Takový úspěch ve 29. kole první ligy by jim totiž zajistil šanci na přežití. V případě, že svěřenci kouče Karla Havlíčka na Spartě minimálně remizují, za všech okolností budou mít šanci na záchranu v elitní soutěži. O ni by se pak utkali v závěrečné rundě doma s pražskými Bohemians.

„Připravovali jsme se tak, abychom uspěli a bod uhráli. Věříme, že budeme žít i po sobotním kole," řekl trenér Havlíček.

Remíza je jistota. Jenže může to dopadnout i zle nedobře. Pokud Hradec na Spartě padne a zároveň zvítězí Bohemians doma nad Karvinou a Jihlava na svém hřišti nad Příbramí, je konec. „Votroci" po roce opět spadnou do druhé ligy a poslední kolo bude o ničem.

„Na Spartě nás čeká těžký zápas, všichni víme, s kým hrajeme. Uděláme všechno pro to, abychom si to za týden rozdali s Bohemkou o setrvání v lize," slíbil záložník Tomáš Malinský, střelec branky z podzimního domácího duelu se Spartou. Ten Hradec prohrál na stadionu v Malšovicích 1:2, byť byl hlavně ve druhém poločase favoritovi minimálně vyrovnaným soupeřem.

Ligový fotbal
I. liga - 29. kolo: Sobota 20. května – 17.00: Mladá Boleslav – Slavia Praha, Bohemians 1905 – Karviná, Sparta Praha – Hradec Králové, Jihlava – Příbram, Brno – Plzeň (ČT 2), Dukla Praha – Zlín, Jablonec – Teplice, Slovácko – Liberec.

Nulová úspěšnost

Jenže také v tom případě nakonec Letenští brali tři body, což je pro soubojes Hradcem symptomatické. Statistiky jsou pro Východočechy – i s výhledem na dnešní (ne)možný úspěch) – nekompromisní.

V novodobé historii české ligy se tyto dva týmy potkaly ve čtrnácti sezonách. Zatím tedy odehrály sedmadvacet duelů, sobotní bude osmadvacátý. Ani jednou neskončilo utkání remízou, tedy výsledkem, jež Hradec tak vzývá.

„Je to pořád Sparta Praha, i když i ona má svoje problémy. Ale jak jsem řekl, je to stále Sparta Praha se svým kouzlem, se svým zázemím, se svojí Letnou. Respekt k soupeři je velikánský," vyznal se asistent kouče Havlíčka Marek Kulič, jenž se Spartou získal mistrovský titul.

Je to tak, kouzlo arény na Letné Hradec pravidelně zmrazí. Ve třinácti vystoupeních neuhrál na Spartě ani bod, dal jen čtyři branky. Doma má mnohem lepší bilanci, ze čtrnácti střetnutí zapsal čtyři výhry.

Dnes by se šikla další. Černobílí se k ní pokusí dostat mírně opatrnou taktikou, již si vyzkoušeli i v úterním přípravném souboji s třetiligovým Převýšovem. Ten porazili 5:1, většinou skórovali z rychlých protiútoků, což může být recept i na Spartu.

„Napadat Spartu, to asi nemá význam. Spíš si na ně počkat, na chybu v rozehrávce, na nějaký odražený balon a mít dobrý kontr," naplánoval Kulič.

Druhým pomocníkem k úspěchu může být domácí nervozita. Spartě se vůbec nedaří, nezažívá dobrý rok. „Letenský stadion vás jako hráče buď vynese do nebes, nebo vás zašlape do země. Takže kdyby se nám podařilo jít do vedení, lidi by začali pískat a hráči znervózní," popsal Kulič.

Stane se to i v sobotu?

Jak uspět na Spartě?
Hradec Králové - První předpoklad je jasný: Musí se sejít vše pozitivní, aby Hradec uspěl na Spartě, aby uhrál aspoň bod, který potřebuje k přežití. Jaké další faktory by mu mohli ve 29. kole fotbalové ligy pomoci?

STŘELECKÁ ÚSPĚŠNOST: Když se tým dostane do šance, potřebuje ji proměnit. Deset jich nebude. „Klukům budu chtít říct ze své zkušenosti na Letné, že i když jsme byli v té době mistři a vyhráli pohár, tak každý soupeř, ať byl z vrchu tabulky, středu nebo spodku, se nám dostal za poločas do jedné stoprocentní gólové šance a do dvou pološancí. Pokud soupeř šanci proměnil, měli jsme velké problémy," řekl asistent Marek Kulič.

MÁG OTTMAR: Brankář Radim Ottmar se musí probudit do superformy.

KLIDNÍ STOPEŘI: Ve středu defenzivní čtveřice podle všeho nastoupí duo zelenáčů František Čech – Jiří Bederka. Proti Slovácku úlohu zvládli, jenže teď se postaví útoku v čele s Davidem Lafatou. Zvládnou to?

ŠTĚSTÍ: Jak se říká, to štěstíčko…