Vladimír Blažej.Zdroj: archiv DeníkuPrvní místo vám uniklo těsně, mrzí to hodně?
Pro mne a mohu mluvit snad i za Michala, který týmu dal strašně moc tréninkově i filozoficky, je to bezesporu zklamání. Nedostali jsme se do finále poháru a nakonec jsme v pomyslném souboji nezvládli ani přebor, dvakrát nás z vršku vystrčily Libčany. Má to řadu příčin. Nezvládli jsme hlavně rozhodující duely. V pohárovém semifinále selhali ve dvou mezních situacích zkušení hráči. V rozdílovém utkání v Novém Městě jsme devalvovali dobrý výkon v první půli fatálním selháním v koncovce a následnou vlastní „vyhoukaností". Život včetně fotbalového sčítá spravedlivě a prostě nám to napočítal takto.

Nejlepším čtyřem týmům byl nabídnutý postup do divize. Proč jste ho odmítli?
Fotbalovému Bydžovu je nutno říci, že mužstvo nakonec uhrálo bilanci 63 bodů zřejmě nad své možnosti. O tom jsme přesvědčeni. Dokonale nás odhalil Karel Havlíček, který řekl, že dokud Cidlina kvalitně trénovala, což bylo v červenci, srpnu a září 2016, její hráči dokázali soupeře hlavně přeběhat. Poté, co hráči z objektivních či subjektivních důvodů tréninkově slevili, se ukázalo, že soupeři mají v řadě případů kvalitnější fotbalisty. Rozdíly ve fyzické připravenosti se smazávaly a nastupovala zkušenost, kvality a fotbalový rozum. A protože je jasné, že tréninkově být lépe nemůže, na posily a návraty nejlepších odchovanců nemá Bydžov finance, byla by divize sebevraždou spojenou s následnou frustrací. Navíc zdejší fotbalový rybník je plný krajských ryb, mládež dělá pořádně tak trio klubů a managementy například Nepolis či Kobylic loví hráče všemi způsoby včetně finančních pobídek. Cidlina už tuto poptávku svoji mládeží těžko uspokojí a nový přestupní řád ve svém druhém roce ukazuje, že mládež se čím dále méně vyplácí dělat. Směšné částky za vychované dorostence stačí tak na dva tři výjezdy týmů žákovské ligy.

V sezoně se vám určitě podstatně více vydařil podzim. Co se stalo, že na jaře to týmu výsledkově až tak nešlo?
O tom, že na podzim byl tým natrénovaný a vládla v něm odpovídající chemie, jsem již mluvil. Jaro - první problém spočíval v tom, že v zimní přípravě sehrálo mužstvo výborné zápasy s divizními soupeři i s třetiligovým Převýšovem. A zřejmě toto zapříčinilo i to, že řada hráčů nabyla dojmu, že v kraji bude pokračovat jakási procházka. Chlumec a Rychnov nám pak ukázaly, kde je naše místo. Špatný start jaro ovlivnil i mentálně. Přišla dlouhodobá zranění, podotýkám mimofotbalová, Holce a Mokošína, rozhodně tým oslabil zimní odchod Vaňka, kterého Batelka nenahradil. Vysokoškoláci byli logicky soustředěni na závěry studia, řada z nich trénovala nepravidelně. A někteří hráči už celé jaro licitovali, kam v červnu zamíří. To vše spolu se zvláštním nastavením generace, která těžko zvládá stres, překážky a mezní okamžiky, vytvořilo koktejl, který se podařilo alespoň v rámci možností ochutit. Díky tomu a díky několika hráčům v čele s kapitánem Matějkou jsme byli ve hře až do posledního kola.

Na jaře jako by vašim střelcům zvlhnul prach. Čím to?
Finální fáze se odvíjela od trénovanosti. Martin Holec svůj výborný podzim vyrušil zraněním z tělocviku a poté i osobnostním nastavením. Jako velký talent si musí srovnat hlavu. Zranil se Jelínek a ani on po zranění nedal fotbalu to, co bylo třeba. Ale oba jsou loňští dorostenci a na výkyvy mají právo. Gólově to tam přestalo padat Michalovi (Blažejovi - pozn. aut.), přestali jsme zúročovat standardky. A umění proměnit šance v rozdílových momentech naši mladí hráči ještě neovládají. Proto jsme několikrát remizovali a nezvládli inkriminovaný zápas v Novém Městě. Samozřejmě proti nám coby podzimnímu lídrovi soupeři hráli zodpovědněji a obezřetněji v obraně.

Penalty ale máte asi dobře natrénované, neboť ve všech šesti rozstřelech jste uspěli…
Této disciplíně jsme se věnovali. Pokud dobře počítám, snad jen jednou nebyli úspěšní Saša Zich a Pavel Obermajer. Navíc jsme měli penaltového fantóma Standu Strýhala, který si vždy jednoho či dva exekutory vychutnal. Šest bodů z rozstřelů nás rovněž drželo při životě. Více nás mrzí dva neproměněné pokutové kopy v zápasech s Vysokou a v poháru s Libčany.

Po sezoně u týmu končíte, kam povedou vaše další kroky?
Končím nejen u týmu, ale i ve fotbalovém Bydžově. Navzájem jsme ze sebe unaveni. V řízení klubu nastala jiná generační filozofie, trochu se vytrácí krásný entuziasmus, kdy se postupně vybojovala žákovská liga, poté i dorostenecká, následně divize a pro juniorku krajský přebor. Bylo to méně o penězích a více o partě, vztazích a práci. Věřím, že se tyto časy jednou vrátí a že ryzí duše jako je třeba Petr Průcha toto zvládnou. Osobně potřebuji od fotbalu odpočinek, permanentní odpovědnosti vedle zaměstnání už bylo dost. Chci poděkovat všem v klubu a v týmu za spolupráci. Hodně si vážím toho, že jsme zvládli i trenérské duo v rámci vztahu otec - syn. Co se týká trénování, možná se někde objevím třeba v nižší soutěži v kraji, kde bydlím. Ale chci jen trénovat, nic víc.