Hradec Králové

Naposledy to bylo vyhrocené na nejvyšší obrátky, ve středu půjde ,,pouze" o prestiž. Ano. Po více než sedmi měsících je tu opět fotbalové derby Hradec Králové vs. Pardubice. Tentokrát hrané v rámci zimní Tipsport ligy na umělé trávě v Orlické Kotlině (od 11 hodin).

,,Votroci" v památném červnovém duelu zvítězili Pod Vinicí 1:0 a zajistili si postup do elitní společnosti. ,,Tehdy jsme si kolem tohoto zápasu užili své, šlo nám o všechno. Teď to beru jako kvalitní přípravu s dobrým soupeřem. Trochu vyhecované to asi bude, ale to k tomu patří," říká hradecký kouč Bohuslav Pilný. Do zápasu pošle na každý poločas odlišnou jedenáctku, znovu by měl nastoupit i testovaný korejský obránce Čung Čchol-Un. ,,Pohybově je na tom slušně, ale problémy má trochu s důrazem. Pravděpodobně ještě zasáhne do rozhodujících utkání Tipsport ligy, pak se uvidí," sdělil Pilný, jemuž dělá největší starosti zdravotní stav Juraje Križka. Ten už kvůli problémům s achilovkou několik dní netrénuje.

Možná i proto se ve středu v sestavě poprvé objeví sedmadvacetiletý slovenský obránce Martin Nosek, který do klubu přichází na týdenní testy z MFK Ružomberok, aktuálně jedenáctého celku Fortuna ligy. ,,Otestujeme ho ve dvou zápasech," řekl pro klubový web další z trenérů Róbert Barborík.

Pikantní příchuť bude mít derby pro pardubického odchovance v hradeckých službách Davida Petruse. On sám to nezastírá. ,,Pikantní rozhodně bude, ale nedá se úplně říct, že bych se moc těšil. Znám tam všechny kluky, trenéry, v Pardubicích jsem strávil kromě dvou let v Baníku celou kariéru. Bude to pro mě hodně zvláštní zápas," poznamenala největší zimní posila ,,votroků".

Černobílý dres navlékl Petrus poprvé v sobotním vítězném utkání proti Varnsdorfu. A jeho pocity? ,,Byli jsme po soustředění, které bylo opravdu hodně výživné. Cítil jsem se unaveně. Některé situace jsem mohl vyřešit líp a hlavně jsem mohl vstřelit gól. To se bohužel nepovedlo. Ale premiéru mám za sebou a teď už to snad bude jenom lepší."

Byly to paradoxně Pardubice, které v následném duelu uhrály s Mladou Boleslaví remízu 2:2 a pomohly tak Hradci k postupu do semifinále Tipsport ligy.

,,Samozřejmě se teď pokusíme dojít co nejdál. Každé vítězství je pro sebevědomí mužstva důležité, ať už jej dosáhnete v přípravě nebo v soutěži. Do ligy chceme jít zkrátka ve formě a děláme pro to maximum."

Pardubice

Nejdřív porážka, pak remíza. Jestli tahle křivka bude pokračovat, schovávají si druholigové Pardubice nejlepší výsledek v Tipsport lize na dnešní derby. „Je to pořád jen příprava, ale náboj, když se hraje právě s Hradcem, tam je vždycky. Tenhle zápas má vždycky nádech rivality," uvědomuje si trenér Jiří Krejčí.

Výjimečný zápas bude i kvůli tomu,  že se proti Pardubicím poprvé v životě postaví jejich odchovanec David Petrus. Krejčí ho ale řešit odmítá: „Pro nás dané téma moc aktuální věc není. Spíš by mělo zajímat Hradec, jak na tom je, než nás."

V pardubickém táboře panuje spokojenost, že soustředění v Krkonoších proběhlo podle plánů a všichni hráči se vrátili zdraví. „Neodrovnali jsme nikoho," usmál se hlavní kouč. „Jediný problém před Hradcem je, že někteří hráči museli odjet s vysokou školou na hory, aby dostali zápočty. Bude nás tak jen asi patnáct, ale zase aspoň kluky vytížíme," plánuje Krejčí. Do akce tak nepůjde třeba chrudimský Lukáš Mastík, který je v Pardubicích na testech a o jehož budoucnosti se musí rozhodnout do 25. ledna.