Klubový web hradeckých fotbalistů vydal v polovině června strohou zprávu – kapitán Roman Fischer končí. Byl to šok, rázem se strhl poprask.

Proč? Jaké jsou důvody? Ptali se mnozí.

Obzvlášť, když prodloužení kontraktu se považovalo za formalitu.

Fischer v Hradci naplno rozjel svoji kariéru, píli a pracovitostí se vypiplal v klíčovou personu „votroků". Byl kapitánem, režíroval hru, zahrával standardní situace, kopal penalty. Proč najednou tak divný a především nečekaný konec?

„Staly se věci, kvůli kterým jsem se rozhodl, že to nepodepíšu. Jsou v tom osobní důvody," řekl v rozhovoru pro Deník Fischer s tím, že víc celou nepříjemnost nechce komentovat. Pravé důvody ví pouze Richard Jukl.

Šéf klubu Fischerovo rozhodnutí nesl velmi těžko. Cítil se podveden. „Romanovi končila smlouva a v průběhu jarní části soutěže jsme se domluvili na jejím prodloužení. Je to pro mě obrovské zklamání, protože když si s někým podám ruku a na něčem se domluvím, tak to prostě musí platit," zlobil se.

Že Fischer bude chybět nejen na hřišti, ale i v kabině, je nad slunce jasné. Za čtyři roky měl v klubu výjimečné postavení. Hráči ho brali.

„Hodně mě to mrzí. Jak jsem měl možnost Romana poznat na hřišti i mimo něj, tak mužstvu byl prospěšný nejen svou fotbalovostí, ale především svým přístupem k životu a lidskostí. Jeho odchodem tým ztratil osobnost. Je to škoda," říká třeba obránce Milan Fukal, jenž převezme kapitánskou pásku.

Také on odchodu Fischera nerozumí. I jeho to zaskočilo.

„Během své kariéry jsem ale poznal spoustu hráčů a jejich rozhodnutí jsem někdy nerozuměl a nechápal je. Ale fotbal tohle přináší. Skončí vám smlouva, rozhodnete se a jdete. A spoluhráči, vedení klubu, ani nikdo jiný to neovlivní. Roman se takhle rozhodl a nezáleží na tom, jestli mi ostatní to chápeme," uvažuje.

Hradec si musí zvykat na novou éru. Bez úspěšného kouče Václava Kotala, ale i bez kapitána Romana Fischera.