VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blažej: Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi

Nový Bydžov -Letošní sezona krajského fotbalového přeboru se stala o uplynulém víkendu již minulostí. Jestli po třiceti odehraných kolech mohou být někde spokojeni, potom rozhodně v Novém Bydžově. Místní tým se může radovat z postupu do divize naprosto oprávněně. V průběhu celého ročníku nenašel přemožitele a nasbíral 78 bodů při impozantním skóre 88:18.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek z utkání FC Olympia vs. Nový BydžovFoto: František Hloušek

V průběhu jarní části došlo v mužstvu k trenérské výměně. Odvolaného kouče Zbyňka Houšku nahradilo duo VLADIMÍR BLAŽEJ a Petr Vaníček. Ani tento zásah nenarušil tažení mužstva soutěží. Vždyť Bydžovští v celé sezoně jen šestkrát remizovali a nejbližšímu konkurentovi v boji o postup, hradecké Olympii, nakonec nadělili odstup patnácti bodů!

Mužstvo jste převzal spolu s Petrem Vaníčkem v průběhu jara. Tým do té doby vůbec neprohrál a „jen“ pětkrát remizoval. Proč byl tedy trenér Houška odvolán?
Rozhodně není možné zde dělat celý rozbor důvodů. Podzimní práce Zbyňka Houšky si určitě velmi vážíme, dokázal dobře zužitkovat podmínky, kádr a soutěž. Důvod opuštění trenérské lavičky nebyl náhlý, jednorázový. Od února začalo být hodně věcí u týmu ve stavu, který budil rozpaky. V závěru přípravy jsme prohráli čtyři utkání za sebou a obdrželi jsme čtyřiadvacet branek (FC Hradec B 1:8, Kolín 1:5, AFK Chrudim 2:5 a Týniště 1:6), což bylo velké varování i v konfrontaci například s výsledky Olympie. Rovina výkonnosti týmu se poté logicky naklonila směrem z kopce. Tým přestal hrát včetně mistrovských zápasů ve strukturované ustálené sestavě, řadě hráčů chyběla kondice i sebedůvěra, ze sedmi branek v mistrovských utkáních s Rychnovem, Náchodem B, Doudlebami a Jičínem jsme plných pět dali pouze z penalt. Zápas s Jičínem byl totálním varováním a musím říci, že se nám velmi špatně poslouchala hodnocení řady trenérů jiných týmů a poté i našich příznivců.
Realizační tým se tak trochu začal točit v kruhu a před námi potom byla v této situaci série zápasů, která měla vše rozhodnout. Těžko jsme nesli i to, že z nás mělo hodně lidí doslova legraci. Vím, že naše rozhodnutí nechápala řada lidí a možná nechápe ani dnes, ale chci říci, že v klubu nepracuje naivní a neprozíravý management, který by nevěděl, co je to trenérská práce, co je to řízení a vedení lidí, a který nevidí dopředu, protože tým, který chce postupovat, musí být připraven tak, aby vyšší soutěž mohl absolvovat. Dělali jsme vše s vědomím odpovědnosti a rizika, a pouze s jedním cílem – neztratit to, co bylo vybudováno i to, na čem se právě trenér Zbyněk Houška také výrazně podílel.

Mnozí si myslí, že již nebylo příliš těžké dotáhnout dobře rozjetou sezonu do zdárného konce. Váš tým však zrovna čekala těžká série zápasů venku, kde se měl lámat chleba. V té době ještě nebylo nic rozhodnutého. Měli jste trochu strach, že by mohla přijít černá série?
Měl jsem velký strach a byl odůvodněný. Váš deník to popsal v komentáři k tomuto časovému období zcela přesně. Chvíli jsme si s Petrem Vaníčkem říkali, proč dáváme v těchto chvílích doslova hlavu na špalek. Situace před utkáními v Nové Pace, v České Skalici a na Olympii byla jasně namodelována a v případě našeho neúspěchu by se ten pověstný chleba bohužel určitě zlomil. Ti, kteří si myslí opak, neznali situaci v našem týmu, nerespektovali kvality Olympie a našich soupeřů a neznají psychické zákonitosti fotbalu. Dnes to již hodnotíme s nadhledem, ale dát tým v těchto chvílích do stavu odpovídajícímu významu těchto zápasů nebylo zcela jednoduché a musím poděkovat všem, kteří nám v tomto výrazně pomohli včetně hráčské osy týmu.

