VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blažej: Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi

Nový Bydžov -Letošní sezona krajského fotbalového přeboru se stala o uplynulém víkendu již minulostí. Jestli po třiceti odehraných kolech mohou být někde spokojeni, potom rozhodně v Novém Bydžově. Místní tým se může radovat z postupu do divize naprosto oprávněně. V průběhu celého ročníku nenašel přemožitele a nasbíral 78 bodů při impozantním skóre 88:18.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek z utkání FC Olympia vs. Nový BydžovFoto: František Hloušek

V průběhu jarní části došlo v mužstvu k trenérské výměně. Odvolaného kouče Zbyňka Houšku nahradilo duo VLADIMÍR BLAŽEJ a Petr Vaníček. Ani tento zásah nenarušil tažení mužstva soutěží. Vždyť Bydžovští v celé sezoně jen šestkrát remizovali a nejbližšímu konkurentovi v boji o postup, hradecké Olympii, nakonec nadělili odstup patnácti bodů!

Mužstvo jste převzal spolu s Petrem Vaníčkem v průběhu jara. Tým do té doby vůbec neprohrál a „jen“ pětkrát remizoval. Proč byl tedy trenér Houška odvolán?
Rozhodně není možné zde dělat celý rozbor důvodů. Podzimní práce Zbyňka Houšky si určitě velmi vážíme, dokázal dobře zužitkovat podmínky, kádr a soutěž. Důvod opuštění trenérské lavičky nebyl náhlý, jednorázový. Od února začalo být hodně věcí u týmu ve stavu, který budil rozpaky. V závěru přípravy jsme prohráli čtyři utkání za sebou a obdrželi jsme čtyřiadvacet branek (FC Hradec B 1:8, Kolín 1:5, AFK Chrudim 2:5 a Týniště 1:6), což bylo velké varování i v konfrontaci například s výsledky Olympie. Rovina výkonnosti týmu se poté logicky naklonila směrem z kopce. Tým přestal hrát včetně mistrovských zápasů ve strukturované ustálené sestavě, řadě hráčů chyběla kondice i sebedůvěra, ze sedmi branek v mistrovských utkáních s Rychnovem, Náchodem B, Doudlebami a Jičínem jsme plných pět dali pouze z penalt. Zápas s Jičínem byl totálním varováním a musím říci, že se nám velmi špatně poslouchala hodnocení řady trenérů jiných týmů a poté i našich příznivců.
Realizační tým se tak trochu začal točit v kruhu a před námi potom byla v této situaci série zápasů, která měla vše rozhodnout. Těžko jsme nesli i to, že z nás mělo hodně lidí doslova legraci. Vím, že naše rozhodnutí nechápala řada lidí a možná nechápe ani dnes, ale chci říci, že v klubu nepracuje naivní a neprozíravý management, který by nevěděl, co je to trenérská práce, co je to řízení a vedení lidí, a který nevidí dopředu, protože tým, který chce postupovat, musí být připraven tak, aby vyšší soutěž mohl absolvovat. Dělali jsme vše s vědomím odpovědnosti a rizika, a pouze s jedním cílem – neztratit to, co bylo vybudováno i to, na čem se právě trenér Zbyněk Houška také výrazně podílel.

Mnozí si myslí, že již nebylo příliš těžké dotáhnout dobře rozjetou sezonu do zdárného konce. Váš tým však zrovna čekala těžká série zápasů venku, kde se měl lámat chleba. V té době ještě nebylo nic rozhodnutého. Měli jste trochu strach, že by mohla přijít černá série?
Měl jsem velký strach a byl odůvodněný. Váš deník to popsal v komentáři k tomuto časovému období zcela přesně. Chvíli jsme si s Petrem Vaníčkem říkali, proč dáváme v těchto chvílích doslova hlavu na špalek. Situace před utkáními v Nové Pace, v České Skalici a na Olympii byla jasně namodelována a v případě našeho neúspěchu by se ten pověstný chleba bohužel určitě zlomil. Ti, kteří si myslí opak, neznali situaci v našem týmu, nerespektovali kvality Olympie a našich soupeřů a neznají psychické zákonitosti fotbalu. Dnes to již hodnotíme s nadhledem, ale dát tým v těchto chvílích do stavu odpovídajícímu významu těchto zápasů nebylo zcela jednoduché a musím poděkovat všem, kteří nám v tomto výrazně pomohli včetně hráčské osy týmu.

