Touto lichotivou bilancí se může pochlubit mužstvo KRATONOH, které s dvaapadesáti body okupuje první místo v I. B třídě skupiny A. Navíc ve čtrnácti případech mu v kolonce obdržených branek figurovala nula. „Myslím, že je to skvělá vizitka,“ libuje si kouč Karel Vítek a zároveň dodává: „Vše spočívá v tom, že dobře brání celý mančaft. Není to jen o kvalitních čtyřech obráncích a gólmanovi.“

Start do soutěže se přitom Kratonohám příliš nepovedl. „Po čtyřech kolech jsme měli už šestibodovou ztrátu na vedoucí Sobotku. V tom období jsme však nehráli v ideálním složení,“ poznamenal čtyřicetiletý trenér. Za prvních sedm utkání jeho svěřenci kapitulovali celkem sedmkrát.

Poté následovala dlouhá šňůra deseti zápasů s čistým štítem. Tři tyče Vítkova výběru hájil ve všech případech Vladimír Vaněk. „Určitě mě to těší, ale nebyla to jenom moje zásluha,“ říká šestadvacetiletý gólman, jenž chválí především práci letní akvizice – stopera Lukáše Včeláka.

Chybělo jen něco málo přes dvacet minut, aby Vaněk dosáhl magické hranice tisíci minut bez obdržené branky. Radost mu však překazil zkušený Dvořák z Janských Lázní, který ho nachytal „na švestkách“ z trestného kopu. „Nějak neřeším, že jsem na tisícovku nedosáhl. My se hlavně soustředíme na to, abychom vyhrávali. Když je tam nula, je to jenom dárek navíc,“ tvrdí kratonožský gólman.

A kde tkví kouzlo skvělé defenzivy Vítkovy družiny? „Předváděnou hrou soupeře do šancí moc nepouštíme. Jsme silní především doma, kde se snažíme hodně držet balon a kombinovat,“ prozradil Vaněk a v tomto směru ocenil práci další předsezonní posily – útočníka Martina Nuna.

Víc než kvalitní obranná hra však Kratonožské zajímá jediné, a to postup do I. A třídy. Bod za nimi je totiž v závěsu finančně silný nováček ze Sobotky. „Dlouho jsme žili v naději, že by to případně mohlo vyjít i ze druhého místa. Jenže teď to vypadá, že Týniště asi spadne z divize, a z naší skupiny tak půjde nahoru jen vítěz,“ podotýká Karel Vítek.

Vzájemný souboj obou lídrů přijde na řadu až v předposledním kole. „Rádi bychom se od nich ještě utrhli, abychom tam jeli s větší pohodou. Bývá to tam totiž hodně divoké,“ nastínil Vladimír Vaněk.

I podle trenéra by se mohlo rozhodnout dřív než v pětadvacátém kole. „Dělali jsme si naděje, že by Sobotka mohla ztratit třeba už v Lánově nebo předtím v Úpici, ale vždycky nějakým záhadným způsobem v závěru zápas otočila,“ lituje šéf kratonožské lavičky.

Kdo je podle něho lepší? „Těžko usuzovat podle jednoho vzájemného zápasu. Herně se mi však mnohem víc líbila Stará Paka. Její výsledky rozhodně neodpovídají kvalitě,“ domnívá se Karel Vítek. Již v sobotu přivítají Kratonohy dalšího silného protivníka – třetí Horní Staré Město (17.00). A pokud chtějí zůstat na prvním místě, musejí bezpodmínečně vyhrát.