Tým momentálně obsazuje třetí příčku s minimální ztrátou na postupová místa. Béčko Cidliny se navíc může pochlubit také nejvyšší produktivitou v soutěži. Ve čtrnácti odehraných zápasech zatížilo konta soupeřů celkem devětatřicetkrát.

Spokojenost proto v podzimním hodnocení neskrývá ani VLADIMÍR BLAŽEJ, trenér bydžovského béčka. Je již tradicí, že v klubu RMSK se projevuje kvalitní práce s mládeží, což se v průběhu podzimu promítlo také v B týmu. Příležitost dostalo několik talentovaných hráčů, kteří kouče určitě nezklamali.

S umístěním po podzimní části jistě musíte být spokojeni, je to tak?
Určitě jsme spokojeni, třetí místo po podzimu je nad našimi původními prognózami. Navíc si uchováváme přijatelnou ztrátu na absolutní čelo tabulky.

V žádném ze čtrnácti odehraných utkání jste výsledkově nijak nepropadli. Dá se podle vás najít zápas, který vám na podzim opravdu nevyšel?
Mezi nevydařená utkání určitě počítáme domácí zápas s Libčany, a to především proto, že jsme si zápas za stavu 3:1 prohráli fatálními chybami bez ohledu na to, že jsme hráli více než poločas v oslabení. Nadšení určitě nepanovalo s herním projevem v Chlumci, s výjimkou úvodu zápasu. I přes výhru jsme sehráli velice průměrný zápas s Milíčevsí. Ale to vše patří k věkové skladbě týmu.

Je v silách bydžovské rezervy pokusit se na jaře bojovat o postup?
Na tuto otázku mám tradiční odpověď. Budeme hrát každý zápas o co nejlepší výsledek. Co z této naší snahy vyjde, záleží na způsobu a efektivitě plnění těchto mikrocílů. Když by postup případně vyšel, nebudeme ho odmítat. Když nevyjde, nic mimořádného se nestane. Pokud hráči splní program zimy, mělo by je to i vzhledem k postupujícímu věku dobře připravit.

Spolehnout jste se mohl nejen na pozornou defenzivu, ale zejména také na produktivitu týmu, která je nejlepší v soutěži…
Z produktivity týmu máme radost. Tři nejlepší střelci týmu – Valenta, Podolník a Karanský – navíc mají průměr devatenáct a půl roku. Zajímavostí také je, že na devětatřiceti vstřelených brankách se podílelo osmnáct hráčů včetně dorostenců. Defenzivu máme postavenou na mladých hráčích, kterým poskytuje výukové lekce otec týmu Petr Tauchman.

Co říkáte na fakt, že všichni zástupci hradeckého okresu se po podzimní části v tabulce I. A třídy seřadili na pěti nejlepších příčkách?
Je to určitě odraz několika faktorů. Myslím, že všichni vidíme, že v rámci okresu Hradec Králové je v řadě klubů dlouhodobě velmi dobrá práce s mládeží, která se po přechodu do dospělé kategorie zákonitě rozestře do mužstev tohoto regionu. Následné logické spojení zkušených hráčů s talentovanou nastupující generací pak zákonitě musí nést i výsledky. Navíc v managementu všech týmů ze špičky I.A třídy působí lidé, před jejichž kvalitou klubové práce je nutno smeknout. Snad nikoho neurazím, když budu konkrétně jmenovat pány Šulce, Schejbala, Širokého, Koudelku, Rejla či Firbachera. Všechny tyto týmy mají navíc výborné trenéry.

Shodou okolností jste ani v jednom z podzimních derby nebodovali…
To je určitě fakt, který mě může mrzet, ale ve všech těchto derby zápasech hráli naši soupeři velmi dobře. Především dokázali využít toho, že měli v těchto zápasech na své straně zkušenosti svých opor. Ty zákonitě rozhodují v klíčových momentech těchto utkání, které mají nutně zvýšený emoční náboj.

Vyčníval na podzim někdo svými výkony? Nebo je naopak někdo, kdo za nimi zaostal?
Koho bych chtěl určitě pochválit, to je Jiří Podolník, který měl ze všech náctiletých nejstabilnější výkonnost. Na hřišti se vždy odevzdal Josef Valenta, kvalitu prokazuje při zařazení do sestavy dorostenec Ondra Karanský. Na řadě dalších mladých hráčů je vidět, že jim každý zápas v kategorii dospělých prospívá, a vezmu-li například všechny hráče ročníku 1989, jejich potenciál roste. O tom svědčí i to, že pokud se objevili v sestavě divizního áčka třeba Vaněk, Vaníček nebo Václavek, nezklamali. Osobně vidím přidanou hodnotu i ve výkonech Kolínka, Michala Rohlíčka a Komárka. A zklamání? Také o něčem vím, ale konkrétní nebudu.

Jakým způsobem pojmete zimní přípravu?
Model tréninkové práce je v Novém Bydžově nastaven sportovním úsekem již několik let. Všech zhruba třicet hráčů se bude připravovat v jednotném modelu v rámci společných tréninků a skupinové práce. Kádr mužů se poté bude dělit do dvou turnajů, které v rámci zimní ligy na umělé trávě v Chudonicích pořádáme. Do přípravy budou zařazeni i dorostenci Karanský, Hamák a Prokopec, nicméně jejich prioritou zůstane i nadále dorostenecká liga. Nikam nevyjíždíme, v domácích kapacitách máme vše, co potřebujeme.