Správné složení kádru, dobrá trénovanost, hlad po úspěchu a především zlepšení v několika herních činnostech. To vše dovedlo fotbalisty Nového Bydžova až na výsluní, po polovině sezony vévodí krajskému přeboru.

„Podzim dopadl naprosto nad očekávání," říká v rozhovoru pro Deník Vladimír Blažej, šéftrenér mužů RMSK Cidlina. Nutno dodat, že spoustu práce s A mužstvem udělal jeho syn Michal, jenž funguje jako hrající kouč.

Vladimír Blažej.Zdroj: archiv DeníkuPřed sezonou jste si přáli hrát o čelní příčky. V polovině soutěže jste první. Dopadl tedy podzim nad očekávání?
Podzim dopadl naprosto nad očekávání. Stále jsme si vědomi, že v krajském pelotonu má řada týmů kádry postaveny i kvalitněji než my. To, že jsme se v závěrečných dvou kolech vyhoupli na první příčku, považujeme za výsledek dobré tréninkové práce, nastavení herního systému a chemie v kabině mužstva.

Na vedoucí příčku jste poskočili po předposledním zápase v Červeném Kostelci, kde jste otočili skóre z 0:2 na 3:2. Projevila se ve druhé půli tohoto duelu vaše větší trénovanost?
To lze říci s naprostou jistotou. Červený Kostelec hrál v prvním poločase výborně a jeho hra měla velké parametry. Jenže k tomuto způsobu musíte mít i fyzický potenciál, abyste vydržel celých 90 minut. My jsme si byli vědomi jistých slabých míst soupeře a když tým přidal k lepší fyzické kondici i obrovský entuziasmus, povedlo se nám zápas otočit z dvoubrankového deficitu. A lepší trénovanost našeho kolektivu uznali po zápase i domácí. Ale opakuji, náš největší podzimní soupeř má skvěle postavený herní systém a je jen otázkou, do jaké míry ho dokáže aplikovat po celý zápas.

Posledních devět duelů jste vyhráli. Dá se tedy říct, že tým si od úvodu postupně sedal, až si nakonec sedl?
Pozvolna se do hry dostávaly prvky, na kterých s týmem pracoval hrající kouč Michal Blažej. Pokud se celý herní systém dostane do fáze určitého sladění, je to obrovská zbraň. Umíme měnit rytmus, ve hře jsou i standardní situace, rohy, to je velká zbraň. Navíc jsme pro řadu hráčů našli jejich posty třeba i trochu jiné, než jsme původně předpokládali. Takže se dá odpovědět: „Ano, tým si po několika kolech sedl."

V kterých herních činnostech spatřujete zlepšení oproti předešlému ročníku? Je jednou z nich střílení branek, kterých jste dali sedmačtyřicet?
Umíme hrát aktivní presink, snažíme se o celoplošnou kombinaci. Sedmačtyřicet gólů je hezký počinek, ale patří do nich také jedenáct Provodovu. Cvičíme standardní situace, jsme rychlejší, snažíme se hrát na méně dotyků. To jsou pozitiva, která pociťujeme. Nicméně máme stále spoustu individuálních technických nedostatků, které nás mnohdy brzdí, například mohu mluvit o první dotyku po přijetí míče.

Kromě tradičních opor byli vidět i mladí a nově příchozí hráči. Můžete s odstupem času říct, že letní tvorba kádru se ukázala jako správná?
Ano, ukázala. Z Nového Bydžova odešla řada opor a jmen, do Převýšova, do Dvora Králové, do Živanic, Nymburka i do nižších soutěží. Do kádru pronikli tři loňští dorostenci Trejbal, Holec a Jelínek, z okresních soutěží se vrátili Stránský, Zich a Šorm, zkusili jsme i současné dorostence. Tým začal být více hladový po úspěchu a méně hladový po různých výhodách. Sázka na kombinaci několika zkušených s mladíky se ukázala jako správná.

Počítáte s tím, že v jarní části budete muset překonávat obranné hradby soupeřů?
Nepředpokládáme, že by tomu mělo být jinak, už v podzimní části jsme se s tím samozřejmě několikrát setkali. Ale zase víme, že řada týmů chce letos hrát především fotbal a ne praktikovat beton. Nicméně i na zhuštěné obrany máme recepty, které fungovaly i na podzim.

Na co se zaměříte v rámci zimní přípravy?
Udržení kondice, což je prvotní předpoklad hlavně pro hráče, kteří studují vysoké školy. Zaměříme se na technické dovednosti, kompenzační aktivity a hlavně se chceme konfrontovat s řadou kvalitních soupeřů na úrovni divize. To nám mnohem lépe ukáže, co opravdu funguje a kde musíme nadále ladit a zlepšovat.

Kdy po Novém roce začnete trénovat a jak bude příprava vypadat?
Začneme 6. ledna, máme doma vše, sportovní halu, velkou i malou umělou trávu, další zázemí. Trénovat budeme v rámci plánu, intenzita bude rozdílná. Čeká nás osm přípravných duelů, polovinu budou tvořit týmy z vyšších soutěží.

Lákal by vás případný postup do divize? Co na to hráči a vedení?
Pokud ve sportu nemáte chuť jít výše, rychleji, silněji, ztrácí se jeho podstata. Fotbal je však sport, kde se musíme ohlížet i na mnohé další faktory. To budeme činit a jakákoliv současná vyhlášení by nebyla relevantní. Pokud však vytvoříme podmínky personální, materiální a finanční, divizi navštívíme. Pokud ne, nebudeme dělat harakiri. Stanovisko hráčů a podotýkám současných hráčů bude pochopitelně jedno z rozhodujících. Je před námi ale 15 těžkých kol. Na jaře nebude chtít žádný tým prohrávat, ať už bude bojovat o titul či o záchranu, takže pořadí může být na konci jiné. My se samozřejmě budeme snažit, abychom už před sebe nikoho nepustili, ale nebude to nic lehkého.