Přesto jste soutěží propluli naprosto suverénně. Čekal jste vůbec něco takového?
Pokud někdo ano, já tedy zase tak úplně ne. Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi. Nicméně je to určitý důkaz vyzrálosti kolektivu a jeho způsobu hry. Za dva poslední roky nás vlastně porazila jenom Nová Paka, z šedesáti zápasů jsme vyhráli třiačtyřicet a šestnáct zremizovali.

Ve třiceti zápasech jste nepoznali přemožitele. Kde hledat příčinu takového úspěchu?
Příčin je několik. Základ tohoto týmu včetně příchodu Michala Blažeje a Jaroslava Matějky se zrodil již na jaře loňského ročníku, kdy se stal nejlepším týmem této části soutěže, nastřílel nejvíce branek a boj o postup s Převýšovem nakonec prohrál o jeden bod. Škoda jen, že nepřišli o půl roku dříve. Pro podzim roku 2007 byl dobře strukturovaný kádr posílen dále Ondřejem Janouchem, Petrem Kazdou a Kamilem Makulou. Odešel jen Luboš Hruška. Celý podzim pracoval s týmem kontinuálně a velmi dobře trenér Zbyněk Houška, který udělal v tomto období kus práce. Naši soupeři prožili nebo absolvovali nevydařené pasáže soutěže a nakonec vytvořili situaci, kdy oni museli a my ne.
Nechci, aby to vyznělo špatně, ale pokud máte v týmu hráče, který dokáže proměňovat šance a střílet góly v mezních situacích, tak je to obrovský kus konečného úspěchu v každém zápase. V tomto případě musím říci, že takový hráč dělá i výsledky a tím i trenéra. A takový hráč nám chyběl dříve, třeba na podzim v loňském ročníku. Vedle toho jsme měli další velkou osobnost, kterou byl kapitán Petr Tauchman, a to v obraně i v kabině.

Kdy jste byl definitivně přesvědčen, že postoupíte? Bylo to po jarním duelu na Olympii?
Ano, po utkání v Kuklenách jsme již byli definitivně přesvědčeni o postupu. Dříve rozhodně ne. Snažili jsme se tým i sebe držet v pokoře a úctě k soupeři.

Právě hradecký tým měl být vaším hlavním konkurentem v boji o postup. Nestalo se. Proč?
Myslíme si, že hodně rozhodl podzim. Olympia nebyla v té době konsolidovaným týmem a upřímně řečeno, chyběla jí odpovídající kvalitní práce na postu trenéra. Ta přišla až s příchodem jednoho z nejlepších trenérů kraje Zbyňka Dujsíka, kterému logicky chvíli trvalo, než z mužstva udělal dobře fungující mechanismus, který přestal ztrácet zejména v zápasech doma. Druhou podstatnou otázkou byla šířka kádru našeho soupeře i absence rezervy dospělých.

Bodové odstupy v popředí tabulky byly markantní. Skutečně vám nemohl konkurovat i žádný jiný celek než Olympia?
Řeknu to asi takto, letošní ročník krajského přeboru neměl zejména na jeho startu týmy kvalit loňského Převýšova nebo podzimních Kostelce a Černilova. O Olympii řeč byla, kvalitativně šel postupně výrazně nahoru Jičín, ale tomu chyběl právě podzim. Broumov a Rychnov jsou výborné týmy, ale mají výkyvy. A Nová Paka může porazit každého, ale také prohrát s každým. Takže konkurovat mohl mimo Olympie jen Jičín, ale ten na počátku soutěže nebyl na tuto roli ještě připraven.

