Nový kapitán: Pavel Černý. Tohle jméno je hradeckým fanouškům dobře známé. Jeho otec, obávaný kanonýr, už také s páskou na ruce vedl černobílou družinu za úspěchy v lize. Syn jde v jeho šlépějích. V jednatřiceti letech dospěl a vyzrál. Měl by být lídrem na hřišti i v kabině. Roli kapitána už si vyzkoušel loni coby zástupce Pavla Krmaše. Teď je odpovědnost na něm.

„Odpovědnost jsem cítil už v minulé sezoně. Moje role se nijak extra nezměnila," říká zkušený fotbalista, který si přeje, aby se „votroci" v nově nazvané ePojisteni.cz lize pohybovali ve středu tabulky.

Byl jste zvolen kapitánem týmu. Teď už nemáte odpovědnost jen za sebe, ale za celý tým. Změní vás v něčem nová role?
Odpovědnost jsem cítil už v minulé sezoně, i když více na svých bedrech to měl Pavel Krmaš. Moje role se tedy nijak extra nezměnila, bude víceméně stejná.

I třeba vůči spoluhráčům nebudeme ještě důrazněji vyžadovat plnění úkolů na hřišti, či mimo něj?
Sám se už delší dobu snažím mluvit, na hřišti řídit hru. To zůstane stejné,
i kdyby s páskou  vyběhl  třeba Holy (Holeš).

Co vám na jmenování kapitánem řekl váš otec, který kdysi také s páskou na ruce vedl hradecké mužstvo?
Přiznám se, že jsme to ani neřešili. Doma se o fotbale bavíme jen okrajově. Nijak výrazně ho neprobíráme. Když se třeba po zápase sejdeme, tak si k němu řekneme tak maximálně jednu dvě věty.

Pojďme k týmu. Jak vidíte účinkování Hradce v lize?
Kádr je silný, jsme stabilizovaní, máme zažité automatismy. Také pohyb v kádru nebyl tak velký, takže všechno by si mělo sednout. Doufám, že se budeme pohybovat ve středu tabulky.

Všichni jsou zvědaví, jak se vypořádáte s tím, že domácí zápasy zkraje sezony odehrajete v azylu v Mladé Boleslavi. Bude to opravdu tak velký problém?
Vůbec. Bereme to, jak to jer. Už o tom víme hodně dlouho, člověk je na to připravený. Naštěstí 
by to mohly být jen tři až čtyři zápasy. Rozhodně se na tohle nebudeme vymlouvat, jako žádný handicap to nevnímáme. 
Takhle to je nastavené 
a s tím do toho jdeme.

Kdybyste měl napsat ideální scénář na téma Hradec v lize. Co by obsahoval?
Hlavně předvádět takový fotbal, který bude přinášet body. To je pro nás to nejdůležitější. Někdy holt ta fotbalová krása musí jít stranou. Především bychom měli bodovat s týmy, s nimiž se budeme pohybovat ve druhé polovině tabulky. Tahle utkání je důležité zvládnout, jedině tak se budeme udržovat v té střední části. A jak už jsem řekl, to je i náš cíl.

V posledních letech jste takovým cestovatelem sestavou, od hrotového útočníka, podhrotového, nebo defenzivního záložníka. Na jakém postu byste chtěl hrát vy?
Takhle to neberu. Pro mě je nejdůležitější, abych byl mezi jedenácti vyvolenými. Na jaký post mě trenér dá, tak tam se budu snažit odvést to, co umím.

V neděli začínáte na Bohemians v Ďolíčku. Jak těžký je to soupeř na úvod?
Podle mě to je na začátek hratelný soupeř. Když se Bohemce vyrovnáme v nasazení a agresivitě, tak fotbalovost by měla být na naší straně. Potom je velká šance přivézt bod a nejlépe tři.