Během své trenérské kariéry strávil několik sezon i ve východních Čechách, když působil v Pardubicích, Hradci Králové, Svitavách a v Živanicích. Devětačtyřicetiletý Martin Pulpit, který v nové sezoně povede prvoligovou Příbram, pro Deník okomentoval úvodní zápas českého týmu na evropském šampionátu ve fotbale.

Jak se vám celkově zamlouvalo úvodní utkání českého výběru proti Španělsku?
Výsledek je podle mě spravedlivý, i když ani výkon Španělska se mi moc nelíbil. Samozřejmě byl ovlivněn způsobem hry českého týmu, který hrál hodně v hlubokém bloku. Chyběla tam střelba ze střední vzdálenosti a více šancí. Náš tým vsadil všechno na to, že ubrání remízu. To se nakonec vymstilo.

Šlo hrát proti Španělům jinak?
Vždycky to jde jinak, za způsob hry je zodpovědný trenér, jenž volí taktiku, která by podle něj měla být úspěšná. To se nakonec nepotvrdilo, protože mužstvo prohrálo a vstoupilo do turnaje porážkou.

Petr Čech říkal, že nechtěli bránit takto hluboko, ale že je k tomu soupeř donutil…
Mužstvo bylo připravené na defenzivní způsob hry. Hráči pak ještě stáhli obranný blok o deset až patnáct metrů blíž k vlastní brance. Byla z toho prakticky taková poloházená. Bránili jsme v takovém oblouku, jako se to hraje v házené. Dalo by se říct, že nám to 87 minut vycházelo. Když ale zvolíte takový způsob hry, tak musíte počítat, že se jedna chyba může stát. Český tým ji zkrátka udělal, když nechal nacentrovat a hlavičkovat hráče z malého vápna.

Pár šancí si vytvořil i český tým, v nastavení mohl Darida ještě vyrovnat…
Říkám, že na kdyby se fotbal nehraje, to už mě znáte. Výsledek byl 1:0.

Když se podíváme na jednotlivce, co jste říkal na výkon brankáře Petra Čecha?
Nejsem si jistý jen u obdržené branky, protože hráč hlavičkoval z malého vápna. Nejsem odborník na brankáře, ale je otázka, jestli na ten centr neměl jít. Připadalo mi, že se po náznaku pohybu zastavil. Nedokážu posoudit. Ale jinak je pravda, že nás minimálně při dvou šancích podržel.

Kdo z hráčů v poli podal podle vás dobrý výkon?
Poměrně solidně pracovali oba stopeři, i když rozhodující branka padla z jejich prostoru. Mile mě svým výkonem překvapil Hubník, s kterým se příliš nepočítalo, že by mohl hrát.

Co Tomáš Rosický, jehož nasazení po zranění se hodně probíralo?
Byl na něm znát zápasový výpadek, nehrál tak, jak ho známe z jeho vrcholné formy. Byl to ovšem jeden z mála hráčů, který se snažil vymyslet něco dopředu. A při ztrátě Španělů dokázal na chvíli míč podržet, protože jinak jsme měli obrovskou ztrátovost. Čeští hráči se rychle zbavovali míče špatnou přihrávkou nebo prohraným soubojem. Naopak soupeř měl prakticky sedmdesátiprocentní držení míče, což je hodně.

V pátek je na programu duel s Chorvatskem. Bude to podle vás jiný zápas?
Uvidíme, jak k tomu hráči přistoupí a jakou trenéři zvolí taktiku. Myslím, že Chorvati jsou, co se týče síly na jednotlivých postech, téměř na stejné úrovni jako Španělé. Češi zatím byli nejdefenzivnějším týmem, který na Euru nastoupil.

V čem se budou muset Češi zlepšit?
Třeba Necid měl v prvním utkání solidní okamžiky. Snažil se sklepávat míč a jednou i zakončil. Podpora od zálohy ale určitě nebyla taková, jakou by měl hrotový útočník dostat. To bylo zapříčiněné tím, že mezera mezi zálohou a Necidem byla obrovská.

Co se po prvním zápase dá říct o šancích českého týmu na postup ze skupiny?
Nikdy není dobré, když vstoupíte do skupiny, kde se hrají tři zápasy, porážkou. Šance ovšem stále žije, lze postoupit i se čtyřmi body. Můžeme remizovat s Chorvatskem a porazit Turecko. Pokud ovšem chceme udělat body a jít ze skupiny, tak musíme hrát odvážněji.

Co vás zatím v úvodních zápasech na Euru 2016 nejvíce překvapilo?
Nejvíce se mi líbilo utkání Belgie - Itálie. Belgičany jsem považoval za černého koně turnaje, protože se jim po čase sešla výjimečná generace hráčů, ale Italové mě v tomto utkání překvapili. To, že jim výborně pracovala obrana z Juventusu, se asi dalo očekávat. Ale i směrem dopředu byli odvážní a hráli dobře.

Na jaře jste se vrátil do Čech a dovedl Příbram k záchraně. Budete tam pokračovat?
Ano, domluvili jsme se na spolupráci. V Příbrami budu pokračovat další dva roky, příští týden již zahájíme přípravu na novou sezonu.