Vrchol Gambrinus ligy je tady! Poslední kolo rozhodne o tom, kdo získá mistrovský pohár. Do boje o titul jsou vtaženi i fotbalisté Hradce Králové. Jejich dnešní duel s Plzní je celý týden ostře sledovaný.

Byť je pravda, že ve středu pozornosti jsou především Západočeši. Řeší se jediná otázka: Zda Horváth a spol. ustojí tlak a zvládnou poslední krok.

Viktorka má v čele tabulky   dvoubodový náskok před Spartou, která čeká v závěsu jako hladový chrt. Když Letenští  doma porazí Duklu, budou potřebovat pomoc „votroků".

„Chceme se ukázat," zní rozhodne z úst hradeckého kouče Luboše Prokopce.

Jeho tým vůbec nehodlá plakat nad tím, že už o nic nehraje a jeho pád do druhé ligy je definitivně zpečetěn.

„Motivace je velká. Jedná se o sledovaný zápas, ve kterém jde o hodně. Sice ne nám, ale Plzni a Spartě. A my chceme uspět. Každé dobře odehrané utkání nám může pomoci do budoucna," říká Prokopec, který vsadí na osvědčené hráče.

„Odmítán spekulace, že chceme mužstvo omladit a provést výrazné změny. Naopak. Budeme vycházet ze sestavy, která nastupovala v minulých zápasech," říká kouč.

Kromě propuštěných Slováků Dušana Uškoviče a Petera Jánošíka bude chybět záložník Tomáš Strnad, jenž je v trestu po vyloučení v dresu převýšovské farmy. A také Asim Zec, bosenský útočník je s reprezentací do 19 let.

Před závěrečným kolem  ligy se vedly živé debaty, zda je fér pozitivní motivace. Hradec prý bude hrát o balík zlaťáků slíbený od Sparty, Dukla na Letné zase za „dárky" od Plzně.

„Když někdo tvrdí, že se tohle neděje, tak tomu nevěřím. Osobně to ale neřeším. Jak jsem řekl, my budeme hrát za sebe a chceme vyhrát," zdůraznil.

Pro hradecké fanoušky to může být na závěr sezony trpký pohled a prazvláštní pocit.

Na jedné straně  smutné loučení jejich milovaného klubu s ligovou smetánkou, naproti tomu neřízená euforie v podání hráčů Plzně. Té Plzně, která ještě před pár lety balancovala na hraně sestupu. A teď může parta okolo trenéra Pavla Vrby běhat po malšovickém stadionu s pohárem.

„Fanoušky chápu. Pro ně to může být frustrující pocit. My sestupujeme do druhé ligy a na našem stadionu může slavit titul mužstvo, které ještě před pěti lety bylo na naší úrovni," uznává Prokopec.

„Je mi líto, že jsme to nedokázali a ligu nezachránili. Na druhou stranu svět tím nekončí a do budoucna Plzeň pro nás může být příkladem. Neříkám, že hned budeme jako ona, ale když budeme pracovat, sestavíme dobrý tým, můžeme se do ligy vrátit a hrát v ní důstojnější roli," dodal kouč.

Nastoupí „votroci" už dnes cestu k lepším dnům?