Standardní situace děsí Hradec Králové. V ePojisteni.cz lize z nich inkasuje mraky branek. Téma vylézá na povrch o to víc před utkáním se Slavií. Ta má útočné standardky v malíku, na place bude mít řadu hráčů, kteří je dovedou proměnit. Tím největším esem je Milan Škoda. „Je to buldozer," praví trenér černobílé hradecké armády Bohuslav Pilný.

Šilhavý píše

Je dva dny před zápasem. Na druhé straně telefonu se ozve Bohuslav Pilný. Jak se chystáte na Slavii? Zrovna koukám, jak ubránit ty jejich standardky… Mají šest lidí, co mohou dát gól. Musíme se na to pořádně připravit.

Je jasné, že Pilný má zamotanou hlavu. Počínání jeho týmu při bránění přímých kopů či rohů popřípadě autů ho musí strašit ve snu. Devět branek ze čtrnácti inkasoval právě 
z těchto situací.

„Na tréninku se tomu věnujeme velmi intenzivně.
Je to o zodpovědnosti jednotlivých hráčů. A také jejich koncentrovanosti," vypravuje kouč.

V hlavě nosí jedno jméno - Milana Škodu. Reprezentační útočník nesype tolik branek jako v minulých ročnících soutěže, ale pořád je pro Slavii klíčovým hráčem. „Je to buldozer. Hrozně špatně se odstavuje. Umí si najít místo a přesně zakončit. On je největší hrozbou slávistických standardních situací. Ale mají tam i další hráče," říká Pilný.

Ligový fotbal
I. liga - 10. kolo: Bohemians 1905 – Mladá Boleslav 1:3.
Sobota 15. října
, 15.00: Hradec Králové – Slavia Praha (O2 TV Sport), 17.00: Karviná – Příbram, Teplice – Zlín, Jablonec – Brno, Dukla Praha – Liberec, 20.15: Slovácko – Plzeň (ČT sport).
Neděle 16. října, 15.00: Sparta Praha– Jihlava (O2 TV Sport).

Co tedy se svým týmem vymyslí?

Plán je asi takový: zajistit, aby se Slavia k zahrávání standardek dostávala sporadicky. Nejlépe vůbec. Čím méně nebezpečí, tím lépe pro Hradec.

„Nejlepší bude, pokud budeme hrát co nejdále od našeho vápna a nebudeme dělat fauly v nebezpečných prostorech hřiště," maluje si taktiku Pilný.

Zní to lákavě, trochu fištrónsky, ale musí se to v ujmout v praxi. Což proti Slavii nebude jednoduché. Pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým rozkvetla do krásy. Ze čtyř zápasů uhrála deset bodů a v tabulce vyletěla na 5. místo, oproti tomu Hradec je po dvou porážkách až desátý.

„Nový trenér sáhl do sestavy, hráči uvěřili tomu, co po nich chce. Když pak přijdou výsledky, krásně se tomu věří," usmívá se Pilný.

„Zvedlo se jim sebevědomí. Hlava hraje velkou roli. Ale třeba budou na hrušce až moc a sundáme je zase dolů. Slavie se bát rozhodně nebudeme."

Po čtyřgólovém výprasku v Plzni (1:4) změní Pilný sestavu. Šanci by měl dostat stoper Polom, do základu by se mohl vrátit Malinský.

„V posledním zápase jsme dostali čtyři góly, změny budou, ale konkrétní být nemůžu."