Velkým úspěchem zakončili sedmnáctiletí „votroci" mezinárodní turnaj Future Cup 2016 v Číně, když ve finále zdolali chorvatského mistra Dinamo Záhřeb 1:0 a domů si ze země od Velké čínské zdi odvezli pohár pro vítěze.

Vše začalo poměrně nevině. Zhruba před měsícem přišla od jednoho mezinárodního manažera pozvánka na dobře obsazený turnaj do Číny a vedení hradeckého klubu se mělo během pár chvil rozhodnout, zda pozvánku přijme.

„Všechno de facto domluvil trenér Luboš Prokopec při své poslední cestě s mládežnickým reprezentačním výběrem právě do Číny. Zdálo se nám to neuvěřitelné, že bychom něco podobného dokázali za tak krátkou dobu zrealizovat, ale za tři neděle byly dojednány víza, letenky a vše pro takto náročnou cestu potřebné. Většinu nákladů hlavně platil pořadatel, takže akce klub nijak finančně nezatížila," řekl ředitel klubu Richard Jukl.

Dorostenecký tým FC Hradec Králové U17 tak mohl na dvě party odletět do Číny, přesněji do její autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, města Hoh Hot.
„Votroci" se postupně na krásných stadionech, na kterých si mnohdy nezahrají ani leckteří profesionální čeští fotbalisté, utkali ve skupině s Duulen FC (Čína, 13:0), Standard Lutych (Belgie, 1:0), Shengle Mongolian Sheep F.C. (Mongolsko, 2:0) a Beijing Selection (Čína, 0:0).

Z té suverénně postoupili do finále, kde v nádherném, ale také pěkně dramatickém souboji udolali chorvatského mistra ve své věkové kategorii Dinamo Záhřeb těsně 1:0.

„Finále se hrálo na stadionu pro 55 tisíc fanoušků. Pro kluky bylo utkání obrovským zážitkem a určitě i hnacím motorem do budoucnosti," uvedl po utkání trenér Luboš Prokopec, který byl turnajovým výborem zvolený nejlepším trenérem Future Cupu 2016. Hradečtí brali i další individuální ocenění. Nejlepším střelcem turnaje se stal Filip Firbacher a nejlepším brankářem byl vyhlášen Lukáš Hůlka.

V pondělí a v úterý měli „votroci" zasloužené volno. „Pořadatel nás vzal do Pekingu a k Velké čínské zdi. Kluci si to za reprezentaci nejen našeho klubu, ale i celého Česka určitě zaslouží," podotkl kouč Prokopec.

Ve středu pak fotbalisté přistáli na pražském letišti a začal jim opět obyčejný fotbalový život.

„Pro kluky to bude motivací do další práce. Ale nejenom pro ně, ale pro všechny, kteří nosí či chtějí nosit černobílý dres. Jsme rádi, že i náš klub se dostal na takto významnou mezinárodní akci a dokázal obstát ve velké konkurenci," podotkl Richard Jukl.

(mš)