Alex Král - 315 milionů korun (Slavia -> Spartak Moskva)
Alex KrálZdroj: Deník/Lukáš Kaboň
Alex Král je sice odchovancem Slavie, ale už jako dorostenec odešel hrát ligu do Teplic. Nejen díky své kudrnaté hřívě byl na hřišti k nepřehlédnutí a Slavia v roce 2019 prozíravě koupila nadějného středopolaře zpátky. A to se sešívaným vyplatilo. Za dalších osm měsíců, během kterých Král slavil v Edenu double a dostal se do reprezentace, už patřil Spartaku Moskva. Ruský gigant koupil Čecha za 315 milionů korun. V té době se stal druhým nejdražším hráčem z Česka.
Pak po něm zatoužil West Ham, kam Král odešel na hostování. U Kladivářů ale šanci nedostal a v Londýně se jeho raketový rozlet přibrzdil. Teď se snaží restartovat kariéru v Unionu Berlín.
David Jurásek - 334 milionů korun (Slavia -> Benfica Lisabon)
David Jurásek v dresu ProstějovaZdroj: Deník/Jan Pořízek
Další slávista s podobným příběhem jako Král. I Davida Juráska dokázali Pražané bleskově zobchodovat. Levý obránce strávil v Edenu jen půldruhého roku, i tak krátká doba mu ovšem stačila k tomu, aby si vykopal vysněné angažmá ve slavném klubu Benfice Lisabon. Portugalský šampion vysolil za Juráska 334 milionů korun. Přitom ještě dva roky zpátky se jako nepotřebný hráč ocitl v druholigovém Prostějově.
„Prožíval jsem to hodně, nebyl jsem úplně ve své kůži. Jsem rád, že to dopadlo, obrovsky se těším,“ řekl po podpisu smlouvy do roku 2028.
Adam Hložek - 450 milionů korun (Sparta -> Leverkusen)
Adam Hložek v dresu Bayeru LeverkusenZdroj: ČTK/ mago sportfotodienst/Eibner-Pressefoto/Thomas Thienel
Největší sparťanský klenot od dob Tomáše Rosického. Na Adama Hložka stály frontu renomované evropské kluby, jeden gigant vedle druhého. Devatenáctiletý útočník nakonec přestoupil do Leverkusenu za 450 milionů korun, kde od loňska válí společně s krajanem Patrickem Schickem.
„Podepsal jsem smlouvu s jedním z nejlepších klubů v Bundeslize,“ jásal Hložek. Do české ligy naskočil už v šestnácti a hned se stal oporou Letenských. Od osmnácti už patřil do národního týmu.
A góly teď sází i v Bundeslize.
Tomáš Rosický - 504 milionů korun (Sparta -> Dortmund)
Tomáš Rosický (velvo) a Jan KollerZdroj: Profimedia
Ano, už je to 22 let. V lednu roku 2001 v Česku explodovala přestupová bomba. Sparta oznámila přestup Tomáše Rosického do Borussie Dortmund. Vestfálský klub vyfouknul „Malého Mozarta“ konkurenčnímu Bayernu. Němci vysázeli za dvacetiletého Rosického už tehdy astronomickou sumu. Na Letnou putovalo 504 milionů korun.
V té době šlo o rekordní částku celé Bundesligy a na dvě dekády i absolutně nejdražší transfer české ligy. Mimochodem, Borussia pak dokázala Rosického ještě zpeněžit, když ho po pěti a půl letech prodala do Arsenalu. U Kanonýrů se stal legendou klubu.
Tomáš Souček - 540 milionů korun (Slavia -> West Ham)
Tomáš Souček s trofejí pro vítěze Konferenční ligyZdroj: ČTK
Rosického transfer byl v české lize dlouhou dobu suverénně tím nejdražším. Vypadalo to, že jeho rekordní přestup jen tak nikdo nepřekoná. Až v roce 2020 ho překonal Tomáš Souček.
West Ham si vzal záložníka Slavie nejprve na hostování za 110 milionů korun. Okamžitě se stal ústřední postavou týmu a Londýňané tak neváhali Slavii doplatit 430 milionů korun a Součka vykoupit. Hammers tak učinili ze skromného rodáka z Havlíčkova Brodu nejdražšího fotbalistu, který kdy přestoupil z české ligy.
Souček se stal oblíbencem fanoušků. V první sezoně na Ostrovech pomohl klubu k záchraně v Premier League, letos s ním vybojoval evropskou trofej v Konferenční lize. „Slavia je pořád můj domov, ale West Ham mi přirostl k srdci. Mají mě rádi,“ svěřil se Souček, který se hned ve své prvním kompletním ročníku ve West Hamu stal klubovým hráčem sezony.