Jak probíhaly oslavy triumfu v krajském přeboru?
Měly několik etap. První byla po utkání s SK Přepychy. Obyvatelé okolí novobydžovského stadionu vzpomínají na horečku nedělní noci po tomto zápase, v pondělí měla poté řada hráčů nuceně dovolenou. Druhá část probíhala již decentněji po zápasech v Hořicích a Lhotě p. L. a vše vyvrcholí tuto sobotu, kdy se všechny naše tři týmy dospělých vydají do Špindlerova Mlýna a vrátí se odtud zřejmě někdy v neděli…

V příštím ročníku tedy budete působit v divizi. Tušíte, co lze od této soutěže očekávat?
Určitě tušíme. Tato soutěž má mnoho svých specifik, která se každoročně opakují. Po sportovní stránce není třeba být skeptický. Náš kádr, pokud je dobře veden, je kvalitní a především početný. Máme výborné sportovní zázemí, máme podporu města Nový Bydžov, máme dobře fungující klub a systém jeho činnosti včetně mládežnické základny. Nejsme samozřejmě subjekt, který má tak výrazné ekonomické portfolio jako řada našich soupeřů, ale sázíme na zcela jiné kategorie kvality. Nejsme klub postavený na jedné noze, naše činnost je diverzifikována.

Nováčci to mají v soutěži vždycky těžké. Nebojíte se podobného osudu jaký vás potkal v sezoně 2003–04, kdy jste po roce znovu spadli?
Znovu opakuji, do soutěže jdeme s pokorou a s úctou k soupeřům. Na rozdíl od vámi uváděné sezony je bydžovský klub zcela někde jinde. Tým je postaven především na odchovancích zdejšího systému, nikoliv na hráčích, kteří si jdou pouze vylepšit své ekonomické zázemí a při mezních situacích mnohdy s klubem ztrácejí sounáležitost. Protože jsem po té sezoně přebíral áčko ve značném stupni rozkladu se šesti zbylými hráči. Myslím, že vím, o čem mluvím. A čemu věřím, to je parta, kolektiv a dobré vztahy v něm. Fotbal je sport, jehož výsledky a úspěch se pohybují na zcela tenké hraně. Rozhodují centimetry, psychika, lidský faktor. A záleží na tom, kam se z této hrany posunete, to ale všichni, kteří fotbal dělají, vědí nejlépe. Sami budeme svého štěstí strůjci.

Jak těžké bude udržet přes léto tolik úspěšný kádr, především vašeho syna Michala, střelce 33 branek?
Pochopitelně to nebude jednoduché, ale myslím, že jsme s většinou našich hráčů našli výrazně společnou řeč. A pokud jde o Michala, on má své priority a svůj charakter, kterého si na něm velmi vážím jako trenér i jako táta. Myslím, že to rozhodne i přes nabídky jiných, a že naše jednání s jeho mateřským klubem proběhnou v rámci našich dohod.

Hráči teď jistě dostali volno. Kdy a jakým způsobem zahájí mužstvo letní přípravu?
Tým zahájí přípravu 14. července a proběhne zcela v domácích podmínkách v prostorách areálu školy v Hlušicích.

Při vašem příchodu k A mužstvu bylo avizováno, že trenérské duo Blažej – Vaníček povede tým pouze do konce jarní části sezony. Kdo tedy povede Bydžov v divizi?
To, co bylo avizováno, se naplní. Moje pracovní zařazení je natolik limitující, že nemohu týmu dávat všechna procenta, která bych chtěl. Navíc rozhodně nemám chuť být podroben nejrůznějším typům úvah a fám, které mnohdy hraničí s hloupostí. Baví mne práce s mladými hráči v jejich přechodech do dorostu a mužů. Nový Bydžov povede v divizi trenérská dvojice Miroslav Chalupa – Petr Vaníček.

