Měl se pokusit o zázrak, ten se však nekonal. Fotbalový Hradec v první lize nezachránil. Karel Havlíček v sobotu odtrénuje proti Bohemians třetí zápas v nejvyšší soutěži. A rád by přidal další, chtěl by pokračovat u prvního mužstva „votroků" také ve druhé lize.

„Mám zájem pokračovat, i když je potřeba se domluvit na některých detailech," říká trenér.

Můžete být konkrétní?
Především si chci zachovat přehled o mládeži - a to hlavně o dorostu.

Takže byste rád zůstal šéftrenérem mládežnické akademie?
Ano. Mám představu, že bych měl pod sebou lidi, kteří se budou starat o dorost, o žáky, o přípravky. Nastavili jsme jednotný tréninkový proces, chceme v tom pokračovat.

Je možné stíhat obě funkce?
Dá se to skloubit. Rád bych byl na ranních trénincích, které jsou v úterý a ve středu od tři čtvrtě na sedm. K tomu máme jednou týdně poradu trenérů mládeže.

Jaké detaily se týkají prvního mužstva?
Prvním je kvalita kádru. Bude potřeba ho kvalitně doplnit, abychom mohli hrát na úrovni.

Odejdou někteří hráči stávajícího kádru?
Škatulata se ještě nezačala hýbat, ale myslím, že o některé bude zájem. Petr Schwarz koketoval v zimě s přestupem do Dukly, ale pak podepsal novou dvouletou smlouvu. Například teď na Spartě podal výborný výkon. Stáli bychom o to, aby zůstal. Ale bude těžké některé kluky udržet, budou chtít hrát ligu.

Kdo například?
Adam Vlkanova je v mých očích vynikající hráč. Už dlouho se objevuje zájem o Tomáše Malinského. Ale když budou odchody, tak musí být i příchody. Všechno musí být vyvážené.

Trénink fotbalistů FC Hradec Králové.
'Misi jsme nezvládli, ale najdeme sílu. Hlavně je nutný nový stadion'

Máte nějaké požadavky i co se týče realizačního týmu?
Při příchodu k mužstvu jsem si sestavil realizační tým, s kterým jsem spokojený. Chtěl bych, aby pokračovali asistenti Michal Šmarda, Marek Kulič i trenér brankářů Karel Podhajský. Ty necelé tři týdny nám to klapalo, udělali jsme maximum, i když to nakonec nebylo s výsledným efektem, nezachránili jsme se. Realizační tým bych ale chtěl rozšířit o kondičního trenéra na plný úvazek.

U mužstva jste jen krátce, jen tři zápasy. Našel jste konkrétní důvody, proč Hradec opět sestupuje do druhé ligy?
Určitě je to tím, že máme méně bodů než týmy nad námi. (usměje se) Co se týče takových těch propočtů, rozhodně se nekalkulovalo s tím, že Jihlava porazí doma Spartu. Přes ten zápas se dalo zachránit. I při naší neúspěšné bilanci bychom žili do posledního kola.

Jaké patálie naleznete přímo ve vašem týmu?
Myslím, že je velice špatně, že mužstvo nemá klasického leváka. Jde o standardní situace i o zakládání akcí. To je vždycky problém, což bylo vidět i na Spartě, bylo zřetelné, že to má Honza Mudra na levém beku přes nohu.

Na začátku sezony přitom odešel do Mladé Boleslavi Petr Mareš. Trenérům se to nelíbilo. Rozumíte jim?
Je to reprezentant, velice kvalitní levák. Ale to je minulost, nedá se nic dělat. Když jsme k týmu přišli, tak už tady nebyl. Ale i proto se vracím k tomu, že bude potřeba mužstvo posílit. Musíme přivést dva leváky, jeden nestačí, protože je potřeba konkurence. Někdo odejde, to je jasné. Pokud jsme se s tímhle kádrem nedokázali zachránit, tak by bylo těžké hrát s oslabeným o postup. Bude na vedení i na mě, abychom vytipovali hráče, kteří by nám pomohli, abychom se vrátili do první ligy.

Nevsadíte na mladé hráče? Máte přece blízko k dorostu a už jste do týmu zabudoval například obránce Františka Čecha.
Nejde hrát jen s mladými. Pan Petržela kdysi řekl: Dejte mi patnáctileté kluky a já vám za pár let vykopu ligu. Ale to si nemyslím, všechno musí být vyvážené. To platí ve všem.

Co vám osobně dala prvoligová zkušenost. Je to hodně jiný svět?
Nepřijde mi to, ale je tu samozřejmě mediální stránka. Tolik humbuku kolem mě. Teď jsem byl snad ve všech novinách. Ale utichne to a bude klid. Obrovský rozdíl je taky ve stadionech, kde se hraje. I skoro prázdný sparťanský stadion dýchá, je to chrám. Jenže fotbal je jenom jeden.

Proto jste nebyl nervózní, jak jste říkal před prvním utkání se Slováckem?
Ani před Spartou to nebylo nějak hrozné. Samozřejmě, to šimrání tam je, to patří k nám trenérům.

Ošetřování zraněného Adama Vlkanovy na hřišti.
Analýza: Zranění, bojkot či kvalita