„Nevím, proč byl odepisován. Přece není starej, je mu jedenatřicet,“ říká na Plašilovu adresu trenér Karel Havlíček.

Svá slova kouč potvrzuje i při skládání základní sestavy. Plašil odehrál všech osm zápasů, celkem nasbíral 705 minut. Chyběl tedy jen patnáct minut. Nastupoval jako stoper, jindy jako krajní bek. Univerzálnost je jeho zásadním plusem. „Odehraje přesně, co potřebujeme,“ netají Havlíček, proč na bratra českého exreprezentanta sází.

K práci v obraně navíc v sobotu přidal Plašil ještě nadstavbu. Ve Varnsdorfu, kde byl Hradec dlouho horší, byť hrál na hřišti posledního mužstva tabulky, dvanáct minut před koncem vyrovnal. Dal gól opravdu on? Chvíli se zdálo, že skóroval Libor Žondra.

„Po rohovém kopu tam byly nějaké odražené balony před brankou soupeře, takový biliár, odráželo se to tam i tam, prostě klasická fotbalové trma-vrma. Všichni jsme se snažili míč trefit a nakonec se to podařilo mně. Míč proklouzl mezi všemi těly až do sítě, šťastný gól,“ popisuje.

Jeho trefa byla vysvobozením, k vítězství však nakonec nevedla. „Bylo to opravdu hodně těžké, z naší strany spíš boj než fotbal. Míče se nakopávaly, kombinace bylo méně, z tohoto stylu hry pak vyplývalo množství osobních soubojů. Prakticky za celých devadesát minut se nám nepodařilo dostat se do naší hry. Navíc jsme opět prohrávali,“ upozorňuje. Až on to zlomil.

Další zápas čeká jeho tým v pondělí, kdy do Hradce přijede Příbram.

Nový systém vydržel půli, posily musí zapadnout

Hradec Králové - Zkusili novinku, systém hry, který dovedl k dokonalosti například Juventus Turín. Hradec vlétl do druholigového zápasu ve Varnsdorfu se třemi stopery a dvěma takzvanými halfbeky na krajích hřiště.

To je moderna. I když… Stejně jako v módě se ve fotbale styly hry vracejí a zase mizí. Každopádně kouč Karel Havlíček vyzkoušel, jak mu do systému s dvěma ostrými kraji, jak říkával jeho vzor Karel Brückner, zapadnou mladé posily Karel Knejzlík s Adamem Pajerem.

„Stejně jako u celého mužstva to nebylo úplně ono,“ řekl Havlíček po remíze 1:1. „Karel byl možná přemotivovaný. Čekal jsem tam víc kvality, například mohl vyřešit na konci dva centry mnohem lépe. Adam se zlepšil ve druhé půli,“ hodnotil trenér hráče hostující z Liberce a Mladé Boleslavi. „Ještě k nám musí zapadnout.“

Asi i proto o přestávce systém vrátil ke klasice, ke čtyřobráncové defenzivě. „Nemám problém ani s jedním z těchto stylů, důležité je, abychom se správně pohybovali, vykrývali určený prostor a tak dále. To se nám moc nedařilo,“ přiznal bek Marek Plašil.