Po necelé hodině hry vedli domácí 4:0. Hradec byl na kolenou. To se po slušných výkonech a výsledcích na začátku sezony nečekalo. Jenže v Českých Budějovicích fotbalisté z východu Čech doslova zkolabovali. V duelu dvou favoritů druhé ligy jednoznačně propadli.
„Byl to tvrdý direkt,“ utrousil trenér Karel Havlíček. „Co říct… Bylo to všechno špatně,“ doplnilho kapitán Radim Ottmar.

Zásadním problémem byla hra v defenzivě. Domácí dávali góly po akcích, na něž se Hradečtí připravovali. Šlo především o centry ze strany, z nichž padly tři branky. Černobílí nedokázali zareagovat.

Góly navíc přišly na začátku obou poločasů, což se Hradci stává opakovaně. „Připravovali jsme se, že musíme eliminovat centry z křídelních prostorů. Hned jsme z toho dostali první branku. V kabině vypadalo, že jsme nahecovaní, soustředění,“ říkal Havlíček. „Jenže pak chceme hrát fotbal do nožičky, ne do sprintu. Potřebujeme víc agresivity, ochoty jít do brány.V tom nás Budějovice jasně předčily,“ vysvětlil.

Byl to zkrátka špatný výkon. Jenže to musí Hradec rychle změnit. Už ve středu se potká doma s Viktorií Žižkov, která je jen o jedno místo za ním. Navíc o víkendu zdolala jasně 5:0 Vítkovice, je tedy na vlně.,

„Myslím si, že je to jen dobře, že hrajeme už ve středu a musíme začít přípravu na Žižkov prakticky okamžitě. Jen ať už se hraje. Musíme rychle zregenerovat, co možná nejlépe se na utkání připravit a středeční zápas vyhrát. To bude nejlepší léčba,“ prohlásil gólman Ottmar.

Ozdravit mužstvo by měly změny. Ty rozhodně po víkendovém propadáků přijdou. „Mohly by být až čtyři,“ připustil kouč Havlíček.
Jasno o nich bude až ve středu ráno. V úterý se nejprve bude konat porada trenérů a poté večer klasický předzápasový trénink.
Lze odhadnout, že Havlíček a jeho kolegové sáhnou do složení defenzivy. Fyzicky připraven už by měl být mladík František Čech, navíc na šanci čeká zkušený Martin Nosek, jeden ze zástupců kapitán Ottmara. Jisté místo nemají ani krajní obránci Jan Shejbal s Milanem Černým.

Další změny přijdou zřejmě i v záložní řadě, do níž už dva zápasy jako střídající nakukuje Marek Krátký.

„Jsem asi i rád, že ta facka přišla. Chyběla nám agresivita, odpovědnost i pohyb,“ poukázal Havlíček.

Ve středu by to mělo být úplně jinak.

Trenér má odvahu. Bude risk zisk?

Vzorem hradeckého kouče Karla Havlíčka je jeho jmenovec Brückner, mág mezi českými fotbalovými trenéry. Klekí Petra se mu říkalo – podle indiánského náčelníka, zároveň moudrého muže, ale také velkého bojovníka.

Brückner byl podobný. Neváhal rozjet velkou bitvu riskantními tahy. Jako pravý vojevůdce. Samozřejmě, jeho majstrštyk je duel na mistrovství Evropy 2004, v němž český nároďák otočil výsledek se supersilným Nizozemskem. Tým kolem Pavla Nedvěda prohrával 0:2, přesto vyhrál. Válku rozsekl Brückner, už v první půli šel do absolutního rizika, po vystřídání hrálo mužstvo vlastně na dva obránce.

Havlíček zatím v roli hradeckého kouče rovněž rád riskuje. Zkušeného Milana Černého dal na pravého beka, proti Pardubicím bryskně posílil ofenzivu, když se Votroci po vyloučení jednoho ze soupeřů hnali za vítězstvím. Vyhnal stopera, poslal do hry útočníka. V obou případech platilo, že risk je zisk.

V Českých Budějovicích, kde Východočeši jasně padli, zkusil Havlíček vystřídat už před poločasem. Do hry šel bijec Libor Žondra, jenž zahrál jako střídající borec velmi dobře proti Pardubicím. Tentokrát tento tah nevyšel, což ukazuje, že střídání je často loterie.

Ve středu hrají Hradečtí se Žižkovem, Havlíček výrazně sáhne do sestavy, sám říká, že přijdou „asi čtyři změny“. Třeba jich bude víc.

Zda vyjdou, není jisté, to přiznává i sám Havlíček. Každopádně, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Navíc po debaklu na jihu Čech prostě nemůže být klid. I kdyby šlo jen o krátkodobou výstrahu pro hráče, kteří se později zase vrátí do základní sestavy.