Prestižní okresní derby nabídl o víkendu fotbalový krajský přebor. Královéhradecká Slavia přivítala rivala z Nového Bydžova. Všechny body nakonec zůstaly v Orlické Kotlině. Domácí vcelku nečekaně porazili favorita 2:1. Jednou trefou se na cenné výhře „sešívaných“ podílel i talentovaný Jiří Řezáč.

A pozor! Pro teprve šestnáctiletého (!) benjamínka to byla v probíhajícím ročníku nejvyšší krajské soutěže už pátá trefa do černého. Od začátku této sezony pravidelně ochutnává dospělý fotbal, ale už i v té loňské pár minut na hřišti nastřádal.

Jirko, v sobotu jste doma porazili 2:1 Nový Bydžov, tedy tým ze špičky tabulky. Považujete to za cennou výhru?
Určitě, protože Bydžov je vepředu, jak jste řekl. Naopak my jsme teď úplně jinde, v situaci, kdy potřebujeme sbírat body. Takže jsme si v šatně řekli, že už potřebujeme zabrat, semkli jsme se a povedlo se nám získat tři body, které se nám do tabulky nesmírně hodí.

Skoro hodinu jste hráli bez vyloučeného hráče v deseti. Bylo těžké odolávat tlaku soupeře, který se hnal za vyrovnáním?
Nový Bydžov má velmi kvalitní tým, který je navíc poměrně mladý a hodně běhavý. To znamená, že jsme se museli semknout a bojovat jeden za druhého, ale naštěstí se nám podařilo těsné vedení udržet.

Drželo se vás i štěstí?
Hostující celek měl hodně šancí, takže při nás stála velká porce štěstí.

Může tahle výhra pomoci Slavii k lepším výsledkům a tabulkovému posunu směrem vzhůru?
Samozřejmě věříme, že se nakopneme tímhle zápasem s Bydžovem, který figuruje na špičce tabulky.

Jaké cíle jste si vlastně dávali před startem sezony? Určitě jste nechtěli hrát o záchranu, že?
Rozhodně jsme nechtěli být v tabulce vzadu, kde se teď nacházíme. Chtěli jsme se pohybovat někde v polovině tabulky. Tak snad se tam ještě vrátíme.

Královéhradecká Slavia byla zvyklá hrávat ve středu tabulky či dokonce v její horní části. Cože tomu tak letos zatím není?
Děláme hrozně velké chyby jak v obraně, tak i v útoku, dá se říct. Neproměňujeme šance a naopak necháváme si dávat zbytečné góly. Tohle je podle mě asi důsledek toho, že se nám příliš nedaří.

Do konce podzimní části soutěže zbývají čtyři kola. S jakým bodovým ziskem byste byli spokojeni?
V závěru podzimu máme docela těžké soupeře (venku Vrchlabí a Libčany, doma Kostelec nad Orlicí a Jičín - pozn. aut.). To znamená, že každý bod teď bude hodně cenný. Ale určitě bychom chtěli minimálně čtyři body získat.

Vám je teprve šestnáct let. Jak si zvykáte na dospělý fotbal?
S dospělými jsem absolvoval celou letní přípravu, takže jsem si pomalinku zvykal už tam. Nicméně je to opravdu veliký skok. Hra je rychlejší a důraznější. Sice to není tolik o technice, ale jinak je to opravdu úplně něco jiného než v dorostu.

Ve stávajícím ročníku krajského přeboru mužů jste vstřelil už pět branek. S tím jste spokojený?
(usměje se) Ano, s tím panuje samozřejmě veliká spokojenost.

A mohlo těch gólů být třeba ještě více?
Šance na to rozhodně byly, ale chybělo mi trošku více štěstíčka.

Jaké máte nejbližší fotbalové cíle, ať už osobní, tak i týmové?
S naším mužstvem bychom se chtěli co nejdříve posunout do poloviny tabulky. Co se týká osobního cíle, tak bych se chtěl výkonnostně posouvat dát a v budoucnu si zahrát i nějakou vyšší soutěž.

Co se týká střílení branek, máte třeba v letošním ročníku krajského přeboru nějakou metu, na kterou byste chtěl dosáhnout? Nebo spíše preferujete výsledky týmu?
Já ani tak neřeším svoje individuální a gólové úspěchy. Hlavní je, když tým sbírá body a daří se mu. Takže radši udělám něco pro svůj mančaft, než abych to všechno hrál na sebe.

Fotbalová anketa k výročí 100 let od založení Československa
ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?