Postupová sezona. Tak už bude ročník 2013/14 navždy zapsán v historii hradeckého fotbalového klubu. Co se ale muselo stát, aby se uzavřela oslavným rejděním na trávníku pardubického stadionu?

Deník nabízí pět nezbytných kroků, ke kterým muselo během sezony (i před ní) dojít, aby se FC Hradec Králové vrátil do první ligy.

1. krok: Sázka na mladého kouče

Loni 21. dubna láme vaz kouči Jiřímu Plíškovi nejen porážka 0:3 s Duklou Praha, ale především tristní výkon. Ještě týž večer přijímá nabídku vést prvoligový tým teprve jednatřicetiletý Luboš Prokopec, trenér juniorky.

První jeho krok v nové práci? Zavolá si nedotknutelného Milana Fukala a oznámí mu, že s ním nechce spolupracovat!

Od Prokopce to nebyla do nebe volající drzost. Spíš naopak. Ukázal, že o fotbalu přemýšlí, ví, jakou cestou se chce ubírat a že ze svých představ o moderní hře nehodlá slevovat. Ligu nezachránil, ale v klubu bez řečí dostal mandát na další sezonu.

Přebudoval kádr, vsadil na mladší ročníky (i dva veterány) a vrátil Hradec zpět.

2. krok: Šílenost na úvod

Tři zápasy, zisk jednoho bodu, poslední místo v tabulce, v derby vyloučený kapitán Adrian Rolko. Tak zběsile začali „votroci" sezonu.

Po domácím naprosto tragickém představení s Táborskem se fanoušci dožadovali hlavy šéfa Richarda Jukla. Ten s nimi ještě dlouhé desítky minut po skončení duelu vášnivě debatoval na ochozu stadionu. V kancelářích klubu panovalo těžko vyvětratelné dusno.

Reakce?

Prokopec se postavil za Jukla, pozměnil koncept hry, dostavily se výsledky a s nimi se rozplynuly i protivné nálady.

3. krok: Nástupce Pavla Černého

Neberte ten nadpis smrtelně vážně. Vaněčkovi k věhlasu hradecké legendy ještě cosi chybí, ale platí, že od jeho dob neměli „votroci" ve svých řadách takového bombarďáka.  Hráči, kteří měli v popisu práce sázet góly, zadání smlouvy nebyli schopní plnit.

Až teď se našla výjimka. Vaněčka si vyhlédl Prokopec s asistentem Pilným. V Jihlavě, kde byl útočník před rokem na hostování, dali společně kafe a nabídli mu nový džob.

Jak se k němu Vaněček postavil?

Brankami. Systematicky je začal pálit v době, kdy to Hradec nejvíce potřeboval. Ve 4. kole začal v Třinci, hattrickem položil České Budějovice a poté skóroval i v následujících pěti utkáních za sebou. Mužstvo za těchto 7 kol nasbíralo plných 21 bodů a položilo základ k postupu. Vaněček skončil na sedmnácti gólech, od magické dvacítky ho odstavila zlomenina kotníku.

4. krok: Facka ve Frýdku-Místku

Na severu Moravy se hrálo 26. kolo, konec sezony se blížil. Výhra ve Frýdku-Místku se vzhledem k jarní „formě" domácích brala jako samozřejmost. Místo toho přišla rána na solar, absolutní k.o. „Votroci" po poločase prohrávali 0:3, nakonec padli 1:3. Porážka je probrala, podobně trapný výkon už nepředvedli.

5. krok: Faktor Halilovič

Je jako den a noc, voda a oheň. Jednou zápas odflákne, týden na to je famózní. „Sám nevím, proč to tak je," kroutí hlavou. Stejně jako v Pardubicích. Po půlce byl zralý na vystřídání a pár záhlavců. V druhé půli nebylo na trávníku výraznějšího plejera. Halilovič nejen, že svým gólem rozhodl o postupu, ale výrazně se podepsal i pod další výhry. Prokopec s ním měl trpělivost, Bosňan mu to důvěru splatil.

Fotbalová národní liga po 30. dějství

HVĚZDA KOLA - JAROSLAV MACHOVEC: V závěrečných dvou kolech nasázel rovných pět branek. A nejlepší na tom je, že nejde o útočníka, ale o mimořádně produktivního českobudějovického obránce! V posledním 30. kole popravil Táborsko hattrickem. První dvě branky vstřelil během úvodních jedenácti minut, tou třetí zvyšoval zkraje druhého poločasu na 4:0.

ZKLAMÁNÍ KOLA - TÁBORSKO: K postupu do první ligy potřebovalo doma vyhrát nad Českými Budějovicemi. Výsledek? 0:6! Šimák a spol. totálně zmatlali klíčový zápas sezony. V 11. minutě ztráceli dvě branky, v 16. minutě už tři… Naděje přesto žila, Hradec v Pardubicích ne a ne trefit branku. Až došla zpráva o gólu Haliloviče a Táborsko pohltil smutek.

VÝROK KOLA - Marek Kulič, fotbalista Hradce Králové, se ve víru oslav nelichotivě vyjádřil o pardubickém hlasateli: „Tady ten pitomec to řekl do rozhlasu, že České Budějovice v 5. minutě vedou. Klukům jsem na hřišti říkal, že je to asi nějaká finta, aby nás rozhodili."