Jenže poté ji potkalo jaro, o kterém se leckterému mužstvu může jen zdát. Spanilou jízdu Bydžova druhou polovinou soutěže nedokázal nikdo zastavit, pouze ji přibrzdily Lázně Bělohrad.

Co to znamená? Že ve dvanácti jarních duelech ztratili hráči Bydžova pouhé dva body za remízu 2:2 právě v Bělohradě. Zbytek tvořila samá vítězství.
Pro tým Cidliny z toho po skončení uplynulé sezony rezultovala první příčka s pětibodovým náskokem na druhé Kunčice, které si spolu s ním zajistily postup do krajského přeboru.

Z tohoto nečekaného úspěchu měl pochopitelně radost také trenér bydžovského béčka VLADIMÍR BLAŽEJ. Sám však tvrdí, že s něčím takovým se nepočítalo. „Tento cíl nebyl vůbec v plánu,“ uvádí mimo jiné zkraje posezonního hodnocení.

Znovu tak jsou v Bydžově odměněni za poctivou práci postupem. Vždyť například ještě vloni bydžovská rezerva účinkovala v I. B třídě, ve které na konci ročníku rovněž triumfovala.

Váš tým postoupil. Je tím splněn hlavní cíl uplynulé sezony?
Abych pravdu řekl, tento cíl nebyl vůbec v plánu. Naše juniorka měla cíle spíše personální. Teprve v úvodu jara, kdy jsme v dorostenecké lize ztratili reálnou šanci na její další udržení, jsme začali přemýšlet o tom, že pro naše mladíky by případná vyšší soutěž měla svůj půvab a pozitivní dopady.

Jak probíhaly postupové oslavy?
Hráči juniorky a áčka tvoří jednolitý celek jak na hřišti, tak v tréninku i mimo hřiště. Proto i oslavy probíhaly společně. Jejich vrcholem byla společná návštěva obou týmů na utkání našeho céčka, které bylo neuvěřitelnou atmosférou v zápase se Starým Bydžovem doslova vcucnuto do této naší fotbalové rodinky. Kluci si postup užili. A všichni vzpomínáme i na to, jak na utkání s Dobruškou přišli všichni v oblecích a polovina i v kravatách. Kapitánu Petru Tauchmanovi trvalo hodně dlouho, než doma příslušný oděv našel.

Před startem jara jste na pozici lídra ztráceli pět bodů. Na konci soutěže z toho byl naopak pětibodový náskok právě na vedoucí příčce. Čemu to přisuzujete?
Jednoznačně tomu, jak se v našem klubu trénovalo. Zde klobouk dolů před kolegy Chalupou, Vaníčkem i Vohralíkem . V zimě celý kádr dospělých i staršího dorostu pracoval velmi intenzivně, a to zákonitě muselo být v krajské I. A třídě znát. Druhou příčinou byl stanovený efektivní herní systém, který se praktikuje od mladšího dorostu až po A muže.

close zoom_in Jarní část se vám nadmíru vydařila, nepoznali jste v ní hořkost porážky. V čem tkví kouzlo takového úspěchu?
Už kolega Mirek Chalupa sdělil ve svém hodnocení áčka, že velkou příčinou je právě výborná parta. V této partě je vítězný duch, koheze týmu. Je to dáno i tím, že tudy vede i náš výběr hráčů. Další příčinou je tréninková morálka, efekty naší práce s mládeží, jednotný herní systém, kdy hráč ví, co má na hřišti činit, i když právě hraje v jiné sestavě. A myslím si,že i to, že velmi uceleně a sladěně pracují naše trenérské týmy.

Jediným týmem, který vás na jaře obral o body, byly Lázně Bělohrad za remízu 2:2. Tohoto soupeře jste neporazili ani na podzim. Hrálo se vám proti němu nejhůře?
Lázně Bělohrad mají velmi kvalitní individuality. Pokud jsou hráči tohoto týmu ukáznění a dají vše ve prospěch týmu, je to výrazně nebezpečný soupeř. Spolu s SK Libčany se nám proti tomuto celku hrálo skutečně nejhůře. Letošní jarní zápas v Bělohradě před vynikající kulisou byl opravdu výjimečným utkáním, které bylo ozdobou soutěže.

Kdy jste začali definitivně cítit, že už vám postup neunikne?
Něco bylo dlouho ve vzduchu, ale já osobně nevěřím do té doby, než se vše stane skutkem. V tomto duchu působím na svěřence i na své kolegy. Kopaná je hra velmi variabilní a nevyzpytatelná.

Nelze jinak, než se pozastavit také nad výraznou produktivitou mužstva – 81 vstřelených branek za sezonu. Čím to, že jste se dokázali tolikrát prosadit?
Musím konstatovat, že mne to velmi mile překvapilo. Příčin je několik - herní schéma s maximálně celoplošnou hrou, určení a nacvičování náběhů do určených prostorů a efektivita standardních situací.

Góly si mezi sebe rozdělilo mnoho hráčů. To vás muselo těšit, je to tak?
To je asi to nejlepší, co si trenér může přát, protože soupeř neví, kdo vlastně může udeřit. Asi kuriozitou bylo šestadvacet střelců, kteří se o jedenaosmdesát branek rozdělili, což bylo samozřejmě dáno i tím, že v B týmu se otočil téměř celý starší dorost.

Nebývá zvykem, aby se prosadil i brankář. Michalu Rohlíčkovi se to však z penalty v předposledním zápase proti Dobrušce podařilo. Byl mezi hráči, kteří byli v sezoně určeni pro zahrávání pokutových kopů?
Musím vám vyseknout poklonu, protože vidím, že znáte vše okolo naší juniorky až do detailů. Míša Rohlíček je fajn kluk, nohama umí, občas to zkusí i v poli. A penalta a gól, to pro něj byla taková malá odměna. Jinak se mezi skupiny penaltových specialistů zatím nezařadil, tam pevnou rukou vládne Láďa Skalický.

close zoom_in Bude s ohledem na postup mužstva do krajského přeboru náročnější letní příprava? Jak ji pojmete?
Příprava bude divizní, celý kádr mužů a určených devět dorostenců bude trénovat společně od 14. července. Vše proběhne v domácích podmínkách včetně většiny přípravných zápasů. Našim cílem je zdvojení, v některých případech i ztrojení jednotlivých postů, složení A týmu bude mít v rukách Mirek Chalupa a Petr Vaníček, složení béčka se bude odvíjet podle toho.

Na co se ve vyšší soutěži budete těšit nejvíce?
Je tomu tři roky, kdy jsme se začali s naším béčkem připravovat na krajskou I. B třídu. Nyní se všichni, a naši příznivci především, těšíme na zápasy v krajském přeboru, kdy budeme stát například proti Trutnovu, Olympii Hradec Králové či Týništi nad Orlicí, tedy proti klubům, se kterými ještě velmi nedávno svádělo líté bitvy naše áčko. Doufáme, že i v těchto duelech obstojíme se ctí.

Myslíte, že z krajského přeboru budou mít hráči vašeho B týmu ještě blíže k případnému nakouknutí do divizního áčka?
Zcela určitě. S tímto cílem do všeho jdeme. Navíc pro naše dorostence a skončivší dorostence bude krajský přebor velkou školou, protože plejáda zkušených výborných hráčů, kteří v něm působí, to bude po maturitě v I. A třídě profesorský sbor pro další vyšší odborné fotbalové vzdělání.

Dokážete předem odhadnout, jakou roli bude hrát bydžovské béčko v přeboru?
Do soutěže jdeme s pokorou a úctou k našim soupeřům. Roli nám spíše přiřknou právě oni. Budeme hrát zřejmě roli skromnou a roli žáka, který se, doufáme, bude rychle učit.