Na podzim platilo: „Pohlídejte si Lea a z půlky máte vyhráno." Jenže teď je Sparta jiná. Vepředu mnohem silnější.

Na hrot může vyslat tři klenoty, tři zabijáky, tři kladiva.

Roman Bednář a Leonard Kweuke reprezentují hrubou sílu.

David Lafata střeleckého mistra, elegána, co se nešpiní s tvrdými souboji. Je gólovým esem, které umí dokončit práci ostatních. „Tohle srovnání přesně sedne," uznává zkušený hradecký bek Milan Fukal.

Většinou se na hřiště dostanou všichni tři, i když těžko čekat, že naráz. To by Spartě muselo téct hodně do bot. Jisté místo má Lafata, který přišel v zimě z Jablonce, a k němu se přidá jeden z dua Kweuke a Bednář.

„Všichni mají ohromnou kvalitu, musíme si dávat pozor na každého. To navíc platí i pro beky a záložníky, kteří umějí dávat góly," ví Fukal, že na „votroky" čeká neskutečná dřina.

Jen si zkuste tuhle atomovou bombu devadesát minut hlídat, aby nevybuchla.

Co s tím? Nastoupit v patnácti? Nedoporučuje se! Rozhodčí počty do stovky většinou zvládají…

Silná stehna Kamerunce Kweukeho a jeho herní projev ve stylu „Uhni, drobečku, já valím na bránu," děsí ligu už pěkně dlouho.

V Davidu Lafatovi získal dalšího nebezpečného kumpána. „Hledá svoje místo a pak udeří. V Jablonci potvrdil, že je výjimečný střelec. Stačí, když mu přijdou správné balony. Ve Spartě je vidět, že rozhodně horší spoluhráče nemá, dovedou ho do těch šancí dostat,"  uvědomuje si Milan Fukal.

Přitom Lafata nehraje tak vysoko, jak byl zvyklý v Jablonci. Nečeká, jaký dárek k němu spoluhráči dopraví, víc se zapojuje do rozehrávky. Zkušený stoper Fukal si umí představit, jaké Lafatovy rejdy dovedou dělat potíže: „Je to zrádné. Když stojí na hrotu, můžete si ho tam pohlídat. Pokud vám ale pořád někam odskakuje, je to těžší práce. Záleží pak na souhře mezi obranou a zálohou, je totiž potřeba si ho přebírat."

A že by Sparta Lafatu stažením víc do středu pole „zabila"? Hloupost. „Myslím, že tahle pozice mu sedí. Zápasy Jablonce stály na tom, jestli se trefí, nebo ne. Ve Spartě jsou další hráči a pozornost se neupírá jenom na něj," tvrdí hradecký obránce se zkušenostmi z reprezentace i Bundesligy.

Pokud se nedaří na hrotu Kweukemu, jde se místo něho bít Roman Bednář, otřískaný skotskými a anglickými brousky. „Vždycky jsem ho považoval za výborného hráče, ani trochu mě nepřekvapilo, že se ve Spartě chytil," chválí ho Fukal.

Uhlídat „svaté trio" a máte pohodu? Zdaleka ne. Na pravé straně totiž číhá na kořist rychlonohý Václav Kadlec. On a góly? To padne jako sedací část těla na hrnec…

Stěhovák

Leonard Kweuke ze Sparty (vpravo) a Vít Beneš z Jablonce.Heslo: Jsou hráči, co stěhují piano pro ty, co na něj pak 90 minut koncertují. Já zvládám obojí.
Jméno: Leonard Kweuke
Věk: 25 let
Výška: 188 cm. Váha: 99 kg.
Zápasy za Spartu: 112
Góly za Spartu: 46
Největší zbraně: Hra hlavou, důraz, krytí míče, přímočarost

Chirurg

Jablonec hrál na Spartě 2:2. Na snímku David Lafata ze Sparty a Daniel Rossi z Jablonce.Heslo: Operace ve vápně, to je moje. Anesteziologa nepotřebuji, uspím si vás sám a pak říznu.
Jméno: David Lafata
Věk: 32 let
Výška: 180 cm. Váha: 72 kg.
Zápasy za Spartu: 9
Góly za Spartu: 4
Největší zbraně: Orientace ve vápně, výběr místa, chladnokrevnost

Beranidlo

Roman Bednář ze Sparty se raduje z gólu proti Slovácku.Heslo: Že hlavou zeď neprorazíš? Prosím vás, a kdo takový blábol vypustil z pusy? Dívejte se!
Jméno: Roman Bednář
Věk: 29 let
Výška: 188 cm. Váha: 88 kg.
Zápasy za Spartu: 8
Góly za Spartu: 3
Největší zbraně: Hra hlavou, nikdy neuhne, tvrdost