Přesto jste soutěží propluli naprosto suverénně. Čekal jste vůbec něco takového?
Pokud někdo ano, já tedy zase tak úplně ne. Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi. Nicméně je to určitý důkaz vyzrálosti kolektivu a jeho způsobu hry. Za dva poslední roky nás vlastně porazila jenom Nová Paka, z šedesáti zápasů jsme vyhráli třiačtyřicet a šestnáct zremizovali.

Ve třiceti zápasech jste nepoznali přemožitele. Kde hledat příčinu takového úspěchu?
Příčin je několik. Základ tohoto týmu včetně příchodu Michala Blažeje a Jaroslava Matějky se zrodil již na jaře loňského ročníku, kdy se stal nejlepším týmem této části soutěže, nastřílel nejvíce branek a boj o postup s Převýšovem nakonec prohrál o jeden bod. Škoda jen, že nepřišli o půl roku dříve. Pro podzim roku 2007 byl dobře strukturovaný kádr posílen dále Ondřejem Janouchem, Petrem Kazdou a Kamilem Makulou. Odešel jen Luboš Hruška. Celý podzim pracoval s týmem kontinuálně a velmi dobře trenér Zbyněk Houška, který udělal v tomto období kus práce. Naši soupeři prožili nebo absolvovali nevydařené pasáže soutěže a nakonec vytvořili situaci, kdy oni museli a my ne.
Nechci, aby to vyznělo špatně, ale pokud máte v týmu hráče, který dokáže proměňovat šance a střílet góly v mezních situacích, tak je to obrovský kus konečného úspěchu v každém zápase. V tomto případě musím říci, že takový hráč dělá i výsledky a tím i trenéra. A takový hráč nám chyběl dříve, třeba na podzim v loňském ročníku. Vedle toho jsme měli další velkou osobnost, kterou byl kapitán Petr Tauchman, a to v obraně i v kabině.

Kdy jste byl definitivně přesvědčen, že postoupíte? Bylo to po jarním duelu na Olympii?
Ano, po utkání v Kuklenách jsme již byli definitivně přesvědčeni o postupu. Dříve rozhodně ne. Snažili jsme se tým i sebe držet v pokoře a úctě k soupeři.

Právě hradecký tým měl být vaším hlavním konkurentem v boji o postup. Nestalo se. Proč?
Myslíme si, že hodně rozhodl podzim. Olympia nebyla v té době konsolidovaným týmem a upřímně řečeno, chyběla jí odpovídající kvalitní práce na postu trenéra. Ta přišla až s příchodem jednoho z nejlepších trenérů kraje Zbyňka Dujsíka, kterému logicky chvíli trvalo, než z mužstva udělal dobře fungující mechanismus, který přestal ztrácet zejména v zápasech doma. Druhou podstatnou otázkou byla šířka kádru našeho soupeře i absence rezervy dospělých.

Bodové odstupy v popředí tabulky byly markantní. Skutečně vám nemohl konkurovat i žádný jiný celek než Olympia?
Řeknu to asi takto, letošní ročník krajského přeboru neměl zejména na jeho startu týmy kvalit loňského Převýšova nebo podzimních Kostelce a Černilova. O Olympii řeč byla, kvalitativně šel postupně výrazně nahoru Jičín, ale tomu chyběl právě podzim. Broumov a Rychnov jsou výborné týmy, ale mají výkyvy. A Nová Paka může porazit každého, ale také prohrát s každým. Takže konkurovat mohl mimo Olympie jen Jičín, ale ten na počátku soutěže nebyl na tuto roli ještě připraven.

