Trenér Bohuslav Pilný stojí před klíčovým rozhodnutím, jež může mít dopad na výsledek celé sezony. Musí trefit složení stoperské dvojice!

Jestli se mu to povedlo, zjistí už v neděli. Východočeši se po roce vrací na prvoligové trávníky v duelu proti Bohemians Praha 1905. V Ďolíčku se začíná v 17 hodin.

Pět adeptů

Během přípravného období sám přiznával, že se stoperskou dvojicí má největší problém. Na čtvrteční tiskové konferenci to hradecký kouč zopakoval. Když přišel dotaz na základní sestavu a její neuralgický bod, na prvním místě jmenoval střed obrany. „Stopeři byli největším oříškem, ale už mám jasno," ulevil si.

Finální volbu Pilný logicky neprozradil, nechce zbůhdarma dávat soupeři informace do ruky. Před vstupním zápasem jsou tajnosti ohledně sestavy tradičním koloritem.

Pojďme si alespoň probrat, kdo by mohl proti klokanům vyběhnout. Adeptů na výběr měl Pilný pět.

Druholigový držák Martin Nosek, ostřílený Jakub Chleboun, univerzál Marek Plašil, talentovaný Jiří Bederka a poněkud překvapivě i Jan Mudra, jenž na předchozích štacích hrával spíše na kraji obrany.

Původně se bralo za tutovku, že po odchodu Krmaše na pozici sportovního ředitele zůstane ve středu jeho parťák Nosek. Jenže slovenskému hubeňourovi příprava příliš nesedla, bez Krmaše najednou vypadal nejistě, chyboval.

Proto se Pilný rozhodl pro krizový plán a v závěru předzávodního období vyzkoušel na stoperu Mudru. Podle informací Deníku má právě on nejblíže do sestavy. I proto, že prokázal schopnosti organizovat defenzivu, což dříve skvěle zvládal Krmaš.

„Potřebovali jsme hlavně najít někoho, kdo bude na hřišti komunikovat 
a všechno organizovat. Tohle byla výsada Krmiho (Krmaše), teď jsme museli někoho najít, což nebylo úplně snadné," říká Pilný.

Kdo by mohl doplnit 
Mudru na postu druhého stopera?

S největší pravděpodobností padne volba na jednoho z dua Chleboun - Plašil. Oba jsou zkušení, nic je nerozhodí. Prvně jmenovaný je kovaný stoper, druhý nesmírně pracovitý a užitečný všeuměl.

Šanci má samozřejmě 
i Nosek. Výborné výkony 
z předchozí sezony nejde jen tak přejít.

Pilný měl těžkou volbu, rozhodně nejtěžší za dobu svého působení u áčka. Snad se rozhodl dobře.

Tři největší adepti
JAN MUDRA (26 let), obránce, přišel z Liberce:
V létě přišel z Liberce (na jaře byl na hostování v Příbrami) jako krajní hráč, ale Pilný usoudil, že ho vyzkouší na postu stopera. 
Ze všech adeptů má největší schopnosti řídit obranu.

JAKUB CHLEBOUN (31 let), obránce:
Poté, co se vytáhlý stoper před dvěma lety vrátil z kazachstánského Pavlodaru, marně hledá kotvu v sestavě. V minulé sezoně plnil roli záskoku. Teď má do základu nejblíž.

MAREK PLAŠIL (30 let), obránce:
Před rokem to s ním bylo nahnuté, ale Pilný si vyvzdoroval, že Plašil zůstane. Věděl proč. Může s ním lepit díry v sestavě, v defenzivě ho použít kdekoliv. 
I ve středu obrany!