VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blažej: Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi

Nový Bydžov -Letošní sezona krajského fotbalového přeboru se stala o uplynulém víkendu již minulostí. Jestli po třiceti odehraných kolech mohou být někde spokojeni, potom rozhodně v Novém Bydžově. Místní tým se může radovat z postupu do divize naprosto oprávněně. V průběhu celého ročníku nenašel přemožitele a nasbíral 78 bodů při impozantním skóre 88:18.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek z utkání FC Olympia vs. Nový BydžovFoto: František Hloušek

V průběhu jarní části došlo v mužstvu k trenérské výměně. Odvolaného kouče Zbyňka Houšku nahradilo duo VLADIMÍR BLAŽEJ a Petr Vaníček. Ani tento zásah nenarušil tažení mužstva soutěží. Vždyť Bydžovští v celé sezoně jen šestkrát remizovali a nejbližšímu konkurentovi v boji o postup, hradecké Olympii, nakonec nadělili odstup patnácti bodů!

Mužstvo jste převzal spolu s Petrem Vaníčkem v průběhu jara. Tým do té doby vůbec neprohrál a „jen“ pětkrát remizoval. Proč byl tedy trenér Houška odvolán?
Rozhodně není možné zde dělat celý rozbor důvodů. Podzimní práce Zbyňka Houšky si určitě velmi vážíme, dokázal dobře zužitkovat podmínky, kádr a soutěž. Důvod opuštění trenérské lavičky nebyl náhlý, jednorázový. Od února začalo být hodně věcí u týmu ve stavu, který budil rozpaky. V závěru přípravy jsme prohráli čtyři utkání za sebou a obdrželi jsme čtyřiadvacet branek (FC Hradec B 1:8, Kolín 1:5, AFK Chrudim 2:5 a Týniště 1:6), což bylo velké varování i v konfrontaci například s výsledky Olympie. Rovina výkonnosti týmu se poté logicky naklonila směrem z kopce. Tým přestal hrát včetně mistrovských zápasů ve strukturované ustálené sestavě, řadě hráčů chyběla kondice i sebedůvěra, ze sedmi branek v mistrovských utkáních s Rychnovem, Náchodem B, Doudlebami a Jičínem jsme plných pět dali pouze z penalt. Zápas s Jičínem byl totálním varováním a musím říci, že se nám velmi špatně poslouchala hodnocení řady trenérů jiných týmů a poté i našich příznivců.
Realizační tým se tak trochu začal točit v kruhu a před námi potom byla v této situaci série zápasů, která měla vše rozhodnout. Těžko jsme nesli i to, že z nás mělo hodně lidí doslova legraci. Vím, že naše rozhodnutí nechápala řada lidí a možná nechápe ani dnes, ale chci říci, že v klubu nepracuje naivní a neprozíravý management, který by nevěděl, co je to trenérská práce, co je to řízení a vedení lidí, a který nevidí dopředu, protože tým, který chce postupovat, musí být připraven tak, aby vyšší soutěž mohl absolvovat. Dělali jsme vše s vědomím odpovědnosti a rizika, a pouze s jedním cílem – neztratit to, co bylo vybudováno i to, na čem se právě trenér Zbyněk Houška také výrazně podílel.

Mnozí si myslí, že již nebylo příliš těžké dotáhnout dobře rozjetou sezonu do zdárného konce. Váš tým však zrovna čekala těžká série zápasů venku, kde se měl lámat chleba. V té době ještě nebylo nic rozhodnutého. Měli jste trochu strach, že by mohla přijít černá série?
Měl jsem velký strach a byl odůvodněný. Váš deník to popsal v komentáři k tomuto časovému období zcela přesně. Chvíli jsme si s Petrem Vaníčkem říkali, proč dáváme v těchto chvílích doslova hlavu na špalek. Situace před utkáními v Nové Pace, v České Skalici a na Olympii byla jasně namodelována a v případě našeho neúspěchu by se ten pověstný chleba bohužel určitě zlomil. Ti, kteří si myslí opak, neznali situaci v našem týmu, nerespektovali kvality Olympie a našich soupeřů a neznají psychické zákonitosti fotbalu. Dnes to již hodnotíme s nadhledem, ale dát tým v těchto chvílích do stavu odpovídajícímu významu těchto zápasů nebylo zcela jednoduché a musím poděkovat všem, kteří nám v tomto výrazně pomohli včetně hráčské osy týmu.

