„Votroci" ještě žijí. Velké díky se snáší k nohám sedmnáctiletého mládence Daniela Trubače! Vycházející hvězda českého fotbalu jediným gólem rozhodla zápas s Ostravou.

Spokojenost hradeckých fotbalistů z pátého vítězství v sezoně se znásobilo včera, kdy Jablonec porazil v severočeském derby Liberec (2:0). Ztráta na čtrnáctý Slovan se tak smrskla na pět bodů.

V příštím kole se půjde na krev. Hradec jede do Liberce!

Ale zpátky k sobotě. Ničemná Ostrava zanechala pod lízátky šílený dojem. Východočeši ji výrazně  přehrávali. Kvalitou, nasazením, šikovností.  Hlavně v druhém poločase se hrálo na jednu branku. V Pavlenkově síti se mohlo schovat více míčů než pouze jeden.

Baník se téměř nedostal do vážnější šance. V 15. minutě Kukec skóroval ze zřejmého ofsajdu, v samém konci Šašinka vyslal slabou střelu na Koubka. To bylo všechno.

Reakce kouče Petra Frňky na dotěrné dotazy na pozápasové tiskové konferenci?

„Na tohle vám nebudu odpovídat," odsekl jednomu z ostravských novinářů. Na otázku Deníku ohledně baníkovské ofenzivní produkce (nedal gól v osmi z jedenácti jarních zápasů) se nejprve zakabonil, pak přece jen prohodil. „Čtyři utkání za sebou jsme nedali gól, to je vážně smutný. Popravdě řečeno, nemáme drajv do šestnáctky, v tom jsme vážně slabí."

Neurovnaný zápas se vyřešil v 56. minutě. Gólman Pavlenka se srazil s exhradeckým Štěpánem a dopřáli prostor  a míč Trubačovi,  jenž si ještě položil vracejícího se Pavlenku a zkušeně zavěsil.

„Chtěli jsme vyhrát a zavděčit se divákům, kteří chodí na stadion. Oni chtějí vidět góly a akce. Dnes mohli být spokojení, rozhodující branku  dal mladý kluk Daniel Trubač, který  to udělal hezky," mnul si ruce hlavní trenér Róbert Barborík. „Celý tým musím pochválit za přístup. Oproti Dukle, kdy jsme neměli žádnou šanci, jsme dnes odvedli slušný výkon. Příští týden bude hned úplně jiný, jiskřička naděje na záchranu tam je."

Bitva jara v Liberci je na programu v neděli.

FC Hradec Králové - FC Baník Ostrava 1:0

Fakta – branka: 56. Trubač. Rozhodčí: Královec – Kotík, Štěrba. ŽK: 1:2 (Mareš – Helešic, Jirásek). Diváci: 2264. Poločas: 0:0.
FC Hradec Králové: Koubek 6 – Holeš 6, Križko 5, Nosek 5 (78. Chleboun),
Mareš 7 – Čermák 6, Černý 6 – Halilovič 3 (63. Malinský), Dvořák 3 (77. Petrus),
Trubač 7 – Vaněček 5. Trenér: Barborík.
FC Baník Ostrava: Pavlenka 4 – Štěpán 4, Frydrych 5, Kouřil 5, Helešic 5 –
Jirásek 4, Mišák 4 – Narh 3 (61. Šašinka), Kukec 6, Sukup 3  (69. Foltýn) – Azevedo 3 (81. Zapata). Trenér: Frňka.

Hvězda zápasu

DANIEL TRUBAČ, záložník Hradce Králové. Viděli jste to mazácké zakončení? Tu chladnokrevnost? Kdo by snad nevěděl, tak tomuhle klukovi je sedmnáct let!

Moment zápasu

GÓL BENJAMÍNKA. V 56. minutě vyráží Daniel Trubač za nákopem gólmana Koubka, Štěpán s Pavlenkou se na hraně vápna srazí, Trubač se chopí míče, počká na ideální chvíli a skóruje.

Trubač vstřelil první ligový gól: „Je to nejvíc, co jsem si mohl přát"

Hradec Králové - Diváky v hledišti napínal do poslední chvíle. Střílej! Ne, tak teď. Pal! Ještě ne… Další pohyb, střela a konečně gól! Daniel Trubač jako zkušený harcovník nádherně vyřešil svoji šanci a rozhodl o nízkotučné výhře 1:0 nad Baníkem Ostrava.

Daniel Trubač.Pěkně jste si pohrál s nervy
fanoušků. Víte o tom?
Asi jo. Celou dobu jsem čekal na Pavlenku, kam se mi pohne. Jestli spadne, nebo co udělá. Naznačil jsem pohyb, on šel dolů, tak jsem si míč ještě posunul a trefil to k tyči. Super branka.

Jak moc je pro Hradec důležitá?
To se teprve uvidí. Osobně jsem moc rád, že jsme se semkli jako tým a celkem v klidu zápas dohráli. Za tři body jsme strašně rádi.

Vidíte záchranu zase v reálných obrysech?
Je to reálný! Musíme všechny tři kola vyhrát a čekat na zaváhání konkurence. Věřím, že to můžeme dokázat. Po Dukle jsme si řekli, že musíme začít hrát jinak. Od první minuty bylo vidět, že jsme si to vzali k srdci. Hráli jsme výborně takticky, druhý poločas gól a dohráli jsme to.

Vstřelil jste svůj první ligový gól, který navíc rozhodl o důležité výhře. Násobí se tím vaše radost?
Je to nejvíc, co si může člověk přát. Výborný zážitek.Vážně paráda.  Navíc k tomu došlo na domácím hřišti. Škoda jen, že bodově jsme na tom špatně. Nikdo se ale nevzdává, k vítězství nad Baníkem přispěl celý tým.

V předchozích zápasech jste svoje velké příležitosti nedotáhl do gólového vyvrcholení. Toužil jste svá zaváhání odčinit?
Samozřejmě. Každý zápas se snažím nutit do koncovky
a být přímočařejší. Jsem jen rád, že to tam dneska spadlo. Může to být pro nás obrovské plus do dalších zápasů a pro mě jistý pocit odlehčení.
Sebevědomí půjde nahoru.

Podle způsobu zakončení to vypadalo, že vás předešlé nezdary nepoznamenaly.
Bavil jsem se o tom s hodně lidmi a asi to na mně stopy nezanechalo. Myslím, že
i kluci v kabině  mi v tom hodně pomohli. Nikdo mi nic nevyčítal.

Exhradecký záložník Štěpán přiznal depresi ze hry Baníku

Vojtěch Štěpán z Ostravy.Hradec Králové - S Baníkem neprožívá Vojtěch Štěpán veselé časy. Slavný klub prohrál po bídném výkonu v Hradci Králové 0:1 a poosmé z jedenácti jarních zápasů neskóroval.

„Je to depresivní. Snažíme se hrát, ale gól z toho neplyne. Potřebovali bychom tam dotlačit nějakou bramboru,  jenže se nám to vůbec nedaří," povzdychl si exhradecký záložník. „Je to o gólech. Pokud žádný nedáme, nemůžeme vyhrát."

Právě on se namotal k rozhodujícímu momentu utkání. Po srážce s vlastním gólmanem Jiřím Pavlenkou se dostal k míči hradecký Daniel Trubač a vstřelil jedinou branku zápasu. „Byl tam dlouhý vysoký balon, chtěl jsem ho nechat skočit a pak odehrát. Jirka (Pavlenka) si křiknul, já se mu neuhnul a srazili jsme se. Byla to chyba. Co na to říct…," klopil zrak Vojtěch Štěpán.