Statistiky někdy klamou. A v tomhle případě jsou přímo zavádějící. Fotbalisté Hradce Králové sice udrželi dvakrát čisté konto proti silným týmům z Liberce a Plzně, defenzivní činnost celého týmu má přesto k ideálu daleko.

„V kabině hráčům zdůrazním, že poslední dvě nuly jsme uhráli především díky brankářům," vyzdvihuje trenér „votroků" Bohuslav Pilný povedenou práci Tomáše Koubka v ligovém utkání s Libercem a Martina Kuciaka v pohárovém mači s Plzní (Hradec ve 4. kole vypadl po domácí prohře 1:2 a venkovní remíze 0:0).

Východočeši se v neděli představí na Slavii. Kritická pozice v tabulce a zisk mizerných sedmi bodů velí jediné – zvítězit!

„Od dnešního dne na to mužstvo připravujeme," přikyvuje Pilný.

Bezbranková remíza s Libercem, pak další na trávníku silné Plzně. Zlepšuje se defenzivní hra týmu?
Když vezmu výsledky, tak by tomu něco nasvědčovat mohlo. Musíme si ale přiznat, že v Plzni nás  minimálně třikrát významně podržel Martin Kuciak. Proto se nemůžeme chlácholit, že nám v defenzivě všechno funguje. Také Liberec měl hodně střel ze střední vzdálenosti a z prostorů okolo vápna. Nemyslím si, i přes dvě nuly, že bychom vzadu působili pevně.

Takže k jásotu máte daleko?
Rozhodně tady nesedíme  a nejásáme. I v kabině hráčům zdůrazním, že poslední dvě nuly jsme uhráli především díky brankářům.

Plzeň si vytvořila pět velkých šancí. Je to s ohledem na její kvality přijatelné číslo?
Hlavně v druhé půli, přibližně od 60. minuty, jsme přestali být nebezpeční, plzeňské útoky se na nás valily, byli jsme přetížení a z toho plynuly šance. Do souvislosti to dávám především s naší ofenzivou, nikoliv defenzivou.

I tak jste v odvetném utkání předvedli týmový výkon. Mělo by to tak vypadat i v neděli na Slavii?
Ano, v naší situaci se o nic jiného opřít nemůžeme. Chceme hrát týmově, ale to ostatně chceme pořád, od začátku sezony, protože nám chybí výrazné individuality. Musíme hrát jako jeden muž.

Jak se dá v Edenu uspět?
Je evidentní, že abychom uspěli, musíme dát gól. Pojedeme tam předvést aktivní fotbal, nechceme hrát jen okolo vlastního vápna. Nejde jen o to udržet nulu a bodovat. My se od dnešního dne připravujeme na to, že chceme na Slavii vyhrát.

V čem spočívá největší síla Pražanů?
Jednoznačně je to důraz v osobních soubojích a standardní situace. Oni hrají poměrně jednoduchý fotbal, na který mají vhodné typy hráčů. Naším zásadním úkolem bude vyhrávat osobní souboje a následně přidat kvalitu v ofenzivě. Prostě zlobit dopředu.

Máte hráče, kteří jsou schopní se slávistickým bojovníkům vyrovnat v agresivitě? Po zápase s Libercem jste si právě na tento aspekt hry stěžovali.
Musíme hrát na hranici svých možností. V mužstvu nesmí být jediný hráč, který by jakýkoliv souboj vypustil. Když jich budeme mít deset plus gólmana a tři střídající hráče, může nás to dovést k úspěchu. Víme o tom, že v týmu máme i typy, kteří toho důrazu a agresivity nejsou až tolik schopní. V tom případě se musí agresivitě soupeře alespoň přiblížit.

V posledních dvou utkáních jste neskórovali. Je to k zamyšlení?
V Plzni jsme hlavně v úvodním poločase měli hodně brejkových situacích, kdy to šlo vyřešit lépe. S Libercem vytvořili jsme si  dost možností, ale neproměnili je, což náš sráží v celé podzimní části. Zakončení nás trápí, to je jednoznačné.

Máte spočítáno, o kolik bodů jste vinou nemocné koncovky přišli?
Rozhodně. (směje se) Ať to byl první zápas s Teplicemi, vyhrát jsme měli s Mladou Boleslaví, na Baníku jsme byli nebezpečnější a měli víc šancí. Naposledy Liberec… Těch zápasů je hodně. Bohužel jsou to jen kdyby. Bodů máme pouze sedm.

Roli střídajícího žolíka má David Vaněček. S Libercem odehrál půl hodiny, dostal se do šance, ale pár dalších akcí „zadrbal". Dáte mu už konečně v ligovém zápase příležitost od začátku utkání?
David hrozně chce, kolikrát to chce strhnout sám, což bylo vidět s Libercem. Mluvili jsme spolu, některé věci pochopil. Ještě není v top formě, a pro mužstvo je prospěšnější, když bude do utkání nastupovat z lavičky.

Ale on chce hrozně hrát, pomoct mužstvu.
Ano, ale v první řadě musí pochopit, že je potřeba být trpělivý, a my musíme brát v potaz to, co je nejlepší pro mužstvo. Čímž neříkám, že třeba proti Brnu nenastoupí od začátku. Zvažujeme i alternativu se dvěma útočníky.

Váš trenérský kolega Róbert Barborík po zápase s Libercem prohlásil, že k naději na záchranu je potřeba do konce podzimu mít na kontě dvanáct bodů, což v tuhle chvíli není matematicky možné. Tak kolik bude potřeba?
Hned po Liberci jsme si řekli, že na dvanáct dosáhnout nemůžeme, tak chceme třináct. (usmívá se)