Přesto jste soutěží propluli naprosto suverénně. Čekal jste vůbec něco takového?
Pokud někdo ano, já tedy zase tak úplně ne. Je to krásný úspěch, ale buďme na zemi. Nicméně je to určitý důkaz vyzrálosti kolektivu a jeho způsobu hry. Za dva poslední roky nás vlastně porazila jenom Nová Paka, z šedesáti zápasů jsme vyhráli třiačtyřicet a šestnáct zremizovali.

Ve třiceti zápasech jste nepoznali přemožitele. Kde hledat příčinu takového úspěchu?
Příčin je několik. Základ tohoto týmu včetně příchodu Michala Blažeje a Jaroslava Matějky se zrodil již na jaře loňského ročníku, kdy se stal nejlepším týmem této části soutěže, nastřílel nejvíce branek a boj o postup s Převýšovem nakonec prohrál o jeden bod. Škoda jen, že nepřišli o půl roku dříve. Pro podzim roku 2007 byl dobře strukturovaný kádr posílen dále Ondřejem Janouchem, Petrem Kazdou a Kamilem Makulou. Odešel jen Luboš Hruška. Celý podzim pracoval s týmem kontinuálně a velmi dobře trenér Zbyněk Houška, který udělal v tomto období kus práce. Naši soupeři prožili nebo absolvovali nevydařené pasáže soutěže a nakonec vytvořili situaci, kdy oni museli a my ne.
Nechci, aby to vyznělo špatně, ale pokud máte v týmu hráče, který dokáže proměňovat šance a střílet góly v mezních situacích, tak je to obrovský kus konečného úspěchu v každém zápase. V tomto případě musím říci, že takový hráč dělá i výsledky a tím i trenéra. A takový hráč nám chyběl dříve, třeba na podzim v loňském ročníku. Vedle toho jsme měli další velkou osobnost, kterou byl kapitán Petr Tauchman, a to v obraně i v kabině.

Kdy jste byl definitivně přesvědčen, že postoupíte? Bylo to po jarním duelu na Olympii?
Ano, po utkání v Kuklenách jsme již byli definitivně přesvědčeni o postupu. Dříve rozhodně ne. Snažili jsme se tým i sebe držet v pokoře a úctě k soupeři.

Právě hradecký tým měl být vaším hlavním konkurentem v boji o postup. Nestalo se. Proč?
Myslíme si, že hodně rozhodl podzim. Olympia nebyla v té době konsolidovaným týmem a upřímně řečeno, chyběla jí odpovídající kvalitní práce na postu trenéra. Ta přišla až s příchodem jednoho z nejlepších trenérů kraje Zbyňka Dujsíka, kterému logicky chvíli trvalo, než z mužstva udělal dobře fungující mechanismus, který přestal ztrácet zejména v zápasech doma. Druhou podstatnou otázkou byla šířka kádru našeho soupeře i absence rezervy dospělých.

Bodové odstupy v popředí tabulky byly markantní. Skutečně vám nemohl konkurovat i žádný jiný celek než Olympia?
Řeknu to asi takto, letošní ročník krajského přeboru neměl zejména na jeho startu týmy kvalit loňského Převýšova nebo podzimních Kostelce a Černilova. O Olympii řeč byla, kvalitativně šel postupně výrazně nahoru Jičín, ale tomu chyběl právě podzim. Broumov a Rychnov jsou výborné týmy, ale mají výkyvy. A Nová Paka může porazit každého, ale také prohrát s každým. Takže konkurovat mohl mimo Olympie jen Jičín, ale ten na počátku soutěže nebyl na tuto roli ještě připraven.

