O víkendu odstartuje osmi zápasy krajského přeboru jarní část fotbalových soutěží v regionu. Předseda Královéhradeckého krajského fotbalového svazu Václav Andrejs před startem říká: „Do jarní sezony jdeme se stabilizovanou ekonomikou. V letošním roce nám nehrozí žádná šoková opatření. Z pohledu sportovního nás určitě nečeká lehké jaro.“

S jakými představami vstupuje do jarní části krajský fotbalový svaz?

Z pohledu krajského fotbalu došlo ke zklidnění atmosféry a nastavení standardního pracovního prostředí v týmovém duchu, což byl hlavní úkol mimořádné valné hromady z loňského roku. Do jarní sezony jdeme se stabilizovanou ekonomikou. V letošním roce nám nehrozí žádná šoková opatření. Z pohledu sportovního nás nečeká lehké jaro, pohled na divizní tabulku a reorganizace mládežnických soutěží nevěští nic dobrého . Možný pád našich oddílů může způsobit i větší posuny směrem dolů v krajských soutěžích. Stále věřím v zdravý rozum lidí okolo fotbalu a jsem přesvědčen, že se nebudeme nuceni zabývat jakýmkoliv podnětem, který by fotbal v našem kraji poškodil. Zajištění regulérnosti soutěží je naší vrcholnou povinností.

Celým zimním obdobím se táhla nejistota s nevyjasněným způsobem financování regionálního sportu. Jak to nyní vypadá?

Na konci února došlo k rozuzlení a musím s potěšením konstatovat, že fotbal na změně způsobu financování, kdy peníze jdou přímo na jednotlivé svazy pro rok 2011, vydělal. Nyní probíhá připomínkování návrhu nových stanov ČMFS. Vedení Královéhradeckého KFS již svůj názor například k členským příspěvkům vyjádřilo a nabídlo alternativní způsob řešení této otázky.

Přichystali jste pro kluby či diváky nějaké novinky?
Snažíme se udělat maximum pro odpovídající prezentaci fotbalu ve všech médiích. Zahájili jsme spolupráci s rádiem Magic, kde budou mít diváci k dispozici vždy aktuální výsledkové zpravodajství krajského přeboru o víkendu. Nadále budou mít k dispozici výborně vedený web khfotbal.cz a tištěný týdeník Fotbal v kraji.

Na co jste se v zimní přestávce nejvíce zaměřili?
Naší největší akcí byl 1. Galavečer krajského fotbalu, který se uskutečnil 28. ledna ve Velkém Poříčí.Úspěšné premiéry se zúčastnili osobně hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. Tento způsob prezentace fotbalu je nutný. Je to jediná možnost, jak můžeme ocenit a zviditelnit mravenčí práci lidí z oddílů na těch nejnižších úrovních a alespoň symbolicky jim poděkovat.

Velkou pozornost věnujete mládežnickým soutěžím…
V lednu se konal aktiv oddílů hrajících mládežnické soutěže Královéhradeckého kraje. Po letní reorganizaci těchto soutěží jsme potřebovali znát názor oddílů a po velmi zajímavé diskusi můžeme všechny připomínky a podněty zapracovat dále do jednotlivých soutěží. Jako velký úspěch vidím vytvoření Fondu podpory akcí mládeže a zajištění potřebného finančního obnosu na krytí požadavků tohoto fondu. Celkově považuji práci s mládeží za naši výkladní skříň.

Na jaře bude upřena pozornost také na rozhodčí. Co jste učinili pro to, aby jejich výkony byly kvalitní?

Především došlo k personální změně ve vedení Komise rozhodčích KFS. Novým předsedou byl jmenován Vlastislav Pánek, dlouholetý delegát Gam〜brinus ligy a člověk, jehož odborné znalosti a vysoký morální kredit jsou zárukou kvalitního vedení rozhodčích. Při nízkém věkovém průměru našich rozhodčích je nutný stálý důraz na pravidlovou znalost rozhodčích, což je jedna z podmínek dobrého výkonu, která je často mladými rozhodčími podceňována. Nově byla zařazena do programu zimního semináře přednáška o psychologii a psychické přípravě rozhodčího na utkání. Tradičně již v zimní přestávce proběhla Škola mladých rozhodčích, jíž se tentokrát zúčastnilo třicet adeptů rozhodcovského řemesla. Nejlepší účastníci Školy mladých rozhodčích budou odměněni v poločasové přestávce ligového utkání FC Hradec – Baník Ostrava.

Jste spokojen s úrovní krajských soutěží a s návštěvností utkání?

Úroveň krajských soutěží je daná současnými ekonomickými možnostmi v republice a je logické, že existenční povinnosti mají přednost . Přesto úroveň soutěží k daným podmínkám nepovažuji za špatnou. Návštěvnost na utkáních je různá, z části kopíruje výkonnost jednotlivých družstev jako všude jinde a z dalšího pohledu jsou návštěvy odvislé od regionu a šikovnosti funkcionářů, jak podchytí zájem v dané lokalitě. Velkým oživením byly návštěvy v Dobrušce, kde fanoušci chodili v opravdu hojném počtu a vytvářeli fotbalové prostředí na naší úrovni málokdy vídané.

Zahájili jste spolupráci s Pardubickým KFS. V čem spočívá?

V únoru proběhlo setkání s vedením fotbalového svazu Pardubického kraje a zajímavě se jeví vznik Východočeského poháru mužů, který bude hrán vždy jako finálové střetnutí vítězů pohárů obou krajů. První ročník Východočeského poháru se uskuteční v sobotu 6. června od 17 hodin na hřišti v Opatovicích a měla by vzniknout tradice těchto utkání. Zvažujeme vytvoření společné soutěže s Pardubickým krajem v kategorii staršího dorostu, v tuto chvíli čekáme na zjištění zájmu v Pardubickém kraji. Ze strany našich oddílů je o soutěž velký zájem. Cesta spolupráce s Pardubickým krajem je jednou z možností, jak naše soutěže zatraktivnit.

O VÍKENDU ZAČÍNÁ KRAJSKÝ PŘEBOR

TABULKA PODZIMU:

1. Převýšov 16 13 3 0 58:8 42
2. Česká Skalice 16 10 1 5 47:28 31
3. Dobruška 16 9 2 5 37:26 29
4. Police n. M. 16 8 5 3 24:20 29
5. Lhota p. L. 16 8 4 4 37:25 28
6. Broumov 16 8 2 6 29:27 26
7. L. Bělohrad 16 8 2 6 33:36 26
8. Olympia Hradec 16 8 0 8 34:34 24
9. Kratonohy 16 6 2 8 29:26 20
10. Nový Hradec 16 5 5 6 24:34 20
11. Rychnov n. K. 16 5 4 7 19:27 19
12. Přepychy 16 4 5 7 27:34 17
13. Doudleby n. O. 16 4 2 10 20:33 14
14. Týniště n. O. 16 2 7 7 25:42 13
15. Kunčice 16 3 3 10 31:50 12
16. Nový Bydžov B 16 2 3 11 14:38 9

PROGRAM 17. KOLA

Sobota 15.00: Dobruška – Kunčice. Neděle 10.15: Převýšov – Police nad Metují, Olympia Hradec – Kratonohy, 15.00: Nový Bydžov B – Nový Hradec, Týniště n. O. – Broumov, Přepychy – Lhota p. L., Rychnov n. K. – Č. Skalice, Lázně Bělohrad – Doudleby.