Středeční oslavenec Jaroslav Mudruňka se narodil 29. 1. 1954 v Boňkově, vesnici u Havlíčkova Brodu. Ještě jako malý kluk se stěhoval s rodiči do krajského města Hradec Králové. Okamžitě po přestěhování ho otec přivedl na první tréninky žáčků Spartaku, kde jako trenér působil JUDr. Zdeněk Franc. Prošel všemi mládežnickými výběry hradeckého klubu Ač pravák, celý svůj fotbalový život prožil na levé straně obrany. Již od žákovských kategorií nastupoval na tomto postu s číslem 3 na zádech. Trenéry mu dále byli Karel Roubíček a Josef Souček starší, který se výraznou měrou zasloužil o jeho sportovní vzestup.

Vizitka
Jméno a příjmení: Jaroslav Mudruňka;

Datum a místo narození:
29. ledna 1954, Boňkov u Havlíčkova Brodu;

Hráč – kluby:
Spartak Hradec Králové, VTJ Tachov, Ústí nad Orlicí, Týniště nad Orlicí, Myštěves, Hořice v Podkrkonoší;

Rozhodčí:
3. třída (1979), 2. třída (1982), 1. třída (1984);

Delegát:
působí v soutěžích KFS Královéhradeckého kraje.

Během vojny stanul i mezi velikány

Vojenské roky plné fotbalu strávil ve VTJ Tachov (1973 – 1975), kde k mistrovským utkáním nastupoval po boku takových fotbalových velikánů, jako jsou ostravský Lička, klokani Hruška a Čermák, v týmu se také potkal se svým budoucím spoluhráčem Luďkem Pečenkou. Po návratu z vojny byl vybrán do kádru A mužstva Spartaku (1975 – 83). Zde se právě začal tvořit tým, který se měl probojovat až do 1. ligy. Trenéři Moník a Ladislav Škorpil zabudovávali ke zkušeným Rolkovi, Hůlkovi či Fingrovi odchovance a hráče z regionu Mudruňku, Mráze, Petříka, Švadlenku, Šmolku, Vondřejce, Mejtského a další.

V roce 1980 se Mudruňka po dvou barážových utkáních se Sklounionem Teplice dočkal svého snu. Zahrál si 1. ligu. Pod vedením trenéra Šindlera nastupoval pravidelně na kraji obrany. Svoji úvodní prvoligovou branku vsítil v 5. kole 14. září 1980, kdy skóroval proti Tatranu Prešov z pokutového kopu. Přes veliké zlepšení v jarní části ligy se Hradci bohužel nepodařilo udržet prvoligovou příslušnost o jednu jedinou branku. V lednu 1983 se rozhodl ukončit kariéru „profesionálního" fotbalisty a odešel do Jiskry Ústí nad Orlicí. Tam se spoluhráči Jiřím Fingrem a Jaroslavem Hůlkou pomohli klubu k historickému postupu do divize. Po tomto úspěchu ještě hájil barvy týmu Týniště nad Orlicí, Myštěvse a Hořic.

Pokračoval jako rozhodčí a trenér

Po skončení fotbalové kariéry se věnoval rozhodcovské činnosti, kde to dotáhl až do 2. celostátní ligy. Poté se věnoval dráze trenéra. Po boku svého velkého kamaráda Ladislava Škorpila trénoval prvoligový dorost Spartaku Hradec. Dále slavil velký úspěch v podobě postupu malé vesničky Milíčeves na Jičínsku do divize. Jeho další štací na postu trenéra bylo mužstvo Letohradu, kde kromě funkce trenéra byl i vedoucím mužstva a asistentem trenéra.

V současné době působí jako delegát KFS Královéhradeckého kraje a veškerý svůj volný čas věnuje vnučce Sáře a vnukovi Jardovi.

Do dalších let Jaroslavu Mudrňkovi přejeme zejména pevné zdraví, osobní spokojenost a radost na zeleném trávníku i mimo něj. Ke gratulantům se připojují Okresní fotbalový svaz Hradec Králové, KFS Královéhradeckého kraje, FC Hradec Králové, spoluhráči, kamarádi i naše redakce.

Lubomír Douděra