Jak probíhaly oslavy triumfu v krajském přeboru?
Měly několik etap. První byla po utkání s SK Přepychy. Obyvatelé okolí novobydžovského stadionu vzpomínají na horečku nedělní noci po tomto zápase, v pondělí měla poté řada hráčů nuceně dovolenou. Druhá část probíhala již decentněji po zápasech v Hořicích a Lhotě p. L. a vše vyvrcholí tuto sobotu, kdy se všechny naše tři týmy dospělých vydají do Špindlerova Mlýna a vrátí se odtud zřejmě někdy v neděli…

V příštím ročníku tedy budete působit v divizi. Tušíte, co lze od této soutěže očekávat?
Určitě tušíme. Tato soutěž má mnoho svých specifik, která se každoročně opakují. Po sportovní stránce není třeba být skeptický. Náš kádr, pokud je dobře veden, je kvalitní a především početný. Máme výborné sportovní zázemí, máme podporu města Nový Bydžov, máme dobře fungující klub a systém jeho činnosti včetně mládežnické základny. Nejsme samozřejmě subjekt, který má tak výrazné ekonomické portfolio jako řada našich soupeřů, ale sázíme na zcela jiné kategorie kvality. Nejsme klub postavený na jedné noze, naše činnost je diverzifikována.

Nováčci to mají v soutěži vždycky těžké. Nebojíte se podobného osudu jaký vás potkal v sezoně 2003–04, kdy jste po roce znovu spadli?
Znovu opakuji, do soutěže jdeme s pokorou a s úctou k soupeřům. Na rozdíl od vámi uváděné sezony je bydžovský klub zcela někde jinde. Tým je postaven především na odchovancích zdejšího systému, nikoliv na hráčích, kteří si jdou pouze vylepšit své ekonomické zázemí a při mezních situacích mnohdy s klubem ztrácejí sounáležitost. Protože jsem po té sezoně přebíral áčko ve značném stupni rozkladu se šesti zbylými hráči. Myslím, že vím, o čem mluvím. A čemu věřím, to je parta, kolektiv a dobré vztahy v něm. Fotbal je sport, jehož výsledky a úspěch se pohybují na zcela tenké hraně. Rozhodují centimetry, psychika, lidský faktor. A záleží na tom, kam se z této hrany posunete, to ale všichni, kteří fotbal dělají, vědí nejlépe. Sami budeme svého štěstí strůjci.

Jak těžké bude udržet přes léto tolik úspěšný kádr, především vašeho syna Michala, střelce 33 branek?
Pochopitelně to nebude jednoduché, ale myslím, že jsme s většinou našich hráčů našli výrazně společnou řeč. A pokud jde o Michala, on má své priority a svůj charakter, kterého si na něm velmi vážím jako trenér i jako táta. Myslím, že to rozhodne i přes nabídky jiných, a že naše jednání s jeho mateřským klubem proběhnou v rámci našich dohod.

Hráči teď jistě dostali volno. Kdy a jakým způsobem zahájí mužstvo letní přípravu?
Tým zahájí přípravu 14. července a proběhne zcela v domácích podmínkách v prostorách areálu školy v Hlušicích.

Při vašem příchodu k A mužstvu bylo avizováno, že trenérské duo Blažej – Vaníček povede tým pouze do konce jarní části sezony. Kdo tedy povede Bydžov v divizi?
To, co bylo avizováno, se naplní. Moje pracovní zařazení je natolik limitující, že nemohu týmu dávat všechna procenta, která bych chtěl. Navíc rozhodně nemám chuť být podroben nejrůznějším typům úvah a fám, které mnohdy hraničí s hloupostí. Baví mne práce s mladými hráči v jejich přechodech do dorostu a mužů. Nový Bydžov povede v divizi trenérská dvojice Miroslav Chalupa – Petr Vaníček.