Pavel Illich

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 330 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních UKLÍZEČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UKLÍZEČ/KA, - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; nástup možný ihned nebo dle dohody, pracovní doba od 6:00 do 14:30 všední dny, jednou za dva týdny i sobota a neděle, - Požadujeme: doložení dokladu o dokončeném studiu, doložení dokladu o očkování proti hepatitidě B, zdravotní (potravinářský) průkaz, trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, - Nabízíme: zázemí silné a stabilní příspěvkové organizace; práci s úvazkem 1; příjemné pracovní prostředí, jednosměnný provoz, odměňování dle nařízení vlády č. 341/2017 v platném znění v návaznosti na vnitřní platový předpis; příplatky za soboty, neděle, svátky, noční směny; po zapracování osobní příplatek; profesní růst; 5 týdnů dovolené; příspěvek na stravování ve vlastním stravovacím zařízení; příspěvky z FKSP na rekreaci, masáže, odměny k životním a pracovním jubileím, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osoba: Bc. Lukáš Pavel, e-mail: lpavel@ddhk.cz, tel.: 702 124 806 od 8:00 do 15:00, - Příjem přihlášek průběžně. Pracoviště: Domov u biřičky, K Biřičce, č.p. 1240, 500 08 Hradec Králové 8. Informace: Lukáš Pavel, +420 702 124 806. Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 16 000 Kč Inženýři projektanti, konstruktéři v ostatních oborech PROJEKTANT/-KA V OBORU ELEKTRO. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PROJEKTANT/-KA V OBORU ELEKTRO, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, pružná pracovní doba, - Požadujeme: VŠ vzdělání - elektrotechnické, vyšší odborné školy nebo bakalářského studia, střední školy, - Nabízíme: stravenky, nástupní hrubá měsíční mzda od 16 000 Kč do 20 000 Kč je uvedena jako nástupní mzda po dobu 3 měsíční zkušební doby, - pozice je vhodná pouze pro absolventy/-ky bez praxe - případně s minimální odbornou praxí, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky či e-mailem, kontaktní osoba: ILLE Romana Ing., tel.: 495 533 105, e-mail: ille@transconsult.cz. Pracoviště: Transconsult s.r.o., Nerudova, č.p. 37, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Romana ILLE, +420 495 533 105. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 31 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO VOZU (sk. C). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO VOZU (sk. C), - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: základní vzdělání, praxe výhodou, ŘP sk. C, - V případě zájmu nejdříve volejte na tel.: 777 162 697; 777 888 833 (p. Koprda). Pracoviště: A-doprava s.r.o. - pracoviště hk, Bratří Štefanů, č.p. 991, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Koprda, +420 777 162 697;777 888 833. Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OPERÁTOR/-KA VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: OPERÁTOR/-KA VE VÝROBĚ, - Místo výkonu práce: Trelleborg Bohemia, a.s., Akademika Bedrny 531/8a, Věkoše, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu určitou (14.1.2019 - 13.4.2019), - Náplň práce: obsluha lisovacích strojů (skladování gumových komponentů do formy, vybírání z formy, kontrola a uskladnění produktu do přepravek), - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: kamila.kopnicka@manuvia.com. Pracoviště: Trelleborg bohemia, a.s.- hk, Akademika Bedrny, č.p. 531, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Kamila Kopnická, +420 724 439 964.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhodčí. Ilustrační foto.

Vtípek se zápisem přijde Převýšov B na 2500 korun

Fotbalová příprava: FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové.

Votroky otestuje „prvoligový“ sok

Kam za sportem v okrese

Hradecko - Přehled vybraných sportovních událostí:

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
2. FC Viktoria Plzeň 11 9 0 2 16:9 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 11 4 3 4 11:12 15
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT