Fotbalisté Nového Bydžova již mají po sezoně. V krajském přeboru skončili „na bedně" a navíc vyhráli krajský pohár. Spokojenost je tedy na místě, což dokládá i Vladimír Blažej, hlavní trenér mužstva.

Vladimír Blažej.Odpovídá třetí příčka výkonům týmu?
Mám pocit, že celý realizační tým i hráčský kolektiv považují třetí místo za objektivní vyjádření stavu. Možná jsme mohli v duchu přemýšlet, proč jsme na jaře prohráli některá utkání, ale to je jen kdyby. Osobně si myslím, že velký kus práce se s týmem udělal už na podzim, kdy jsme stále hráli ve stínu tehdejšího faremního SK Union 2013. Byli jsme nuceni tým v létě konsolidovat a nakonec jsme po podzimu získali 4. místo a 32 bodů. Před jarem tým opustili Langr, Dítě, Machát a Šimbovský, naopak kádr doplnil Radim Žalman, přišel Pavel Pokorný, Kingsley Omovie, Jan Havrda, zůstali Honza Věchet a Patrik Mokošín, byť ti s námi již na podzim hráli. Nakonec jsme k těm podzimním přidali opět jarních 32 bodů. Jsme také rádi, že se nenaplnily předsezonní prognózy sportovní redakce Deníku, který nás v létě 2015 pasoval na 12. místo (směje se), i když to v kontextu minulého ročníku chápeme.

Příjemným bonusem byl jistě triumf v krajském poháru…
Pro nás je pohár hodnotnou soutěží. Jsme rádi, že podobně uvažují ve více klubech. Zápasy play off mají své kouzlo a podle mě v dnešním soutěžním fotbale chybí. Tato utkání a jejich náboj hráče dělají a formují, zejména mladé. Neúspěch za týden nenapravíte. Navíc všechny zápasy se hrály před dobrou diváckou kulisou. Už v předkole přišlo v Dolní Kalné 180 diváků, ve čtvrtfinále v Chlumci jich bylo 280 a zhruba stejný počet na finále. To je super. Jsem rád, že to tak je. Mrzí mne jen rozhodnutí o snížení bonusů pro týmy, které se probojovaly do závěrečných kol. To nebyl šťastný verdikt, dokonce bych řekl, že velmi chybný. A k finále v Třebechovicích - výborná atmosféra, velmi dobrý soupeř, dramatický zápas, penaltový rozstřel. Nakonec se všemi účastníky i pan hejtman, pod jehož záštitou se soutěž hraje, poseděl do večerních hodin.

S čím jste byl v uplynulé sezoně nejvíce spokojen a s čím naopak nejméně?
Asi nejvíce jsme byli spokojeni s tím, jaká parta se postupně v kabině vytvořila, zájmeno my vítězí nad zájmenem já. Někdy si k nám na podzim přicházeli psychicky odpočinout i hráči z jiné kabiny. Výrazně se zlepšil přístup k tréninkové práci, hodně práce v rámci její náplně udělal Michal Blažej. Mužstvo už ví, co má hrát, máme zažité herní schéma i jeho varianty, funguje spolupráce 30 plus s 23 mínus, zapracovali jsme tři dorostence. Obecně jsme spokojeni s atmosférou soutěže, ta se nedá srovnávat s jinými patry. Nespokojenost - koncovka, schopnost porvat se s nepříznivým stavem, soubojová odolnost a možná i trochu bolestínství některých hráčů. Zejména díky koncovce jsme prohráli tři zápasy ze čtyřech jarních a možná některá utkání i zbytečně dramatizovali.

Mužstvo tvoří zkušenější hráči a nadějní mladíci. Má tento mix perspektivu, že by v další sezoně mohl usilovat o nejvyšší příčky?
Mix má určitě perspektivu. Sice nás opustí režisér Jan Věchet (Převýšov), ale máme připraveny alternativy jako náhradu. Pokračovat nebudou Michal Široký, který chce zůstat v Nepolisech, a Akpem Ayikien, jehož mateřským klubem je Náchod a jehož předpoklady nepřevyšují naše hráče. Do kádru už jsou v rámci filozofie klubu zařazeni končící dorostenci Jakub Trejbal, Martin Holec a Jakub Jelínek, z nichž mohou vyrůst dobří fotbalisté i díky předchozí práci jejich trenéra Martina Novotného. O dalších personáliích budeme stále jednat, chceme stabilitu. Po třetím místě si určitě chceme zase zahrát o přední příčky, ale především nás fotbal musí bavit, vnímáme ho jako relax pro studenty, zaměstnance a OSVČ, ne tak, jako někteří fanatici okolo nás.

Kdy začne letní příprava a jak ji pojmete?
Protože jsme kývli na utkání s SK Převýšov v rámci pouti (17. 7.) v Městci Králové, musíme začít 12. či 13. července. Navíc nás čeká předkolo MOL Cupu. V rámci sportovní přípravy dojde především k tomu, že ji bude ovlivňovat hlavně Michal. Pojmeme ji tak, jak nám velí naše filozofie, kterou jsme si v rámci jara postupně sladili. Řadu názorů jsme si museli vytříbit. Bude se dále pilovat herní styl, technické dovednosti, rychlost a specifická kondice. Ale jsme v KP a musíme respektovat pracovní, osobní a studijní povinnosti. Navíc i naše mladé trenéry a zkušené hráče čekají otcovské povinnosti.

Jak hodnotíte úvodní vystoupení českého týmu na ME proti Španělsku?
Samozřejmě mne mrzí jako každého fanouška ztráta bodu několik minut před koncem, ale vydržet ten tlak, to by se rovnalo malému zázraku. Před nějakou dobou přišel Mourinho se systémem „vozové hradby" před velkým vápnem v utkání Chelsea – Barcelona. Byl terčem kritiky, my jsme hráli podobně, protože to zřejmě bylo jediné možné. Byli jsme však málo aktivní v napadání, chyběl mi agresivní presink. Španělům jsme prakticky dovolovali přijímat míč v klidu. A snad trochu jiného názoru - v sestavě hráli minimálně dva hráči s menšími rychlostními předpoklady, kteří se hodí do jiného utkání než proti Španělům, konkrétně Necid či Plašil. Okolo Rosického mělo hrát pět našich nejexplozivnějších hráčů. Možná by Španělé také pod agresivnějším tlakem dělali chyby a museli by být při případných kontrech daleko obezřetnější.