Pavel Illich

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Hlavní účetní SAMOSTATNÝ/-Á ÚČETNÍ, MZDOVÝ/-Á ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SAMOSTATNÝ/-Á ÚČETNÍ, MZDOVÝ/-Á ÚČETNÍ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Nabízíme: dovolenou 5 týdnů, příjemné pracovní prostředí, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky (v čase od 8:00 do 16:00 hod.) nebo e-mailem, kontaktní osoba: Slívková Soňa, tel. 734 434 554, e-mail: Sona.slivkova@4home.cz. Pracoviště: 4home, a.s. zásilkový obchod, hradec králové, Na Brně, č.p. 2065, 500 06 Hradec Králové 6. Informace: Soňa Slivková, +420 734 434 554.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ/-Á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STRÁŽNÝ/-Á , - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, nepřetržitý provoz, pracoviště Hradec Králové, - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání, ŘP sk. B nutností, zkoušky strážný/-á výhodou, bezúhonnost, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky a OZP, - V případě zájmu kontaktujte: p. Baudyš tel.: 602 459 814, p. Kořínek 602 412 598 e-mail: baudys@pcovidocq.cz. Pracoviště: Pco vidocq s.r.o. - hk, Slezská, č.p. 882, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Pavel Baudyš, +420 602 459 814.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 400 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE, - PP na dobu určitou do 31. 12. 2018, nástup možný od 1. 4. 2018, - Nabízíme: pracovní dobu na krátký a dlouhý týden, - Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, finanční zodpovědnost, schopnost zvedat břemena max. 18 kg. , - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osoby: p. Bezpalec, tel.: 602 475 484/ 776 206 353, e-mail: bezpalcovi@email.cz. Pracoviště: Vítězslav bezpalec- kaufland, Pilnáčkova, č.p. 436, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Bezpalec, +420 602 475 484/776 206 353.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 85 Kč

Stánkoví prodavači potravin (kromě rychlého občerstvení) PRODAVAČ/-KA V SELSKÉ JIZBĚ - UDÍRNA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA V SELSKÉ JIZBĚ - UDÍRNA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: obsluha a prodej v Selské Jizbě - udírna, - Požadujeme: min. základní vzdělání, praxe v oboru výhodou, - Kontakt: Vodička Martin, tel.: 777 348 175, e-mail: martyvodicka@seznam.cz nebo osobně na adrese: Obědovice č. p. 1, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Pracoviště: Martin vodička - restaurace selská jizba, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Martin Vodička, +420 777 348 175.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

„Lvice“ udeřily po přestávce

Ilustrační foto

Chlumecká knihovna se stěhuje do nového a hledá silné chlapy

Jarní cíle vedoucího dua? Žádná slova o postupu

Hradec Králové - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž již brzy odstartuje druhou část sezony.

Zastaralá kanalizace i zničené silnice. Obec musí zainvestovat

Vysoká nad Labem - Obec Vysoká nad Labem letos plánuje vložit peníze hlavně do kanalizace a silnic. Jedním z letošních projektů bude rekostrukce části ulice od domu s číslem popisným 180 po dům s číslem 64. Zejména je potřeba nahradit nevyhovující smíšenou kanalizaci ze 70. let. Místo ní ulice dostane kanalizaci oddílnou.

Trenér Klemenc: „Sezona byla úspěšná“

Třebechovice pod Orebem - Lední hokej: Třebechovické mužstvo letos sahalo po krajském titulu.

Podle studie by měla Výrava zbudovat obchod na úřadě

Výrava - O jediné potraviny přišla obec Výrava na konci minulého roku. Provozovatel obchod zavřel, ale za budovu soukromému pronajímateli dál platí nájem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT