já bych tady ještě zůstal, ale kamarád je dýdžej a musí být v sobotu doma,“ vysvětluje Kníže.

Fotbalisté Hradce Králové trénovali na stadionu Tonyho Bezziny.
KVÍZ: Malta, zaslíbená země pro české fotbalové kluby, co o ní (ne)víte?

Zatímco on navštívil oblíbenou turistickou destinaci již potřetí, Čert byl na Maltě vůbec poprvé.

„Měl jsem čas. Zrovna jsem ukončil nějaký pracovní projekt, takže mi to dobře vyšlo,“ uvedl.

Jinak s fotbalem procestoval skoro celou Evropu. „Ale letěl bych, i kdyby se turnaj konal jinde,“ tvrdí.

Čert nyní žije a pracuje v Anglii, kde chodí na fotbal. Navštěvuje hlavně zápasy slavného Manchesteru United, ale už byl i na jiných stadionech v Premier League. „Pro mě už je to rutina,“ tvrdí s úsměvem.

Jinak mu ale nevadí ani nižší soutěže, fotbal prostě miluje. Srdce mu ale stále bije jenom pro Hradec. Se současným stavem ale není příliš spokojený.

„Mě mrzí, že spoustu let přešlapujeme na stejném místě a tápeme. Sice se nyní postavil stadion, ke kterému mám taky výhrady, ale ptám se, co bude dál?“

„Já doufám, že i díky nové aréně přijde nějaký významný sponzor či zájemce o klub, který jej od města koupí. Není dobře, když klub vlastní město, což je vidět třeba v Opavě. Do budoucna je to neudržitelné,“ je přesvědčený.

Fotbalisté Hradce Králové trénovali na stadionu Tonyho Bezziny.
Votroci na Maltě: Hais se do moře nechystá, počasí mu ale vyhovuje

Východočeši jsou po podzimní části až dvanáctí, v devatenácti duelech získali dvacet bodů. Fandové by ale svůj milovaný černobílý tým rádi viděli výš, nejraději na pohárových příčkách.

„My jako fanoušci si přejeme, abychom měli vyšší ambice a jednou třeba hráli Konferenční ligu. Nyní čekáme. Spousta lidí má ale k našemu vedení velké výhrady,“ zakončuje Čert.

Podobně mluví i Kníže. „Trenér Kotal je dobrý, ale celkově by to mohlo být lepší,“ cítí.

Také jednapadesátiletý příznivec s Hradcem fotbalem žije. Fandí i národnímu týmu, s reprezentací jezdí i ven. Coby divák se zúčastnil několika evropských šampionátů, byl i na památném EURO 1996.

Dokonce se dostal na finále, které se hrálo ve Wembley. „Byl to můj největší zážitek,“ přiznává. Porážka 0:2 jej dávno přebolela.

Nyní se raduje i z maličkostí. V prosinci jej zaujal souboj v maltské lize. Na stadionu Ta Qali zhlédl duel Valletty s Florianou. „I když byl stadion skoro prázdný, jeden sektor byl plný. Dokonce v něm hrála kapela, bylo to příjemné,“ líčí.

Při zahajovacím zápase Tipsport Malta Cupu Hradce s rakouskou Austrií byla slyšet jenom čtveřice fandů z východních Čech, které v hledišti střežila i dvojice maltských policistů.

Příznivci Votroků se ale fotbalem bavili. Dali si pár piv, skandovali různé popěvky a těšili se z pobytu na Maltě.

Čtveřice kamarádů se ubytovala v Gziře. Mají apartmán pro čtyři osoby, který je vyšel na deset tisíc korun. Užívají si příjemných jarních teplot, cestují. „V úterý nás jeden Polák provezl po celém ostrově. Já jsem tady potřetí. Mám to tady moc rád. Maltu jsem si zamiloval,“ vyznává se Kníže.

„Ještě v prosinci se tady dá koupat, v lednu je sice větší zima, ale ve čtvrtek jedeme na Gozo, kde určitě skočím do moře,“ slibuje.