Jak probíhaly oslavy triumfu v krajském přeboru?
Měly několik etap. První byla po utkání s SK Přepychy. Obyvatelé okolí novobydžovského stadionu vzpomínají na horečku nedělní noci po tomto zápase, v pondělí měla poté řada hráčů nuceně dovolenou. Druhá část probíhala již decentněji po zápasech v Hořicích a Lhotě p. L. a vše vyvrcholí tuto sobotu, kdy se všechny naše tři týmy dospělých vydají do Špindlerova Mlýna a vrátí se odtud zřejmě někdy v neděli…

V příštím ročníku tedy budete působit v divizi. Tušíte, co lze od této soutěže očekávat?
Určitě tušíme. Tato soutěž má mnoho svých specifik, která se každoročně opakují. Po sportovní stránce není třeba být skeptický. Náš kádr, pokud je dobře veden, je kvalitní a především početný. Máme výborné sportovní zázemí, máme podporu města Nový Bydžov, máme dobře fungující klub a systém jeho činnosti včetně mládežnické základny. Nejsme samozřejmě subjekt, který má tak výrazné ekonomické portfolio jako řada našich soupeřů, ale sázíme na zcela jiné kategorie kvality. Nejsme klub postavený na jedné noze, naše činnost je diverzifikována.

Nováčci to mají v soutěži vždycky těžké. Nebojíte se podobného osudu jaký vás potkal v sezoně 2003–04, kdy jste po roce znovu spadli?
Znovu opakuji, do soutěže jdeme s pokorou a s úctou k soupeřům. Na rozdíl od vámi uváděné sezony je bydžovský klub zcela někde jinde. Tým je postaven především na odchovancích zdejšího systému, nikoliv na hráčích, kteří si jdou pouze vylepšit své ekonomické zázemí a při mezních situacích mnohdy s klubem ztrácejí sounáležitost. Protože jsem po té sezoně přebíral áčko ve značném stupni rozkladu se šesti zbylými hráči. Myslím, že vím, o čem mluvím. A čemu věřím, to je parta, kolektiv a dobré vztahy v něm. Fotbal je sport, jehož výsledky a úspěch se pohybují na zcela tenké hraně. Rozhodují centimetry, psychika, lidský faktor. A záleží na tom, kam se z této hrany posunete, to ale všichni, kteří fotbal dělají, vědí nejlépe. Sami budeme svého štěstí strůjci.

Jak těžké bude udržet přes léto tolik úspěšný kádr, především vašeho syna Michala, střelce 33 branek?
Pochopitelně to nebude jednoduché, ale myslím, že jsme s většinou našich hráčů našli výrazně společnou řeč. A pokud jde o Michala, on má své priority a svůj charakter, kterého si na něm velmi vážím jako trenér i jako táta. Myslím, že to rozhodne i přes nabídky jiných, a že naše jednání s jeho mateřským klubem proběhnou v rámci našich dohod.

Hráči teď jistě dostali volno. Kdy a jakým způsobem zahájí mužstvo letní přípravu?
Tým zahájí přípravu 14. července a proběhne zcela v domácích podmínkách v prostorách areálu školy v Hlušicích.

Při vašem příchodu k A mužstvu bylo avizováno, že trenérské duo Blažej – Vaníček povede tým pouze do konce jarní části sezony. Kdo tedy povede Bydžov v divizi?
To, co bylo avizováno, se naplní. Moje pracovní zařazení je natolik limitující, že nemohu týmu dávat všechna procenta, která bych chtěl. Navíc rozhodně nemám chuť být podroben nejrůznějším typům úvah a fám, které mnohdy hraničí s hloupostí. Baví mne práce s mladými hráči v jejich přechodech do dorostu a mužů. Nový Bydžov povede v divizi trenérská dvojice Miroslav Chalupa – Petr Vaníček.

Pavel Illich

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup možný ihned, -Požadujeme: vyučení, dobrá fyzická kondice, pečlivost, přesnost, Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění po získání PP na dobu neurčitou, Životopis a kontakt zasílejte e-mailem na adresu: petra.fiedlerova@alter-hk.cz. Pracoviště: Alter, s.r.o. [042], Vavákova, č.p. 963, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Petra Fiedlerová, +420 777 047 562.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 10 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL/-KA NA STŘEDNÍ ŠKOLE - BIOLOGIE A CHEMIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA NA STŘEDNÍ ŠKOLE - BIOLOGIE A CHEMIE, - PP na dobu určitou 1 rok, nástup od 20.8.2018, - Nabízíme: příspěvky na stravování, - Vhodné i pro absolventy/tky, - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: prace@highschool.cz , - Další informace na stránkách www.highschool.cz. Pracoviště: Střední škola sion high school, Hradecká, č.p. 1151, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Veronika Hloušková, +420 734 684 291.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 33 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA (sk. C). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA (sk. C), - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, pružná pracovní doba, jedná se o rozvoz elektroodpadu, - Požadujeme: praxi v oboru, ŘP sk. C, kartu řidiče, profesní průkaz výhodou (případně zajistíme), - Nabízíme: náborový příspěvek 10.000,-Kč, - V případě zájmu volejte na tel.: 602 455 918 (p. Romof). Pracoviště: Ladislav romof [3], 503 16 Dolní Přím. Informace: Ladislav Romof, +420 602 455 918.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU, - Místo výkonu práce: Trelleborg Bohemia, Akademika Bedrny 531/8a, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dohodou, - Náplň práce: obsluha stroje - lisování pryžových výrobků především pro automobilový průmysl , - Požadujeme: manuální zručnost, praxi ve výrobní firmě - výhodou, práci v nepřetržitém provozu (12 hodinové směny dle zpracovného harmonogramu směn), - Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, e-mailem, kontaktní osoba: Kučerová Miroslava, tel. 495 753 255 (pondělí až pátek 6 - 14 hod), e-mail: miroslava.kucerova@trelleborg.com nebo se zastavte osobně na adrese Ak. Bedrny 531/8 a, Hradec Králové v době od 6 do 14 hod. Pracoviště: Trelleborg bohemia, a.s., Akademika Bedrny, č.p. 531, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Miroslava Kučerová, +420 495 753 255.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Pazdera a Ctibor Jech.

Připravují se na play off

Ilustrační foto

Felcman řádil, Třebechovicím vstřelil čtyři branky!

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
20.7.2018

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou větší akci. Naposledy ve čtvrtek, s úsměvnou nabubřelostí, převzal Kohák pohár pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 20:44

Šéf boleslavského klubu Josef Dufek: Musíme hrát naplno se srdcem

/ROZHOVOR/ V roce 2001 vstoupil Josef Dufek do fotbalového dění v FK Mladá Boleslav. Z tehdy skomírajícího klubu vykřesal, spolu se svými společníky a spolupracovníky, špičkový český klub bojující v evropských pohárech. Od té doby šéfuje klubu z pozice prezidenta.

včera 18:19

Gólman Baníku Laštůvka: Už bychom neměli hrát jen o záchranu

/ROZHOVOR/ V uplynulé ligové sezoně sbíral jednu nulu za druhou a na jaře měl po návratu do fotbalového Baníku Ostrava lví podíl na tom, že se nakonec slezský klub v posledním kole zachránil. Šestatřicetiletý gólman Jan Laštůvka už nechce podobné nervy zažít.

Andílky ne, chce čerty...

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Hradecké fotbalisty povede v nové sezoně FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY Zdenko Frťala.

Sabou: Tvoříme tým, který by měl mít ligové parametry

Hradec Králové - Na židli výkonného ředitele klubu sedí Jiří Sabou přes půl roku. Před startem nové sezony FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je v prognózách a cílech mužstva opatrný.

Hvězdní atleti v Novém Městě

Východní Čechy, Nové Město nad Metují - Hvězdy atletiky se v sobotu ukážou na stadionu Generála Klapálka v Novém Městě nad Metují, kde se koná 42. Velká cena. Dorazí zvučná jména z tuzemska i ze zahraničí.

Bernadskiy se před turnajem velmistrů naladil v rapidu

Východní Čechy, Pardubice - Czech Open: Šachista z Ukrajiny vyhrál po „Fišerkách“ další ostře sledovaný turnaj.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
3. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
4. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
5. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
6. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
7. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
11. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT